reklama

Zavěšení kuchyňské linky zvládneme i sami

Při montáži nové kuchyně nutně zůstaneme stát před problémem, jak bezpečně a pevně zavěsit horní skříňky kuchyňské linky. Výhodou je, že horní skříňky mají své vlastní úchyty, které stačí pouze připevnit na zeď. Pokud použijeme správné ukotvení, linka nespadne a bude nám sloužit.

i (Zdroj: Depositphotos)
Zavěšení kuchyňské linky zvládneme i sami (Zdroj: Depositphotos)

Možnosti zavěšení kuchyňské linky

Každý horní díl kuchyňské linky je vybaven samostatnými úchyty, za které se skříňky zavěsí na zeď. Skříňky tak můžeme zavěsit

  • na hmoždinky
  • na lištu
  • na perforovaný panel
  • na závěsné kování
Kuchyňská linka
i (Zdroj: Depositphotos)
Kuchyňskou linku zavěšujeme několika způsoby

Zavěšení na hmoždinky

Zavěšení na hmoždinky je nejjednodušší a přitom nejsložitější systém. Znamená to totiž navrtat na každou skříňku dva otvory, umístit do nich hmoždinku a vrut s háčkem. Je nutné velmi pečlivě vyměřit jednotlivé díry, protože jinak se nepodaří skříňky zavěsit. Musíme také znát váhu samotné skříňky + její maximální váhu při plném zatížení, abychom vybrali správný kotvící prvek do zdi. V případě, že použijeme nevhodné kotvení, hrozí nebezpečí vytržení ze zdi a zřícení skříněk i s jejich obsahem.

Zavěšení na hmoždinky
i (Zdroj: Depositphotos)
Zavěšení na hmoždinky vyžaduje pečlivě vyměření děr

Zavěšení na lištu

Zavěšení na lištu je velmi praktické. Nejprve se do zdi upevní samotná speciální lišta, která není součástí skříněk kuchyňské linky, ale lze ji jednoduše zakoupit v hobby marketech. Lišta se ukotví do zdi pomocí hmoždinek a v případě, že zeď je z dutých materiálů, je možné použít i chemickou kotvu, která kotvení zpevní. Následně se na lištu zavěsí skříňky, které jsou na zadní straně opatřeny závěsným systém.

Zavěšení na lištu
i (Zdroj: Depositphotos)
Zavěšení na lištu je nejobvyklejší způsob

Zavěšení na perforovaný panel

Upevnění skříněk kuchyňské linky na perforovaný panel je na podobném principu jako upevnění na lištu. Děrovaný panel je nutné velmi pečlivě ukotvit do zdi pomocí speciálních vrutů a na něj se pak nasadí skříňky. Tento děrovaný panel je díky své ploše možné dále využít jako závěsný program pro drobné kuchyňské předměty.

Měření na zdi
i (Zdroj: Depositphotos)
Než skříňky zavěsíme, provedeme pečlivé měření na zdi

Zavěšení na závěsné kování

Jedná se o kovové podpěry ve tvaru L se šrouby, které se připevňují na skříňky. V tomto případě je ale nutné vyvrtat do těla skříňky nové otvory, do kterých se kování zasadí. Šroub se pak protáhne skrze skříňku a kování a zašroubuje se do připravené hmoždinky ve zdi. Kování se usazuje dovnitř skříňky.

Skříňky
i (Zdroj: Depositphotos)
Skříňky kuchyňské linky nesou velkou zátěž

Horní skříňky kuchyňské linky je možné díky speciálním kotvícím systémům zavěsit nejen na klasickou cihlovou zeď, ale také na zeď z dutých materiálů, ytongu nebo ze sádrokartonu. Každý z těchto materiálů má ale svou specifickou potřebu kotvení a každý vyžaduje specifické hmoždinky nebo kotvy.

Publikováno: 24. 11. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce