reklama

Vyrobte si svícen, který použijete i po zbytek roku

V čase adventu zapalujeme svíčky ve svícnech i na věncích, za okny, na stole, na parapetu nebo i na zahradě. Vyrobit si adventní svícen nemusí trvat dlouho, zkuste to s námi. Náš adventní svícen je jednoduchý a proměnlivý…

Svícen nejen adventní (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Co si na výrobu svícnu připravit?

  • tenčí prkno nebo překližku (můžeme použít i spárovku a vhodné síle)
  • půlkulatou lištu o stejné šířce, jako je síla pekližky
  • z nářadí pak pilku, akuvrtačku a vykružovací pilku vhodného průměru, pokosnici, brusku nebo smirkový papír
  • disperzní lepidlo, dlátko, barvy
  • my jsme použili ještě kousek plochého spojovacího plechu na sádrokarton na ohraničení svíček, ale ten asi každý zrovna po ruce mít nebude. Můžeme jej nahradit obyčejným proužkem plechu nebo silnější alobalovou folií, do které vytlačíme ozdobný vzor pomocí neostrého hrotu.
Co si na výrobu svícnu připravit?
Co si na výrobu svícnu připravit? (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Adventní svícen si vyrobíme jako jednoduchou skládačku, což má hned několik výhod. Jednak jej můžeme po vánocích pohodlně uložit do krabičky, kde bude zabírat málo místa, ale také si jeho vzhled můžeme během adventu měnit. A kdoví, možná jej použijeme nejen o adventu.

Postup výroby adventního svícnu

Náš svícen má dvě části, každou na dvě svíce. Jedna část má na délku 25 cm, výšku 5 cm a šířku 14 cm. Každou část tvoří jakýsi dvojkříž z dílů, ty jsou spojeny pomocí plátování – tedy dva příčné díly jsou zasunuty do podélného dílu. Na střed kříže pak přijde čtvercová podložka s kruhovým otvorem, tedy místečko pro svíčku.

Připravíme si tedy dva delší díly, 25 cm a čtyři kratší, o délce 14 cm. Síla materiálu je cca 1,5 cm, výška dílů 5 cm. Na svíčky použijeme čtverce o velikosti 8 x 8 cm.

Vyměříme se potřebné rozměry
Vyměříme se potřebné rozměry (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Přeplátovaný spoj vytvoříme jednoduše. Do poloviny výšky dílu si vyřízneme otvor o cca 2 mm širší, než je síla materiálu. Práci nám usnadní dílenský svěrák. Nejprve nařízneme pilkou, pak odsekneme dlátkem. Podélný díl si vyřízneme na dvou místech, kam pak vložíme kratší příčné díly.

Svislé části prořežeme pilkou
Svislé části prořežeme pilkou (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Vodorovnou část vysekneme dlátem
Vodorovnou část vysekneme dlátem (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Do čtvercových podložek pro svíčky pomocí vykružovací pilky vyřízneme otvor pro vložení svíčky. Zapuštění pro podložku na svíčku bychom mohli také vyříznout, ale uděláme to jednodušeji. Místo, kde budou podložky, ohraničíme půlkulatou lištou přilepenou na horní hrany. Lištu uřízneme v pokosnici na správnou délku, natřeme disperzním lepidlem a na dobu slepení upevníme páskou. Hned vyzkoušíme, zda se nám čtverec překližky (8 x 8 cm) vejde do připraveného tvoru.

Lepící páska
Postup výroby adventního svícnu (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Pak si jednotlivé díly svícnu natřeme vybranými barvami tak, aby ladily do našeho interiéru a po zaschnutí si hned můžeme rozsvítit svíčku.

Zdroj informací: Pavel "Kutil" Zeman

Kompletace
Postup výroby adventního svícnu (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Adventní pohoda
Postup výroby adventního svícnu (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Publikováno: 10. 12. 2022, Autor: Pavel Kutil Zeman (text), Archiv FTV Prima (foto) , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman