reklama

Nádoby na vodu v zahradě vypusťte, vysušte a zabezpečte

Během celého roku si řada z nás skladuje zálivkovou vodu v objemných nádobách, ať už jde o kubíkové kontejnery nebo několik sudů jako poslední záchrana zahrádky, když voda v kontejneru už není. Avšak s příchodem zimního období se musíme o všechny nádoby, ale i hadice dobře postarat. Vodu ale nevypouštíme jen tak, využijeme ji pro poslední vydatnou zálivku. Nádoby na vodu v zimě musí být suché, zabezpečené a hlavně umístěné tak, aby nedošlo k jejich poškození.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nádoby na vodu v zahradě vypusťte, vysušte a zabezpečte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Péče o nádoby na vodu je před zimou velice důležitá. Zásoba vláhy se sice hodí i během zimy, ale pokud začne výrazněji mrznout a nemáte podzemní nádrž na dešťovou vodu, pak může vzniknout poměrně nepříjemný problém, který spočívá v roztrhání sudů nebo kontejnerů, které jsou koncipovány jako nadzemní zásobárny. Pokud je nádob více, škody bývají velké a nákup nových kontejnerů nákladnou záležitostí.

Před zimou vyberte všechnu vodu z barelů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Před zimou vyberte všechnu vodu z barelů

Co s dešťovou vodou, když se blíží zima

Dešťová voda je pro ty, kteří nemají na zalévání studnu, jedinou možností zalévání od jara až do pozdního podzimu. Když se začne blížit zima, teploty klesají a obloha je prakticky každodenně zahalená do hávu inverze, začněte vypouštět postupně úplně všechny nádoby, které slouží přes léto jako zásobárna vody pro vaši zahrádku. Rozhodně se nevyplatí vodu jen tak vylévat na trávník. Například stálezelené dřeviny, jako jehličnany, je vhodné zalít velmi vydatně, protože v době déletrvajících mrazů bez sněhu mohou uschnout.

Stejně tak vřesovce nebo rostliny, které máte umístěné ve skleníku, kde je ještě tepleji a tak zde například balkonové rostliny vcelku dobře prospívají. Ale zaléváme jen opatrně, protože mnoho vody na zpomalený metabolismus rostliny není dobré a mohou jí uhnít kořeny. Někteří zahrádkáři s postupujícím podzimem pořídí delší zahradní hadici, vyrobí si redukci kontejner-hadice a postupně důkladně po malých množstvích zalijí veškeré ovocné stromy, které ještě mohou přijmout alespoň nějakou vláhu. Zbytkem vody poté zavlažte klidně celou zahradu, nezapomínejte ani na kompost, který potřebuje hodně vláhy, aby se v něm nastartovala biologická rovnováha a tlení se neměnilo v hnilobu, případně se procesy výrazně nezpomalily.

Nádoby na vodu by měly na zimu zůstat prázdné
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nádoby na vodu by měly na zimu zůstat prázdné

Užití dešťové vody v domácnostech

Pokud disponujete i podzemní nádrží pro dešťovou vodu, pak je využití všech zbytků ze sudů a kontejnerů jednoduché. Je k tomu zapotřebí čerpadlo, kterým veškerou vodu načerpáte do podzemní nádrže. Získáte tím další litry vody například pro splachování toalety, k čemuž se tato voda běžně využívá nebo vláha může zůstat v nádrži až do jara, kdy ji opětovně uplatníte jako prostředek pro zálivku zahrádky.

Dešťovou vodu zužitkujeme třeba na splachování toalety
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dešťovou vodu zužitkujeme třeba na splachování toalety

Úklid sudů a kontejnerů na zimu

Po vypuštění veškeré vody z nádob je ponechejte několik dní řádně vyschnout. Tisícilitrovou nádrž zajistěte vrchním víkem, aby do ní nemohli spadnout ptáci, případně jiní živočichové. Po vysušení je zajistěte proti pádu nebo poškození. Sudy stačí otočit dnem vzhůru, případně uschovat pod střechu, kde je zabráněno v pádu zledovatělého sněhu a následného rozlámání nádoby. Kontejner může zůstat venku, samozřejmě, že ne pod okrajem střechy, kde by ho padající sníh s velkou pravděpodobností poškodil. Ale ani větší množství napadaného sněhu mu nijak neublíží.

Péče o čerpací techniku a příslušenství

V souvislosti s odstavením zálivkového systému v zahradě uklidíme i hadice, necháme z nich vytéct vodu, necháme jeden den na vyschnutí a uklidíme na tmavé a suché místo. Skladování na přímém slunci není vhodné, protože hadice může nahlodávat UV záření, které stojí za postupným rozpadem plastů, které nejprve ztratí barvu a postupem času i svoji pevnost.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 15. 12. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček