reklama

Co a jak musíme dělat, když uniká plyn?

Únik plynu je i v dnešní moderní době plné moderních přístrojů a detektorů strašákem nejednoho uživatele plynového spotřebiče, a je samozřejmě nutné být na takovou možnost připraven a vědět, jak únik plynu zjistit a jak se zachovat.

Co a jak musíme dělat, když uniká plyn?

Uniká vám plyn?

Zjistit, zda plyn uniká, se dá několika způsoby. Vždy ale buďte obezřetní – pokud máte podezření, že plyn uniká, zajistěte dostatečné větrání v místnosti a vyvarujte se čehokoli, co by mohlo způsobit jiskření.

  • Nejběžněji se dá únik plynu zjistit typickým zápachem. Zemní plyn je sice sám o sobě bez zápachu, ale právě kvůli bezpečnosti je odorizován sloučeninami síry a zapáchá již při nízkých koncentracích.
  • Pokud chcete zjistit, zda plyn uniká z určitého místa, použijte následující způsob – do misky s vodou zamíchejte několik lžic mýdla (asi jako na bublifuk), plyn zapněte a vodu s mýdlem naneste na místo, kde k úniku dochází. Vzniklé bubliny jsou známkou toho, že tomu tak opravdu je.
  • Na plyn přítomný ve vzduchu můžou také ukazovat závratě, nevolnost, přičemž tyto příznaky na čerstvém vzduchu opět odezní.
  • Zkontrolujte také okna – nadměrná kondenzace na tabulích může být také důsledkem výskytu plynu.
  • Ukázat únik plynu může také plynoměr, který bude i při vypnutí všech plynových spotřebičů ukazovat spotřebu.
  • Spolehněte se na moderní přístroje – detektory ohlásí zvýšenou koncentraci plynu zvukovým signálem.
Plynoměr by při všech vypnutých spotřebičích neměl ukazovat žádný odběr
Plynoměr by při všech vypnutých spotřebičích neměl ukazovat žádný odběr

Dalším problémem při zjištění úniku zemního plynu je vznik oxidu uhelnatého, který vzniká při nedokonalém spalování plynu. A jeho přítomnost nelze lidskými smysly odhalit, k jeho zjištění je nutné použít detektor.

  • Příznaky otravy oxidem uhelnatým jsou malátnost, bolest hlavy, závratě a nevolnost. Následně červená pokožka těla, stoupá teplota a postižený upadá do bezvědomí. Velmi brzy pak dochází k úmrtí.
  • Největší riziko je v malých místnostech, které se špatně větrají, typicky třeba koupelny, kde je umístěný plynový kotel. Rizikovější jsou také teplé letní dny, kdy se v komíně nevytvoří zpětný tah a zplodiny spalování se vracejí do místnosti. Stejné riziko je tu i v případě, že jsou komín či kouřovody ucpané, nepodceňujte tedy ani jeho pravidelné revize.
Pomocí přístrojů dokážou plynaři či hasiči změřit koncentraci plynů v ovzduší
Pomocí přístrojů dokážou plynaři či hasiči změřit koncentraci plynů v ovzduší

Jak jednat

Pokud máte podezření, že plyn uniká, a dokonce jste přišli na to jakým způsobem, rychle jednejte.

  • Zhasla-li vám na chvíli plotýnka, na které vaříte, postačí plyn vypnout a vyvětrat.
  • Vypněte co nejdříve přívod plynu. Je dobré vědět, kde se ventil nachází a jak přívod vypnout ještě předtím, než to budete skutečně potřebovat.
  • Otevřete dveře, okna, vyvětrejte, abyste dostali co nejvíce plynu z místnosti.
  • Neotvírejte oheň, nepoužívejte ani elektrické spínače, tedy ani světla, jiskry by mohly způsobit vznícení plynu. V dané místnosti ani nepoužívejte telefon, pomoc přivolejte odjinud.
  • Je-li třeba varovat sousedy, nezvoňte na zvonek a nepoužívejte výtah.
  • Zavolejte pohotovostní linku 1239, která funguje nonstop a zdarma. Pokud máte pocit, že plyn uniká v místech, kam nemáte přístup, volejte kromě pohotovostní linky i policii a hasiče.
Detektory spalin a plynů jsou dobrým pomocníkem
Detektory spalin a plynů jsou dobrým pomocníkem

Prevence je základ

Stejně jako v jiných oblastech, i zde je nejdůležitějším prvkem prevence. Kontrola a včasné zjištění úniku plynu ušetří mnoho nervů, finančních prostředků a také zdravotních problémů, které by závady mohly přinést.

  • Při vaření a pečení na plynovém sporáku dejte pozor na neobvyklý zápach, který může ze spotřebiče vycházet. To samé platí o jakýchkoli podezřelých zvucích, které zaznamenáte. Plameny hořáků by měly být modrou barvu. Žlutá či oranžová také ukazují na unikající plyn.
  • Větrejte pravidelně všude tam, kde se plynové spotřebiče nachází.
  • Spotřebiče servisujte dle pokynů výrobce – pravidelné prohlídky jsou důležité. Nejčastěji se jedná o roční interval.
  • Pořiďte si detektory – ať už jde o detektory spalin, které určí nebezpečné koncentrace oxidu uhelnatého, nebo detektory plynu, které spustí zvukovou signalizaci, pokud plyn ve vzduchu přesáhne pěti až deseti procent dolní meze výbušnost. Vhodné jsou zejména do míst, kam nechodíte tak často, například ve sklepích či technických místnostech, a také pro seniory.
Plyn je dobrý pomocník, ale špatný pán
Plyn je dobrý pomocník, ale špatný pán

Publikováno: 27. 12. 2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce