reklama

Jak si zorganizovat úklid dílny v zimě

Veškerý montážní materiál, nářadí, pracovní pomůcky a další vybavení dílny by mělo být v dílně přehledně a účelně uklizeno. Díky tomu můžou být veškeré naše úkony mnohem rychlejší, přesnější a především bezpečnější. Pomoci nám k tomu můžou různé druhy organizérů, polic, regálů nebo boxů. Prostory venkovní dílny je dobré zastřešit, abychom veškeré pracovní nářadí a nástroje ochránili před povětrnostními vlivy a předešli jejich poškození.

Jak si zorganizovat úklid dílny v zimě

Organizér

Organizéry mohou být v provedení nástěnném nebo závěsném. K nástěnnému organizéru nám postačí jednoduchá dřevotřísková deska, kterou připevníme na zeď. Na ni navrtáme háčky nebo přitlučme hřebíčky a můžeme ukládat jednotlivé pracovní nástroje. Mnohdy postačí připevnit na zeď jen dřevěné laťky s háčky, na kterých máme ruční nářadí přehledně srovnané. Pro specifické nářadí můžeme v laťce provrtat kolmé drážky pro jeho zavěšení.

Nářadí je ideální ukládat do organizéru
Nářadí je ideální ukládat do organizéru
Závěsný systém nám zjednoduší hledání
Závěsný systém nám zjednoduší hledání

Pro různé druhy vrtáků si můžeme vyrobit organizér z dřevného špalíku. Postačí jen vyvrtat potřebné otvory a vrtáky do nich zapíchat. Ti šikovnější si mohou vyrobit dřevěnou krabici na zeď. Na ni umístíme přehledně nejen nářadí, jako jsou klíče, kleště nebo šroubováky, ale i ostatní nezbytné pracovní nástroje.

Místo organizéru můžeme použít latě a háčky
Místo organizéru můžeme použít latě a háčky

Stejně tak můžeme vyrobit plechovou skříňku, kterou je možné uzavřít. Organizér na pracovní nástroje může být i z kovové desky, která je opatřena háčky a závěsným systémem pro klíče nebo doplněna magnetickou lištou. Pokud nemůžeme pracovní nástroje zavěsit na zeď, vytvoříme si jednoduchý organizér v zásuvce. Závěsný organizér si můžeme zhotovit z různých materiálů v různém provedení. Ideálním materiálem je kvalitní pevná kůže, která je vzdušná a pevná.

Dobře poslouží i kožená brašnička
Dobře poslouží i kožená brašnička

Boxy na pracovní nářadí

Pokud máme nářadí málo, postačí nám koupit si plastové nebo dřevěné boxy a do nich jednotlivé druhy nářadí srovnat a uložit. Boxy lez namontovat i na kovovou závěsnou desku. Nebo si můžeme pořídit přenosné uzavíratelné boxy na pracovní nářadí s jednotlivými přihrádkami. Toto využijeme nejen v dílně, ale i doma při různých opravách či úpravách. Malé komponenty jako jsou šroubky, matky, podložky či jiné drobné nářadí je vhodné uložit a přehledně srovnat do plastových organizérů. Ty jsou rozděleny buď na jednotlivé boxy, nebo jde o samostatné zásuvky různých rozměrů. Nejčastěji bývají průhledné pro lepší přehlednost.

Místo boxu na vrtáky využijeme dřevěný hranolek s otvory
Místo boxu na vrtáky využijeme dřevěný hranolek s otvory
Přehledná police umožní vše rychle najít
Přehledná police umožní vše rychle najít

Regály a police

V dílně využijeme i regály či police, záleží jen na prostoru a velikosti dílny. Velké prostory si můžeme vybavit sestavou nábytku tzv. multifunkčních stěn, které jsou vybaveny např. kuličovými pojezdy, které zajistí snadný výsuv zásuvek. Mohou být vyrobeny ze dřeva nebo kovu.

Využijeme praktické regály a skříně
Využijeme praktické regály a skříně

Pojízdné vozíky

Dílnu si můžeme vybavit i vozíky na pracovní nářadí, které jsou opatřeny různě vysokými zásuvkami. Toto je praktické při zimním období, kdy vozík umístíme do prostoru, kde je chráněn před sněhem a mrazem. Kvalitním uspořádáním pracovních nástrojů prodloužíme jejich životnost a předejdeme tak možné ztrátě.

Publikováno: 5. 12. 2019, Autor: Šárka Miškovská (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce