reklama

Štědrý večer je nejstarší lidová tradice

Konečně je tu. Dětmi i dospělými tolik očekávaný den v roce. Na žádný jiný den se netěšíme tolik, jako právě na 24. prosince. Tento tradiční svátek provází mnoho tradic, ale i pověr. Na Štědrý den si všichni přejeme především pokoj lidem dobré vůle.

i (Zdroj: Depositphotos)
Štědrý večer je nejstarší lidová tradice (Zdroj: Depositphotos)

Pokud zapátráme do minulosti, některé tradice nejsou zas až tak staré, a to především ty, které se týkají současného jídla či výzdoby, jiné tradice Štědrého dne oproti tomu zcela vymizely. Posuďte sami. Smažený kapr nahradil původního kubu, ke kterému se ovšem mnoho rodin opět vrací. Bramborový salát bychom v období počátku vzniku republiky hledali jen těžko.

Řízek s bramborovým salátem
i (Zdroj: Depositphotos)
Nejběžnějším jídlem o Štědrém večeru je řízek s bramborovým salátem

Tradice a zvyky to mají podobné. Spousta se vytrácí, jiné přetrvávají. Dnes již dívky nehází střevícem, aby se dozvěděly, zda se v dalším roce vdají a odejdou z domu. Lití olova bereme jako příjemné zpestření večera, přestože málokdo věří, že se vzniklá předpověď skutečně naplní. A dárky se dřív rozdávaly na Mikuláše. Ovšem dovedete si představit Vánoce bez tradičních pohádek a filmů v televizi?

Dárky
i (Zdroj: Depositphotos)
Štědrý večer je hlavně ve znamení dárků

Ať už připravujete Vánoce a Štědrý den tradiční, nebo zcela v moderním pojetí, vždy si najděte čas poděkovat svým bližním za celý téměř uplynulý rok a popřejte jim. Pokoj lidem dobré vůle je přání, které platí stále.

A my také děkujeme a přejeme. Děkujeme vám, našim čtenářům, že jste nám po celý rok věnovali svou přízeň a doufáme, že jste na našich stránkách našli to, co jste právě hledali. Moc vám přejeme klid a pohodu u Štědrovečerní hostiny, ať vám Ježíšek nadělí takové dárky, které jste si přáli a ať se opět všichni ve zdraví sejdete a navzájem si věnujete svůj čas.My si přejeme, ať Český kutil přináší i nadále svým čtenářům zábavu i poučení a ať se naše čtenářská základna stále rozrůstá.

Vaše redakce

Publikováno: 24. 12. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce