Zavěšení osvětlení, ať už lustru či bodovek do obývacího pokoje může být problematické, zvlášť pokud budeme kotvit těžký lustr, případně si špatně rozvrhneme rozložení světel a bude nevhodně vložena elektroinstalace. Jak tedy postupovat a jaké kotevní prvky zvolit?
Jak na bodová světla
Bodová světla, která nahrazují závěsný lustr v obývacím pokoji, jsou stále oblíbeným prvkem, a to zejména v moderním interiéru. Prostor neruší vystouplá ramena a žárovky, víceméně nemusíte řešit ani design, protože ten je u bodových světel daný, vybrat si můžete barvu obroučky a teplotu samotného světla.

Elektroinstalaci hravě schováte
Jednou z výhod bodových světel umístěných do sádrokartonového podhledu oproti závěsnému lustru v obýváku či jinde je to, že veškerou elektroinstalaci snadno schováte a nemusíte řešit vedení kabelů, zvláště v případě, že si přejete zdroj světla umístit jinde, než se momentálně nachází. Pod sádrokartonem vše schováte, pouze je třeba pečlivě rozmýšlet, aby kabely nakonec dosáhly do všech míst, kde budou světla umístěna.
Jednoduchá instalace
Další výhodou bodových světel oproti závěsnému lustru je jednoduchost instalace. Vzhledem k tomu, že bodová světla lze vložit pouze do sádrokartonu, se kterým je snadná práce, je jejich umístění záležitost několika minut, pokud máte vše dobře připravené. Příprava se týká zejména:
- již zmíněné elektroinstalace;
- vhodně zvoleného rozmístění světel i s ohledem na rozmístění závěsných profilů;
- vhodně zvolená světla – některá mají instalační krabičky větších rozměrů, které by se mezi desky a původní strop nemusely vejít – počítejte tedy při jejich výběru i s tímto rozměrem.
Pak už stačí do sádrokartonu pouze vyřezat či vybrousit otvory, nasadit obroučku, pokud jste zvolili typ s obroučkou, světlo připojit na rozvod elektřiny a zafixovat, k čemuž většinou slouží dvojice pružin.

Zavěšení těžkého lustru
I těžký lustr lze zavěsit do sádrokartonového podhledu v obýváku, jen je třeba použít vhodné prostředky, a to i bez instalace na nosný profil. Sáhněte po speciální hmoždince, která unese i 20 kilogramů. Vždy si ale nejprve ověřte, že samotné desky mají takovou nosnost.

Výběr hmoždinky
K zavěšení většího lustru do sádrokartonového či jiného deskového stropu v obýváku postačí dostatečně únosná hmoždinka. Na výběr máte z několika variant:
- univerzální nylonová hmoždinka UX – hodí se do plných i dutinových materiálů, má pojistky, které zaručují, že se nebude protáčet, a límec, který zabraňuje jejímu vnoření do vyvrtaného otvoru. S každým otočením vrutu uvnitř se více usadí a je tedy maximálně upevněna;
- hmoždinka pro sádrokarton GK – rychlé upevnění nabízí speciální hmoždinka, kterou snadno upevníte do desek pouze za použití montážního přípravku, který balení obsahuje;
- kovová s metrickým závitem – nabízí vysokou únosnost, deska tloušťky 12,5 milimetru by v kombinaci s touto hmoždinkou měla udržet 20 kilogramů; k instalaci ovšem potřebujete speciální kleště;
- sklopná hmoždinka KD – vhodná pro použití ve všech dutinách, po jejím vložení se otevře její příčná rozpěra; plastové verze unesou kolem 11 kilogramů, kovové potom mnohem více – zde je pak limitem většinou nosnost desky.

Zavěšení lustru do pevného stropu
Zavěsit lustr v obývacím pokoji do „pevného“ stropu z betonu, panelu či plného zdiva je jednodušší než do deskových materiálů. Ovšem stejným základem je vhodná hmoždinka:
- nylonová či kovová rozpěrná hmoždinka SX, nylonová hmoždinka S – lze je použít nejenom do betonu, ale i do cihel a kamenů, pórobetonu i dutých cihel, detaily na hmoždince zamezují protáčení;
- ocelové kotvy do betonu – rozpěrná část se zapírá do stěn otvoru a působením tření drží na místě, bohužel tento tlak někdy může způsobit poškození okolního materiálu, je nutné proto dodržet udanou vzdálenost od okrajů zdi a mezi kotvami navzájem, vhodnější jsou kotvy s tvarovým zámkem, které je ovšem třeba montovat speciálním nástrojem.
Publikováno: 20. 11. 2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)
, Profil autora: Redakce