reklama

Dárky pro kutily, kteří pracují se dřevem

Tím, jak se víc a víc přibližuje doba Vánoc, určitě přemýšlíte nad tím, čím obdarovat svého blízkého. Pokud některý z vašich členů rodiny například pracuje se dřevem, pak poradíme, co mu může udělat velkou radost. Samozřejmě, nejprve se podívejte do jeho dílny, které věci by se hodilo vyměnit. Možná přijdete na to, že potřebuje nový pracovní stůl, nástěnný organizér nebo šikovné elektrické nářadí.

Dárky pro kutily, kteří pracují se dřevem

Pracovní stůl jako vánoční dárek pro kutily

Pořádný a dobře postavený stůl v dílně je základem pro pohodlnou a snadnou práci při nejrůznějších měřících a montážních pracích. Základem celého pracovního stolu by měla být masivní dřevěná pracovní deska, která je vyměnitelná. Nohy stolu bývají vyráběné zvláště u kvalitnějších výrobků z ocelových profilů, které jsou svařeny a nalakovány do příslušného odstínu, který se pro použití v dílnách hodí. Šedá nebo světle modrá barva je ideální, protože to jsou neutrální odstíny a nevyvolávají únavu očí.

Kutila potěšíte třeba dárkem ve formě nového pracovního stolu
Kutila potěšíte třeba dárkem ve formě nového pracovního stolu

Co se týká dalších prvků, pak je zapotřebí dbát na vhodné provedení šuplíků na nářadí, který by měly být dostatečně široké i hluboké, díky čemuž je v nich možné uskladnit a přehledně srovnat všechno nářadí, které má mít kutil vždy k dispozici. Pro případ, že chcete vybrat jako dárek pracovní stůl ještě masivnější, pak zvolte provedení s kovovou pracovní deskou, které má velmi vysokou životnost a perfektní tuhost. Před nákupem je nezbytně nutné zjistit rozměry stolu původního, abyste nebyli po Vánocích velmi nepříjemně zaskočeni, protože stůl byl svými rozměry tak velký, že se nevešel do původního místa, kde nahradil letitý a již opotřebovaný kus.

Vánoce jsou ideální dobou pro pořízení nového nářadí tomu, kdo jej má již opotřebené
Vánoce jsou ideální dobou pro pořízení nového nářadí tomu, kdo jej má již opotřebené

Organizér na nářadí

Praktickým a nepříliš rozměrným dárkem jsou organizéry na ruční nářadí. Nejčastěji se používají kovové, které mají vytvořeno mnoho děr v několika řadách. Dbejte na tom, pokud toto příslušenství vybíráte k pracovnímu stolu, aby i deska organizéru měla stejnou barvu. Do vytvořených děr se zavěsí věšáky, na něž lze jednoduše a velice přehledně srovnat veškeré pracovní nářadí, které často kutil využívá. Kromě nákupu tohoto příslušenství jako dárku je možné oslovit šikovného truhláře, který takový nástěnný organizér vytvoří. Základem je masivní a broušená dřevěná deska, do níž je vyvrtáno při výrobě mnoho otvorů a ty slouží pro zašroubování háčků. Samozřejmě, výrobu takového dárku zadejte co nejdříve, protože všichni řemeslníci bývají i před Vánoci dost zaneprázdněni.

Organizér zajistí perfektní přehlednost a dostupnost nářadí
Organizér zajistí perfektní přehlednost a dostupnost nářadí

Co pro ty, kteří pracují se dřevem?

Pokud vedle sebe máte člověka, který velmi rád pracuje se dřevem, například je tak zručný, že dokáže vyrábět i nábytek, pak by v jeho dílně nemělo chybět několik zásadních přístrojů, se kterými bude práce snazší. Základním strojem pro dělení dřeva je pilka. Kutilovi určitě přijde vhod malá ruční okružní pila, známá také jako "maflík". Ten by měl mít především velmi kvalitně zpracovanou kovovou základnu s možností sklonu celého přístroje. Velmi důležitým prvkem je motor, jehož kvalita se však přes zakrytování špatně poznává. Jistotou je tak značkový produkt, který má i po letech dostupný servis i náhradní díly. Pro menší vyřezávací práce slouží pak pilka přímočará. Rozhodně by pak neměly chybět takové drobnosti, jako brusné plátna k vrtačce, případně bruska vibrační, která výborně zabrousí hrubý povrch. Pro zvýraznění letokruhů se běžně používá opalovací pistole, u níž je však nutné správné používání, protože jinak mohou velice rychle odejít topné spirály.

Okružní pila je velmi vhodným dárkem
Okružní pila je velmi vhodným dárkem

Co by kutilovi v jeho dílně dále nemělo chybět?

Jako dárek je možné pořídit i mnoho dalších prvků, jde především o tyto:

  • vhodné pracovní oblečení,
  • drobné nářadí jako kleště, vrtáky, nůžky, tužky, kladívko.

Publikováno: 9. 12. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce