reklama

Zavěšení obrazu aneb nenapodobujme komické filmy

Zavěsit obraz na háček na zeď může být rychlé a jednoduché, stačí jen sáhnout po tom správném prostředku k zavěšení – a to podle váhy obrazu a také typu stěny, do které se bude upevňovací prvek kotvit.

Zavěšení obrazu aneb nenapodobujme komické filmy

Pokaždé, když přede mnou někdo nakousne téma věšení obrazu, vybaví se mi scénka z filmu pro pamětníky s J. Marvanem v hlavní roli (Poslední mohykán), kde zmíněný herec coby přísný domácí pán věšel obraz za účasti rodiny a posléze i široké veřejnosti. Scénka byla velmi komická, ale převedena do dnešní doby poukázala na zásadní věc - pokud nemáme správné vybavení, raději bychom se i do této zdánlivě banální věci neměli vůbec pouštět.

Výběr hmoždinky dle typu stěny

K zavěšení háčku na obraz je nutné znát materiál, do kterého budete hmoždinku vkládat:

  • hmoždinka SX – do betonu a jiných plných materiálů je optimální použití rozpěrné hmoždinky SX z nylonu, která má rozpínání do několika stran. Má pojistku proti protočení, která zabraňuje jejímu pohybu v otvoru; je možné použít vruty různých typů;
  • hmoždinka S – do plných i dutých cihel vhodná hmoždinka z nylonu s mechanismem zabraňujícím protáčení;
  • hmoždinka UX – pro duté a děrované materiály včetně pórobetonu a sádrokartonu je vhodná univerzální hmoždinka UX z nylonu, buďto se rozepře, nebo zauzluje; má vysoký utahovací moment a nízký šroubovací moment;
  • hmoždinka FUR – rámová hmoždinka o velké nosnosti se dodává i s bezpečnostním šroubem různého typu; využijete ji v plných i dutých materiálech, asymetrické lamely jsou zárukou vysoké únosnosti;
  • hmoždinka HM – kovová, pozinkovaná hmoždinka s rozpěrnými prvky nabízí vysokou nosnost, používají se s metrickým šroubem nebo skobou či hákem; hmoždinka má pojistku proti protáčení.
Zavěšení obrazu na zeď není nic složitého
Zavěšení obrazu na zeď není nic složitého

Nosnost hmoždinek

Hmoždinku vhodnou k zavěšení obrazu na háček je nutné zvolit nejenom podle typu stěny, ale samozřejmě také podle hmotnosti obrazu – čím větší hmoždinka, tím více unese.

  • Průměr 5 – dle typu hmoždinky a materiálů je jejich nosnost od 3 kilogramů v sádrokartonu, přes 10 kilogramů v děrovaných cihlách až po 30 kilogramů v betonu;
  • průměr 6 – unese dle své délky, typu a materiálu zhruba 3,5 kilogramů v pórobetonu, 10 v sádrokartonu či děrované cihle, 40 v betonu;
  • průměr 8 – zajistí nosnost od 6 kilogramů v pórobetonu, 7 v děrované cihle a 70 v betonu;
  • průměr 10, 12 a 14 – takto velké hmoždinky už umí kvalitně ukotvit předměty o hmotnosti od 10 kilogramů v sádrokartonu až po zhruba 180 kilogramů v betonu.
Kovové kotvy unesou i velmi těžké obrazy – některé jsou už přímo vybaveny skobami či háčky
Kovové kotvy unesou i velmi těžké obrazy – některé jsou už přímo vybaveny skobami či háčky

Montáž do sádrokartonu

Zavěsit cokoli na háček, a to nejenom obraz na stěnu či strop z deskových materiálů může být potíž. Je třeba znát nosnost desky a také zvolit hmoždinku, která se v prostoru za deskou vhodně rozepře.

  • Hmoždinka PD – plastová hmoždinka unese předmět až o váze 15 kg, neprotáčí se, při utahování šroubu dochází k jejímu rozevírání a pevnému spojení s deskou.
  • Hmoždinka HM – rozpěrná kovová hmoždinka vám dovolí zavěsit až 15 ti kilogramový předmět, její ramena se rozpínají do velké plochy a zabraňují tak vytržení ze stěny.
  • Hmoždinka KDH – kovová sklopná hmoždinka už unese zátěž i 25 kg a její ramena vhodně rozloží váhu do velké plochy.
  • Univerzální hmoždinka UX - uzlovací plastová hmoždinka je určena pro menší zatížení do 10 kilogramů, při utahování se zapře do stěny.
  • Hmoždinka GK/GKM – na tuto plastovou či kovovou hmoždinku zavěsíte lehčí předměty o váze až 8 kg, funguje na principu vrutu.
Pro velké obrazy je nutné zvolit hmoždinky s vysokou nosností
Pro velké obrazy je nutné zvolit hmoždinky s vysokou nosností

Samolepicí háčky

Jednou z variant, jak zavěsit obrázky na zeď, je použití adhezivních háčků. Bez vrtání je můžete bezpečně použít pro malé, lehké obrazy. Nevýhodou ovšem bude vždy fakt, že se mohou kdykoli odlepit.

Závěsné lišty

Jednou z možností, jak zavěšovat obrazy a dekorace, je použití závěsných lišt. Je to velmi variabilní systém, který vám umožní zavěsit předměty do různých výšek, měnit je, jak často uznáte za vhodné a sestavit tak pokaždé jinou kompozici.

  • Do hmoždinek ve zdi přišroubujte speciální šrouby ve vzdálenosti 40 centimetrů.
  • Na šrouby nacvakněte lišty, do kterých vložíte závěsy s lanky.
  • Na lanka připevněte háčky do zvolené výšky.

Publikováno: 21. 11. 2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce