reklama

Přinášíme tipy na dárky pro kutily

Doba vánoc se pomalu a jistě blíží. Pokud máte v rodině vášnivého kutila, který si spoustu věcí vyrábí podomácku, nezapomínejte, že byste ho měli hýčkat moderní technikou. Někteří kromě výroby nejrůznějších věcí pro dům a zahradu také mají rádi zařízení, která jim pomohou s úklidem kolem domu po nejrůznějších činnostech. Jaká dárky pro muže kutily jsou v současnosti zajímavé? A na co si dávat pozor, pokud vybíráte nový stroj nebo přístroj?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dárky pro kutily: od čističe, přes vrtačku až ke stolní pile (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dárek pro muže, kteří mají rádi čisto kolem domu

Nejeden kutil touží po tlakové myčce. Jejím srdcem je pístové čerpadlo přečerpávající vodu. Pístový mechanismus uvnitř ale z běžného tlaku vody v hadici rázem vytvoří až 200 barů, takže se nezalekne zašlé dlažby, staré malby na zídce nebo čištění kovových povrchů, u kterých by odstranění rzi trvalo neúměrně dlouhou dobu. Základem dlouhé životnosti tlakové myčky neboli wapky je především kvalitní provedení čerpadla, kdy tělo je vyvedeno z hliníku, hlava čerpadla z mosazi a čerpací písty jsou kaleny a díky tomu mimořádně dobře odolávají opotřebení. Běžně dostupné malé elektrické čističe hobby třídy jsou určeny pro občasné, krátkodobé použití.

Vyšší třída s vyšší hmotností a rozsáhlejším příslušenstvím je pak stavěna na tvrdší podmínky. Několik výměnných trysek, přisávání saponátu nebo rotační kartáč jsou příslušenstvím, které nejeden kutil využije nejen na čištění povrchů kolem domu, ale například pro umývání automobilu. Dnes už jsou také cenově dostupné i benzinová provedení, u kterých je zapotřebí dávat pozor kromě provedení čerpadla i na kvalitní spalovací motor, který by měl mít především vyšší zdvihový objem a provedení pro časté nasazení. Takový praktický dárek kutily rozhodně velmi potěší.

Tlaková myčka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tlaková myčka je oblíbený a praktický dárek pro kutila, který má rád čisto kolem domu

Vrtačka pro vášnivé práce v dílně

Pokud se zajímáte, co byste pořídili především těm, co neustále něco podomácku vyrábějí, podívejte se na stáří jejich elektrické vrtačky. Nová moderní vrtačka s rychloupínacím sklíčidlem, více rychlostmi, kovovými převody a vypínatelným příklepem udělá nejednomu z nich radost, protože kutění bude hned o mnoho příjemnější. Určitě zvažte, jestli se nepodívat po bateriovém provedení, se kterým bude možno pracovat nejen v dílně, ale i venku a prakticky nezávisle na přívodu elektřiny.

A určitě se hodí minimálně jeden bateriový článek navíc. Při výběru nové vrtačky je zapotřebí pořídit především kvalitní značku, která má dobré renomé na trhu a především, má dobře zajištěný záruční i pozáruční servis. Bateriové provedení je v modernější verzi vybavováno bezkartáčovým motorem, který je prakticky bezúdržbový.

Vrtačka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vrtačka dokáže vykouzlit radost a třeba i ta AKU

Úhlová bruska poslouží nejen pro broušení povrchů

Rozbrušovačka je přístroj vhodný pro zkušené kutily, kteří často pracují s kovovými materiály, ale i dřevem. V základní verzi se používá především pro dělení kovových profilů, ale s brusným plátnem s ní je možné připravit například dřevěný povrch pro nátěr. Velikost průměru pracovního nástroje a příkon volte především při přihlédnutí, jak často bude kutil s přístrojem pracovat.

Podobně jako u vrtaček, i zde volte především zavedené značky s historií, které jsou lépe provedené po stránce vnitřní konstrukce i ergonomie, takže nabídnou kromě příjemnější práce i podstatně vyšší životnost. Laciné neznačkové modely někde z hypermarketu nemají nejen servisní síť, ale především u nich rychle odchází uložení motoru a převodovka.

Úhlová bruska
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Úhlová bruska patří také mezi ty nejlepší dárky pro kutily

A co takhle stolní pilu?

Stolní pila představuje fantastický a vysoce účinný prostředek pro řezání a různé natvarování dřevěných prken a desek. Pevná kovová základna, možnost výkyvu pracovního řezacího kotouče a nastavitelná vodítka tak usnadní různé práce při výrobě dřevěného nábytku a různých dalších konstrukcí, na které si jenom kutil vzpomene. Velmi šikovným drobným detailem je možnost připojení k průmyslovému vysavači, čímž omezíte tvorbu nepořádku v dílně. Pořádná pila má příkon minimálně 2 kW a kolem 5 000 otáček za minutu. Možnost volby z více druhů kotoučů je vítaná - pro domácí výrobu nábytku se lépe hodí kotouč s jemnějšími zuby. Podobně jako u ostatních přístrojů pro kutily, hledejte zavedenou značku s tradicí, která vám třeba v případě stolní pily nabídne i prodlouženou záruční dobu.

Detail stolní pily
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Detail stolní pily, která nesmí kutilovi doma chybět

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 11. 12. 2022, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce