reklama

Časté nehody o Štědrém dnu a jak se jim vyhnout

Štědrý den bývá nejen slavnostní a veselý, ale občas také hektický, uspěchaný a riskantní. Tím, že se vaří, smaží a peče o něco víc než v jiné dny, celkový ráz dne je trochu odlišný než jindy, v bytě bývá i více osob - zkrátka čas na úrazy a nehody jako stvořený. Při troše opatrnosti se jim samozřejmě můžeme vyhnout. A když už se taková nehoda stane, měli bychom si umět poradit s první pomocí i napravováním materiálních škod.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Snad každému se o Štědrém dnu stala menší nebo i větší nehoda či úraz (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nehody na Štědrý den

Znáte to - od ranního kuropění jste na nohou, připravujete štědrovečerní menu, vaříte slavnostní oběd, do toho se snažíte na poslední chvíli poklidit všechno, co jste nestihli, balíte poslední dárky, v nastalém mumraji se vám pod rukama pletou děti, které chtějí Ježíška a pohádky, drahá polovička projevila touhu pomáhat, což vás přivádí k zuřivosti, neustále zvoní telefon a váš mazlíček právě sežral kus stuhy na balení dárků, na kamnech se něco pálí a hoří stromeček....

Ne, takový katastrofický scénář bychom nikomu nepřáli, ale je fakt, že zmatek a shon na Štědrý den vede ke zbytečným úrazům a nehodám, které by se vám za normální situace jistě nestaly. Pojďme si připomenout ty nejčastější a také si povíme, jak nehodám na Štědrý den předcházet, jak je řešit a jak si pomoci při úrazech.

Vánoční úklid v sobě skrývá nástrahy, nehody a úrazy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vánoční úklid v sobě skrývá nástrahy, nehody a úrazy

Úrazy a nehody při vaření

Marná sláva, nehod při vaření je stále nejvíc. Drobné popáleniny od prskajícího jídla nebo pořezané prsty bereme téměř jako samozřejmost, protože takovým malým úrazům se většinou nevyhneme ani při běžném vaření. Víte, jak si s takovými malými bebíčky poradit?

Drobná poranění jsou v kuchyni velmi častým jevem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Drobná poranění jsou v kuchyni velmi častým jevem

Malé opařeniny nebo popáleniny od omastku a horkého jídla ihned chladíme proudem studené vody. V žádném případě nezakrýváme obvazem ani nemažeme krémem, postižená kůže musí mít přístup vzduchu. Chladíme tak dlouho, dokud cítíme pálení na kůži. Menší řezní rány pečlivě vypláchneme čistou vodou. Jedná-li se o čistý řez, není nutné používat dezinfekci, kterou bychom ránu dráždili. Překryjeme obvazem, v případě opravdu malé ranky použijeme sterilní náplast. Větší popáleniny, které citelně bolí, nebo hlubší řezné rány raději svěříme do rukou odborníkům. Je rozhodně praktičtější strávit na chirurgické ambulanci dvě hodiny při šití prstu než po Vánocích 14 dní v nemocnici s otravou krve.

Pozor na horkou troubu a páru v ní, může vás opařit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pozor na horkou troubu a páru v ní, může vás opařit

Kromě drobných úrazů při vaření nás může potkat nehoda v podobě obkladaček a kuchyňské linky, ohozených omáčkou, kluzké podlahy, rozbitých vajec na dlažbě nebo střepů z vaší oblíbené sklenice. Stačí na to chvilka nepozornosti. Na vině je většinou mnoho práce najednou. Snažíme se stihnout uvařit najednou pět jídel, na kuchyňské lince máme soukromé Kilimandžáro z nádobí a potravin a zkuste někam postavit horký hrnec.

Snažte se v kuchyni pracovat v klidu a systematicky. Každou krůpěj, která skane na podlahu, ihned setřete. Vyplatí se vám desetkrát ohnout s hadrem než se projet po kluzké podlaze a přistát se zlomenou nohou pod stolem. Pokud se vám na plotně vznítí pokrmy, nikdy nehaste vodou. Hrnce a pánve zakryjte poklicí nebo třeba mokrou utěrkou a zamezte přístup vzduchu. Oheň po chvíli uhasne sám.

