reklama

Jak zvládnout čištění koberců před Vánoci

Bez čištění koberců se předvánoční velký úklid prostě neobejde. Pravdou však je, že tepování koberců nepatří k těm nejoblíbenějším činnostem, a proto řada domácností volí raději možnost profesionálního čištění. Pokud nepatříte mezi ně, máme tu pro vás praktické informace k tomu, jak při čištění koberců postupovat.

Jak zvládnout čištění koberců před Vánoci

Čištění koberců může probíhat ručně, mechanicky za pomoci tepovače a s pomocí přístroje na čištění koberců. Menší kusové koberce vyrobené z vysoce odolných materiálů je pak možné použít i vysokotlaký čistič.

Čištění koberců může probíhat ručně, ale i mechanicky
Čištění koberců může probíhat ručně, ale i mechanicky

Ruční čištění je nejnáročnější

Ruční čištění koberců je velmi náročné a už se dnes takřka nepoužívá. Ručně se obvykle čistí pouze skvrny na koberci. Ručně se čistí menší kusové koberce.

Ruční čištění koberců patří k tomu nejnáročnějšímu způsobu
Ruční čištění koberců patří k tomu nejnáročnějšímu způsobu

Tepování koberců

Tepování koberců probíhá za použití tepovače. Koberec se nejprve pořádně vysaje a následně se do tepovače nalije čisticí prostředek v daném poměru naředěného vodu, jak je uvedeno na návodu. Čištění koberců probíhá tak, že tepovačem jezdíte po koberci jedním směrem tam a zpět. Vždy postupujte po malých úsecích. Po vyčištění pak do tepovače dejte pouze čistou vodu a celý proces opakujte. Vyčištěný koberec nechte vyschnout a zbytek čističe z koberce vysajte vysavačem.

Tepování koberců probíhá s použitím tepovače
Tepování koberců probíhá s použitím tepovače

Čištění koberců s multifunkčním vysavačem

Čištění s pomocí multifunkčního vysavače je nejefektivnější a také i nejsnadnější (tedy pokud nezvolíme tu možnost, že za nás koberec vyčistí někdo jiný). Čištění koberce probíhá tak, že se koberec nejprve vysaje a pak se do vysavače přidá speciální čistič. Po zapnutí vysavače čistič nastříkáte na koberec. Necháte ho chvíli působit a následně se pustíte do čištění. Vysavač do koberce nyní stříká vodu s čisticím prostředkem a zároveň ji i vysává. Nakonec je zapotřebí nechat koberec vyschnout.

Další možností čištění koberce je s pomocí multifunkčního vysavače
Další možností čištění koberce je s pomocí multifunkčního vysavače

Suché a mokré čištění koberců

Čištění koberců je možné realizovat mokrým nebo suchým způsobem. Při čištění byste se měli řídit tím, co má koberec na štítku. Mokré čištění není vhodné provádět tam, kde je koberec položený na dřevěné podlaze, protože ta by mohla začít plesnivět. Mokré čištění není ideální ani pro koberce z přírodní vlny, hedvábí a perské koberce. Suché čištění je dražší, ale vhodnější pro jemnější materiály. Jeho velkou výhodou je i to, že koberec je po vyčištění okamžitě použitelný. Nemusíte čekat, až koberec uschne. Prostředky pro suché čištění fungují obvykle na bázi suché pěny, která absorbuje mastnotu a nečistoty z koberce. Počítat však musíte s tím, že suchá pěna poněkud práší, a tak je nutné setřít také prach z nábytku.

Suché čištění koberců je mnohem šetrnější, ale také i dražší
Suché čištění koberců je mnohem šetrnější, ale také i dražší

Staré dobré a osvědčené triky na čištění koberců

Víte, že koberce můžete vyčistit i bez chemie? Stačí, když k tomu použijete staré osvědčené triky. Jejich velkou výhodou je i to, že stojí jen pár korun.

Koberec vyčistíte, když jedlou sodu smícháte s pár kapkami esenciálního oleje a několika kapkami šťávy z čerstvě vymačkaného citronu. Na půl kila sody vám postačí tak 10 až 20 kapek kvalitního esenciálního oleje. Olej do sody důkladně zapracujte. Při čištění koberec směsí posypte, nechte pět minut působit a pak ji vysajte. Pozor, tento způsob čištění koberců není hloubkový, velké zázraky proto neudělá. Koberec tímto způsobem však osvěžíte a načechráte.

Na čištění koberců je dobrá jedlá soda
Na čištění koberců je dobrá jedlá soda
Pomoci může šťáva z citronu
Pomoci může šťáva z citronu

K oživení koberce můžete použít i led nebo sníh. S jeho pomocí se dokážete zbavit promáčknutých míst. A to tak, že do místa dáte led. Až led roztaje, jemně vysajte tekutinu. Pozor, při vysávání netlačte, abyste místo zase nezamáčkli zpět.

Koberec osvěžíte ledem
Koberec osvěžíte ledem

K čištění koberců můžete použít i vinný ocet, který rozpustíte ve vodě. Na jeden litr vody přitom potřebujete 20 mililitrů octa. Do roztoku namočte hadr a vytřete jím důkladně předem vysátý koberec. Nechte 20 minut působit a následně koberec vytřete suchým čistým hadrem. Koberec nakonec ještě jednou vysajte. Tento způsob čištění koberci pomůže navrátit jeho původní vzhled a rozzáří jeho barvy.

Na koberec můžete použít i vinný ocet
Na koberec můžete použít i vinný ocet

Publikováno: 6. 12. 2019, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Redakce