reklama

Jak napravit zkažený žaludek po Vánocích?

Vědět, jak napravit zkažený žaludek, je v období Vánoc a oslav příchodu nového roku užitečné. Jde o náročné období, kde se jí spousta těžkého jídla a pije se různý alkohol. Tělo tedy dostává pořádně zabrat, a ne vždy to ustojí. Víte, že jedním z nejčastějších příjmů v nemocnici v období Vánoc jsou právě zkažené žaludky, žlučníkové záchvaty a podrážděné slinivky? Máme pro vás rady a tipy, jak takový zkažený žaludek, napravit.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak napravit zkažený žaludek po Vánocích? (Zdroj: Depositphotos)

Jak napravit zkažený žaludek

Jak napravit zkažená žaludek, který se zmítá na vlně nevolnosti? Svůj zkažený žaludek, který jste si rozhodili nadměrnou konzumací jídla a alkoholu, si udobříte, když nastolíte šetrnou dietu založenou na jemných kuřecích vývarech, ovoci a zelenině. V žádném případě žaludek však nenechávejte prázdný. I když to moc nejde, snězte alespoň rohlík nebo suchar. Žaludek zklidníte i popíjením zázvorového čaje s medem a citronem nebo mátového a meduňkového čaje. Zklidňující účinky má na žaludek dokonce i nepříliš zdravá Coca-Cola, ale pozor, vypít můžete jen půl sklenice. Pokud vám není přímo špatně, ale cítíte se plní, trávení vám podpoří malá Plzeň. Pozor ale, skutečně musí jít o sklenici dvanáctky Plzeňského Prazdroje. Jen ta totiž dokáže stabilizovat překyselený žaludek.

Zkažený žaludek
i (Zdroj: Depositphotos)
Víte, jak napravit zkažený žaludek, kterému jste o Vánocích dali pořádně zabrat?

Jak zklidnit pálení žáhy

Žáha začne pálit obvykle z přemíry alkoholu, a to především z bílého vína. Pálení žáhy však může způsobit i káva, konzumace příliš tučných jídel, buchet, cukroví, koláčů, čokolády, citrusů a kouření cigaret. Pálení žáhy je spojeno se zpětným návratem kyselého obsahu žaludku do jícnu. Tam kyseliny bolestivě podráždí sliznici jícnu. V případě, že máte k pálení žáhy sklon, bylo by nejlepší se takového přejídání vyvarovat. Jestli si však nedovedete pomoci, tak se alespoň dopředu dobře zásobte antacidy. S překyselením žaludku vám může pomoci napití se vlažné vody, ulehnutí do polohy, v níž bude horní část těla výše než ta dolní a snězte jedno oloupané červené jablko.

Pálení žáhy
i (Zdroj: Depositphotos)
Pálení žáhy je ponejvíce vyvoláno konzumací vína, kávy a příliš tučných jídel

Po přejedení se může objevit i průjem

Když už toho má tělo dost, může reagovat různým způsobem. Jedním z obranných mechanismů těla je i průjem. Organismus se tak snaží velmi rychle zbavit toxických látek. Průjem je tím nejlepším nástrojem. Pokud netrvá více než dva dny, nasaďte dietu, která je založená na dostatečném příjmu tekutin (vhodné je popíjení čaje a minerálek) a hovězím vývaru, starých suchých rohlících, sucharech, banánech a mrkvi s rýží. Proces urychlíte s pomocí živočišného uhlí a antidiarhoik.

Průjem
i (Zdroj: Depositphotos)
Jednou z obranných reakcí organismu je i průjem

Ze spousty jídla a nedostatku pohybu nás o svátcích může potrápit i zácpa

Pokud se zácpa v tomto období dostaví, není to nic příjemného. V této nepříjemné situaci si můžete samozřejmě dopomoci volně dostupnými projímadly. Prodávají se různé sirupy, kapky, tablety i čaje. U léků je velmi důležité dodržovat přesné dávkování. Doporučujeme vám však, abyste to nejprve zkusili méně radikálně. Dobrým projímadlem totiž jsou i kompotované švestky, vývar ze lněného semínka, syrovátka nebo speciální projímavá minerálka. Účinná je dokonce i na lačný žaludek ráno vypitá přes noc odstátá voda se solí nebo sklenice láku z kysaného zelí.

Zácpa
i (Zdroj: Depositphotos)
Zácpa může být i bolestivá a hlavně jí nepodceňujte

A co s nadýmáním?

Nadměrná tvorba plynů je ve střevech způsobena konzumací potravin, které obsahují potraviny, které obsahují sacharidy, které kvasí. Doprovází i potravinové alergie a intolerance. Objevuje se však i tam, kde je narušená střevní mikroflóra. Když se nadýmání v průběhu svátků objeví, je to velmi nepříjemné a může to být také velmi bolestivé. Snaha zadržovat plyny, aby nedošlo ke společenskému ztrapnění, navíc situaci ještě více zhoršuje. Ulevit si můžete s pomocí léků, které uvolňují odchod plynů ze střev a také užitím léků, které zabraňují jejich tvorbě. Porušené střevo zklidní probiotika a jogurty s probiotiky nebo acidofilní mléko, kefír a kyška.

Nadýmání
i (Zdroj: Depositphotos)
Nadýmání je velmi nepříjemný problém, který je často spojen s intolerancí na různé potraviny

Publikováno: 25. 12. 2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová