Vánoce se blíží mílovými kroky. Běžným jevem většiny domácností je provedení velmi důkladného úklidu, protože na svátku chceme mít domácnost čistou, voňavou a prostě pěkně uklizenou, abychom se cítili dobře. V bezmrazém počasí se pustíme do čištění oken. Běžná praxe je čistit okna pomocí hadru a utěrky z mikrovlákna. Ale pokud chceme mít tento úklid hotový co nejdříve, pak existuje ruční akumulátorová stěrka na okna. Čím a jak vlastně okna v zimě čistit a leštit?
Zásady čištění oken v zimě
V předvánočním shonu se snažíte zajistit vše, od řádného úklidu v domácnosti až po perfektně čistá okna. A právě mytí oken v zimním období má svoje zásady, kterých se musíte držet. Hlavně jde o teploty vzduchu, protože při mrazivých dnech rozhodně okna nemyjte. Dokážete si představit, co může zmrzlá voda napáchat za škody na rámech a těsněních? Jednoduše dojde k jejich poškození a případná oprava trvá nejen delší dobu z důvodu objednání nových dílů, ale především při větších škodách způsobí doslova vichřici v peněžence.

Když svítí sluníčko nebo když je zataženo?
Aby okna byla dokonale čistá, okna čistěte vždy, když jsou teploty nad bodem mrazu a tehdy, když je zataženo. Leštění oken po jejich umytí je totiž doslova peklem za slunečného počasí, kdy na sklech zůstávají šmouhy a nedaří se je dočistit, ani když několikrát za sebou vyměníte lešticí utěrku. K mytí oken a rámů použijte vlahou vodu, doplněnou o malé množství saponátu, jako je například Jar. Ten okna dokonale zbaví všech nečistot a mastnoty, která se podílí právě na vzniku nehezkých zašedlých skvrn na sklech.

Postup mytí oken
Po otevření oken začněte čištěním vnější strany. Ne úplně dokonale vyždímaným hadrem, který by měl být měkký a dobře by měl absorbovat nečistoty, nejprve dokonale očistěte rámy, až poté, po jeho vymáchání teprve samotné okenní tabule. Druhou připravenou utěrkou následně utírejte dočista, případně využijte dočišťovací rukavici nebo utěrku z mikrovlákna, kde nehrozí, že by mohlo dojít k poškrábání skel.
Pokud jsou okna zašpiněná velmi silně, před vyleštěním myjte dvakrát za sebou, aby byly výsledný efekt opravdu dobrý. Také je možné sáhnout po leštícím přípravku na sklo s přídavkem alkoholu, který tabule velmi dobře odmastí, a po vyleštění si nemusíte dělat hlavu se skvrnami. Při čištění oken také nezapomeňte na kontrolu a přezkoušení zavíracího mechanismu a vyčištění drážky hlavního nosného rámu oken. Dost často se stává, že do těchto míst se dostanou nečistoty a vlhkost a výsledkem může být až plíseň, která se velmi nesnadno odstraňuje, a to především teď v zimním období.

Využijte AKU čistič skel
Velmi šikovnou a obratnou pomůckou pro čištění oken je akumulátorová stěrka, fungující na bázi malého ručního vysavače, kterým z oken stáhnete najednou vodu i nečistoty. V základní výbavě přístroje kromě sací široké hubice a nabíječky je i vlhčící sada. Ta je koncipována jako běžný rozprašovač, ale vybavený roztírací houbičkou, vyrobenou z mikrovlákna. Díky tomu je mytí oken bleskurychlé, po navlhčení skel ihned stíráte přístrojem vodu, takže nedochází ke vzniku skvrn nebo efektu nedočištěných oken, což nastane tehdy, když svítí slunce a kapky vody na sklech zaschnou. Samozřejmě, že rámy musíte očistit pomocí navlhčeného hadru a utěrky.

Praktické tipy pro usnadnění čištění oken
- Pokud nevlastníte AKU stěrku na čištění skel, pak vždy pracujte ve dvou lidech, kdy jeden okna včetně rámů myje, druhý člověk pak leští. Uvidíte, jak vám půjde práce rychle od ruky.
- V případě práce ve větší výšce nezapomínejte na použití pevné obuvi a rozkládacích schůdků. Pevná obuv je na místě z důvodu bezpečnosti při práci, s letní otevřenou obuví si tak maximálně způsobíte nepříjemné zrnění, když uklouznete.
- I vysavač můžete mít akumulátorový. Moderní typy jsou koncipovány jako 2 v 1, kdy můžete provádět jak běžné vysávání, tak čištění špatně přístupných míst. Solidní výdrž na jedno nabití zajišťují dnes již sériově dodávané lithiové baterie. Po každém vysávání a čištění oken stěrkou nezapomeňte baterii dobít, aby nedošlo k jejímu poškození. To vzniká v případě, že baterie se vybije a dlouhou dobu se jí nedostává nabíjení.
Publikováno: 8. 12. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)
, Profil autora: Redakce