reklama

Jak připravit auto na blížící se zimu?

Blížící se zima nám nutně připomene, že je nejvyšší čas na ni připravit i naše auto, abychom pak nemuseli po ránu ve vánici lomit rukama, že jsme tuto důležitou činnost nechali náhodě a teď se do auta nemůžeme dostat, je zamrzlá voda v chladiči, auto nejde nastartovat a na letních gumách to také není úplně ono. Pojďme si společně připomenout, co je nutné udělat a jak auto na zimu připravit. Nezapomeňte na to, že jak se k vašemu autu zachováte před zimou, tak se vám odvděčí auto v zimě.

Jak připravit auto na blížící se zimu?

Příprava auta na zimu stojí peníze

V každém případě si musíme uvědomit, že připravit auto na zimu se neobejde bez investice. Budeme muset koupit zimní pneumatiky a nechat je na auto namontovat, neobejdeme se bez nemrznoucí kapaliny do chladiče a nemrznoucí směsi do ostřikovačů, vyplatí se též sehnat rozmrazovač zámků, řetězy na kola, lopatku na sníh a škrabku na okna. Nepodceňujte tuto přípravu, ničemu nepomůžete a to, že ušetříte nějakou tu stovku, když si shora uvedené produkty neobstaráte, vám ve finále může vytáhnout z peněženky tučný obnos za opravu auta nebo dokonce za nákup jiného.

Věnujte svému miláčkovi zvýšenou péči a připravte ho na zimu
Věnujte svému miláčkovi zvýšenou péči a připravte ho na zimu

Zimní pneumatiky

Vyhláška vidí přezouvání pneumatik takto: Dle §40a zákona 361/2000 Sb. mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:

  • Je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
  • Lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Měli byste také vědět, že úseky silnic, označených jako C 15 a označené „Zimní výbava,“ vyžadují nazutí zimních pneumatik po celý rok. Jedná se zejména o horské oblasti, kde je zvýšená pravděpodobnost výskytu souvislé vrstvy sněhu nebo ledu. Pokud opominete tuto povinnost - tedy přezutí pneumatik z letních na zimní, hrozí vám v případě silniční kontroly pokuta v řádu 2.000 korun, ve správním řízení výše pokuty může vzrůst až na 2.500 Kč. Další varovný signál dávají pojišťovny, které v případě dopravní nehody nevyplatí úhradu škody tomu řidiči, který prokazatelně nepřezul na zimní pneumatiky.

Na zimu je nutné vyměnit letní pneumatiky za zimní
Na zimu je nutné vyměnit letní pneumatiky za zimní

Zimní pneumatiky nemusíte kupovat každoročně, stačí, když se budete řídit jednoduchou radou, a to je stanovení hloubky dezénu. U zimních pneumatik musí být hloubka vzorku dezénových drážek a zářezů u osobních aut do 3,5 tuny alespoň 4 milimetry. V případě vozů do 3,5 tuny je nutnost obout zimní gumy na obou nápravách. V případě vozů s maximální přípustnou hmotností převyšující 3,5 tuny je stačí nazout jen na hnané nápravy, dezén ale musí mít hloubku alespoň 6 milimetrů. Pro motocykly naopak povinnost mít zimní obutí stanovena není. Zimní pneumatiky mají své označení - M+S (M-S, M/S, M&S, MS), případně ET, ML, MPT nebo POR. V některých případech ale označení M+S uvádí výrobce pro terénní auta, proto je směrodatný symbol sněhové vločky nebo horského štítu na boku pneumatiky. V našich podmínkách také platí, že zhruba po 4 letech je potřeba zakoupit nové zimní pneumatiky.

Symbol vločky značí zimní pneumatiky
Symbol vločky značí zimní pneumatiky

Chladicí kapalina

Chladicí kapalina během letního období má za úkol ochlazovat motor, protože vyvíjí určitou teplotu, vzniká zde tření a je potřeba ho šetrně zahřát. V zimě ale máme problém opačný. Chladicí kapalina je kombinací nemrznoucí směsi a destilované vody, která musí odvádět teplo z motoru do chladicí soustavy. Z praxe víme, že voda začíná mrznout již při 0 °C a bez nemrznoucí směsi bychom auto nenastartovali. Chladicí kapalina s nemrznoucí směsí tedy:

  • odvádí teplo
  • snižuje bod mrazu
  • funguje jako prevence před vznikem rzi
  • chrání hadice, těsnění a jiné pryžové části před popraskáním
  • rozpouští vodní kámen
  • prodlužuje životnost motoru

Chladicí kapaliny se označují podle barvy G10 - G13. V zásadě platí, že byste se měli orientovat podle barvy směsi a nikdy nekombinovat různé chladicí kapaliny. Životnost těchto směsí je přibližně 3 roky, po uplynuté této doby byste měli přistoupit k vypuštění obsahu chladiče a dolití nové směsi. Nevyplatí se také kupovat nemrznoucí směs do chladiče v marketech nebo na tržnici. Kvalitní směs není zadarmo a chladič, poškozený mrazem v případě nekvalitní směsi vás přijde podstatně dráž při opravě.

