reklama

Co máte dělat, když v zimě klesne v dílně teplota?

Pokud máte dílnu v domě a navíc vytápěnou, nemusíte se obávat problémů. Veškerý uskladněný materiál zde nebude podléhat výkyvům teploty ani v zimě. Avšak ne každý takové štěstí má, a v tu chvíli je potřeba přemýšlet, jak přes zimu ve své dílně zajistit takovou teplotu, která veškeré nářadí a materiály zde uskladněné nepoškodí. Víte, jak toho docílit a které materiály nejrychleji podléhají změnám teploty v dílně?

Co máte dělat, když v zimě klesne v dílně teplota?

Teplota dílny v zimě

Dílna v domě je pravým požehnáním, protože obvykle bývá vytápěná současně s celým domem. Horší to už je v dílně, která stojí mimo vytápěné prostory. Zde by se měl majitel postarat o vhodnou izolaci místnosti a zajistit adekvátní vytápění. Ptáte se proč? V řemeslných i kutilských dílnách je sice uloženo zejména nářadí a náčiní, ale také rozličné materiály, které mohou v chladu a mrazu utrpět škody. Naše informace se týkají uskladněných materiálů. Samozřejmě, že pracovat s některými surovinami v mrazech lze a jsou k tomu také přizpůsobeny, ale dlouhodobé skladování je zcela odlišné.

Dílna by neměla v zimě zůstat bez možnosti zateplení
Dílna by neměla v zimě zůstat bez možnosti zateplení

Barvy a laky

Malířské barvy jsou vyráběny na bázi organických látek, některé jsou anorganického původu. Klihovina, pryskyřice a také pigment v nich obsažený nemají zrovna rádi jak příliš vysoké teploty, tak ani teploty nízké. Zvláště při nízkých teplotách pod bodem mrazu dochází k nevratnému poškození struktury barev. Barvy prostě vymrznou. Doporučujeme takové barvy již nepoužívat a zlikvidovat. Totéž platí o olejových nátěrech a lacích. Oleje jsou především přírodního původu a ačkoliv jejich bod tuhnutí je okolo -10 až -15 °C, i nižší teploty mají vliv na viskozitu. U olejů dochází k zrnitosti a zhoršuje se markantně jejich kvalita. I když se takový olejový nátěr nechá "rozehřát", ztrácí ochranné vlastnosti a přilnavost k povrchu.

Barvám mrazy nesvědčí, znehodnocují se
Barvám mrazy nesvědčí, znehodnocují se

Spousta barev, nátěrů, laků a olejů obsahuje pojidlo a ředidlo. Ředidlem bývá voda nebo terpentýn. Obojí není vhodné skladovat při nízkých teplotách, protože vymrzají. Jedinou výjimkou by mohly být fasádní barvy, které vzhledem ke svému složení snášejí velmi dobře teploty i hluboko pod bodem mrazu. Barvy zejména na organické bázi uchovávejte zásadně v prostorách, kde teplota neklesá pod 5 °C. Syntetické barvy pak uchovávejte stranou od otevřeného ohně a vyvarujte se příliš vysokých teplot a přímému slunci. Tyto barvy (především sprejové) mívají explozivní účinky.

Lepidla

S lepidly je to podobné jako s barvami. Svědčí jim skladování při pokojové teplotě. Pokud budete s některými typy lepidel pracovat i při nízkých teplotách, mějte na paměti, že třeba epoxidová lepidla potřebují teplotu 5 - 25 °C, jinak neumožní správný průběh reakce v lepidle. Kontaktní lepidla, která obsahují rozpouštědlo, se pak nebudou v doporučeném čase odpařovat a celý lepený spoj nebude držet. Uskladnění lepidel proto vždy dávejte patřičný důraz a zajistěte nejen dobře větratelnou místnost, ale také přiměřeně vyhřátou.

Promrzlá lepidla už nikdy lepit nebudou
Promrzlá lepidla už nikdy lepit nebudou

Stavební materiály

Maltové, cementové nebo spárovací hmoty, izolační materiály ve formě nátěrů, betonové směsi a další výrobky by se měly skladovat především v suchu. Nízké ani vysoké teploty jim příliš nevadí, ale ostatní povětrnostní podmínky ano. Zejména déšť a sníh, který snadno poškodí papírové obaly a jakmile do suchých směsí vnikne voda, dojde k jejímu nenávratnému znehodnocení. Pokud ve své dílně uchováváte právě takové materiály, zajistěte jim nepropustnost vody. Nedoporučuje se ani při suchých mrazech nechávat stavební materiály venku, neboť vzdušná vlhkost do obalů pronikne.

Nářadí

Většina dílenského nářadí je ze dřeva a kovu. Ani jednomu materiálu, a to zvláště bez povrchové úpravy nesvědčí pobyt mimo dílnu. Mrazy, sníh i vysoké teploty a slunce mají silný vliv na vznik povrchové koroze u kovových částí nářadí a vnikající vlhkost do dřeva způsobuje jeho rychlý rozklad. Uchovávejte tedy nářadí a náčiní vždy v dílně. Přes zimu, pokud není dílna vytápěná, doporučuje se podle starších rad uložit kovové části nářadí do technického oleje nebo nafty. Snížená viskozita u oleje či nafty nemá vliv na nářadí.

Starší nářadí podléhá vzdušní vlhkosti a rezaví
Starší nářadí podléhá vzdušní vlhkosti a rezaví

Elektrické nářadí

Samostatnou kapitolou je elektrické nářadí v dílně. Nevadí mu nízké teploty, ale vzdušná vlhkost. Proto je vhodné skladovat takové nářadí především v místnosti, kde je možná cirkulace vzduchu a kde se na zdech a površích nesráží voda. Zároveň je ideální na zimu kovové části nářadí ošetřit silikonovým olejem. Naopak, máte-li nářadí, do něhož používáte NiCd aku baterie, zde se přímo doporučuje je mimo sezónu uchovávat je v chladu. Zpomaluje se tím jejich rozklad. Lithium-iontové akumulátory se skladují v teplotách nad bodem mrazu, optimálně nad +5 °C. Pokud potřebujete v zimě pracovat s elektrickým nářadím, doporučujeme nechat nářadí nějakou dobu před použitím zahřát nejlépe na slunci nebo ve vytopení místnosti. Příliš prochladlý akumulátor není schopen vykazovat vysoké proudové požadavky - prostě nemusí hned naskočit a může dojít k poruše, kterou zasignalizuje kontrolka. Taktéž ale pozor na přehřátí akumulátoru nebo motoru.

Elektrické nářadí v zimě moc netrpí, ale při jeho použití ho nechte ohřát
Elektrické nářadí v zimě moc netrpí, ale při jeho použití ho nechte ohřát

Publikováno: 7. 12. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Redakce