Hořící pokrmy v hrncích nehaste vodou, zakryjte je poklicí a zamezte přístupu vzduchu
Hořící pokrmy v hrncích nehaste vodou, zakryjte je poklicí a zamezte přístupu vzduchu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud vám vystříkne na linku nebo na zem nějaká tekutina, ihned jí setřete
Pokud vám vystříkne na linku nebo na zem nějaká tekutina, ihned jí setřete (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nehody při uklízení

Vánoční úklid v mnohých z nás vyvolává záchvaty paniky. Co když nestihnu vyleštit lustry? Co když nebude podlaha jako zrcadlo? Na stole je drobeček! Honem, honem - kbelík s vodou, smeták, prachovku, leštěnku! Poznáváte se v tom? I zde platí uklízet s rozumem. Na Vánoce k vám na návštěvu přijdou příbuzní a přátelé, ne kontrola z hygieny. Návštěva bude radši, pokud s ní strávíte pár hodin v pohodě a ve zdraví a pokud nemáte srovnané skleničky podle velikosti a dítě právě kreslí novými pastelkami na zeď dinosaura - nemá smysl se z toho hroutit.

Pamatujte si, že nehody a úrazy při vánočním úklidu jsou jedny z nejčastějších. Připomeneme si čerstvě naleštěnou podlahu, která si nezadá s kluzištěm na zimním stadionu, pevné konzole, na nichž jsme zůstali viset při výměně záclon, bortící se police ve skříni, do kterých jsme ládovali všechno, co nemusí být ostatním na očích.

Mokrá podlaha je jako stvořená na úrazy a nehody
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mokrá podlaha je jako stvořená na úrazy a nehody

Při vánočním úklidu je potřeba dávat pozor především na čistící přípravky, se kterými pracujete. Jsou to povětšinou chemikálie, které našemu organismu vůbec neprospívají. Pozor na vodu na podlaze, klouže to. Pozor na elektrické přístroje - jsou v bezvadném stavu? Neprobíjí? Nemůže vám díky jejich zapojení do sítě vyhořet zásuvka? Při věšení záclon a závěsů se vyvarujte pyramid ze židlí a stoliček, používejte skládací schůdky nebo požádejte o pomoc někoho vyššího. Při mytí oken dbejte na svou bezpečnost v otevřeném okně a také na bezpečnost lidí, kteří pod vašimi okny prochází. Leštění skla sebou nese riziko rozbití, střepy ihned ukliďte a pečlivě zameťte nebo vyluxujte podlahu.

Potřebujete někam vystoupat? Dávejte si pozor, na čem stojíte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Potřebujete někam vystoupat? Dávejte si pozor, na čem stojíte

Vánoce - svátky klidu nebo chaosu?

Na Vánoce se chce asi každý "předvést". Spočívá to v horečném úklidu, pečení cukroví ve vysokém tempu, zmatenému pobíhání po obchodech, abychom urvali to nejlepší. A přitom stačí tak málo. Před Vánocemi si sedněte a udělejte si podrobný seznam všeho, co potřebujete udělat a zařídit a nejlépe s denním přehledem. Pokud budete svůj itinerář dodržovat, nemusíte se bát, že něco zapomenete, nestihnete a přehlédnete. A také se díky tomu vyhnete spoustě nehod a úrazům. Mějte na paměti, že ne všechny nehody a úrazy končí šťastně, že i malá chyba může mít fatální následky. Připomeňte si všechny tyto katastrofické scénáře u Štědrovečerního stolu a dávejte pozor na horkou polévku, kosti z kapra, zkažený salát a nebezpečné dárky.

Nepanikařte, pokud se vám něco nepovede
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nepanikařte, pokud se vám něco nepovede

Zdroj informací: www.hledamzdravi.cz, www.mojeambulance.cz 

Publikováno: 16. 12. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.