Zamrzlému motoru zabráníme použitím nemrznoucí směsi do chladiče
Zamrzlému motoru zabráníme použitím nemrznoucí směsi do chladiče

Směs do ostřikovačů

I v zimě budete potřebovat mít čisté přední sklo u auta a tak není od věci myslet na dolití nemrznoucí směsi do ostřikovačů. Letní směs je potřeba vypustit. Tyto dvě směsi se od sebe liší barvou a samozřejmě označením, letní je žlutá a zimní modrá. I zde platí zásada nakupovat u renomovaných výrobců, kteří deklarují kvalitu směsi. Obyčejná nekvalitní nemrznoucí směs může mít za následek naleptání gum stěračů, vytvoření "mléčného" skla nebo může zásadně poškodit i životní prostředí díky vysokému obsahu toxických látek. Věděli jste například, že nekvalitní nemrznoucí směs uvolňuje do ovzduší ethanol (líh), methanol a isopropanol, glykoly, aroma a barviva a že díky prvně jmenovaným složkám můžete při silniční kontrole "nadýchat"? Navíc tyto toxické a jedovaté látky dokáží spolehlivě poškodit nejen gumová těsnění, ale i lak vašeho miláčka.

Také do ostřikovačů patří na zimu nemrznoucí směs
Také do ostřikovačů patří na zimu nemrznoucí směs

Před zimou s autem do myčky

I když to zní jako vtip, opravdu se vyplatí nechat před zimou auto umýt a především navoskovat. Docílíte tak slušné ochrany laku před mrazem a také odstraníte nánosy špíny a bahna, které na podvozku ulpívají a jsou zdrojem vlhkosti, která pak napomáhá korozi. Kromě návštěvy myčky byste měli absolvovat i nástřik podvozku, který se jako prevence proti korozi velmi vyplatí.

Vezměte auto do myčky a nechte ho důkladně navoskovat
Vezměte auto do myčky a nechte ho důkladně navoskovat

Další ochranné prvky

Rozhodně doporučujeme ošetřit všechny gumové části, zejména těsnění ve dveřích. Použitím vhodného prostředku (v nouzi lze ošetřit i olejem nebo indulonou) zamezíte zamrzání dveří a nebudete již muset pobíhat okolo auta a čekat na oblevu. Zamrzlá okna pak elegantně vyřešíte použitím rozmrazovače ve spreji, který obsahuje rozmrazovací chemický koktejl. V souvislosti s rozmrazováním oken a dveří auta dbejte i na očištění auta od nánosu sněhu. Odmést z auta sníh je nakonec vaší povinností a opomenutí honoruje policie sazbou až 2.500 Kč. Nezapomeňte ani na rozmrazovač zámků, který je výhodnější nosit sebou. V zamrzlém autě vám nebude nic platný. Na očistu auta si pořiďte zimní výbavu - lopatku, smetáček, škrabku na led, ale třeba také startovací kabely. Celoročně se hodí vozit v autě teplou deku, funkční svítilnu či malou zásobu jídla, které je trvanlivé. Náhlé uvíznutí ve sněhové kalamitě vám rychle vysvětlí, že to rozhodně není zbytečnost. Při cestách do vyšších poloh a zejména do hor si přibalte do auta sněhové řetězy a pytlík s pískem.

Nezapomeňte na škrabku na čelní sklo
Nezapomeňte na škrabku na čelní sklo
Pečlivě ometejte auto od sněhu
Pečlivě ometejte auto od sněhu

Návštěva servisu

Jakmile pocítíte brzký příchod zimy, navštivte kromě pneuservisu i autoservis a nechte si zkontrolovat celé auto. Zdatnější motoristé tuto operaci zvládnou sami. Především je potřeba se věnovat stavu akumulátoru, hladině chladicích kapalin, brzdové kapaliny, směsi v ostřikovačích, brzdovým destičkám, motorovému oleji a filtrům. Prověřte také stav klimatizace a světla auta. Využijte před zimou akce, které servisy nabízejí. Jsou zaměřeny právě na kontrolu auta před zimou a jeho přípravu. Žádná z těchto prací není zbytečná. Jakmile se zima přihlásí svou pravou silou, poznáte, že investice do přípravy auta na zimu nebyla v žádném případě zbytečná.

Startovací kabely vás mohou dostat z pěkné šlamastiky
Startovací kabely vás mohou dostat z pěkné šlamastiky
Naučte se také nasazovat řetězy na kola
Naučte se také nasazovat řetězy na kola

A mějte na paměti ještě jednu důležitou radu: V zimním období váš automobil mohou využívat drobná zvířata jako skvělý úkryt před mrazem. Přesvědčte se vždy, než s autem vyjedete, že vám v motoru nebydlí kočka s koťaty a to divné zvíře, co vám hryže kabely, není tučňák, ale kuna.

Publikováno: 28. 11. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce