reklama

Hmoždinka je geniální vynález

Nedávno zemřelý vynálezce hmoždinky, Němec Artur Fischer, znamená pro domácí kutilství to samé, co Bill Gates pro výpočetní techniku. V současné době je na trhu tolik nejrůznějších hmoždinek, že v nich laik ztratí. Jestliže potřebujete poradit, obraťte se na odborníky. Kupříkladu odborný portál NejŘemeslníci je vždy připraven podat pomocnou ruku.

Hmoždinky
i (Zdroj: Depositphotos)
Hmoždinka je geniální vynález (Zdroj: Depositphotos)

Pár rad na začátek

  • Základní rozlišení, do čeho hodláme přidělat hmoždinku, lze provést zaklepáním. Pokud zní materiál dutě, jde o děrované nebo dutinové cihly. Pokud zvuk dutý není, odvrtejte malý kousek zdi a prozkoumejte prachové částice.
  • Zahajte vrtání vypnutým příklepem a nízkým počtem otáček. Až vrták zabere, zvyšte počet otáček. Pokud vrták nezabírá, zapněte vrtačce příklep.
  • Průměr vrtané díry by měl odpovídat velikosti hmoždinky. Důležité je však vědět, do jakého materiálu vrtáte, a podle toho vybrat hmoždinku.
V obchodech
V obchodech naleznete opravdu velké množství nejrůznějších typů hmoždinek
  • Cihly a děrované cihly poznáte podle červeného prachu při vrtání.
  • Sádrovláknité desky produkují bílý vláknitý prach a sádrokarton bílý jemný prach, který zůstává na vrtáku.
  • Při vrtání do betonu vzniká jemný sypký bílý prach.
  • U pórobetonu je prach bílý, hrubozrnný a lehce mastný.
  • Vápenopísková cihla má bílý prach, který je na dotek pískový.
  • Z vrtaného otvoru vždy odstraňte prachové částice ideálně vysavačem a umístěte hmoždinku. Pokud nejde vsunout, můžete ji opatrně zatlouct kladivem. Když je hmoždinka na pozici, umístěte vrut do hmoždinky.
  • Jestliže vyvrtáte do měkkých stavebních materiálů díru o 1 mm menší, než je průměr hmoždinky, zvýší se nosnost a bezpečnost a hmoždinka se nebude protáčet při montáži.
  • Pro vrtání do tvrdých obkladů a dlažby je potřeba použít diamantový vrták.
Vrut
i (Zdroj: Depositphotos)
Vrut musí do hmoždinky pasovat naprosto přesně (Zdroj: Depositphotos)
  • Správnou délku spočítáte pomocí jednoduchého pravidla: délka hmoždinky + tloušťka montovaného předmětu + průměr šroubu/vrutu. Hloubka vrtaného otvoru by pak měla odpovídat délce hmoždinky + 1 cm.
  • Při výběru vrutu nebo šroubu dbejte na to, že každý typ hmoždinky vyžaduje jiný typ. Vždy se řiďte údaji na obalu.
  • Vrtání do zdiva, jako jsou cihly, pórobeton, či další měkčí minerální materiály lze použít klasickou vrtačku bez příklepu. Do tvrdších materiálů volte vrtačku s příklepem. Do betonové zdi se dostanete pouze za pomoci pneumatického kladiva.
  • Důvodů, proč hmoždinky ve vyvrtané díře nedrží, může být hned několik. Nejčastěji je chyba v samotném kutilovi, který měří jen jedno nebo který měří na špatných místech. Často může dojít k provrtání většího otvoru, než je potřeba, tudíž hmoždinka vypadává. Taky se často stává, že se vyvrtá malá díra. Ta se pak musí zvětšit, jenže často se její průměr zvýší tak, že se v ní hmoždinka otáčí, a to taky není dobré.

Jak vybírat hmoždinky

Vyznat se v různých typech hmoždinek není zrovna jednoduché. Existují různé typy těchto kotvicích pomůcek pro jednotlivé stavební materiály, ale použít můžete i hmoždinky univerzální. Typ hmoždinky vybírejte vždy primárně dle materiálu zdi. Pro specifické materiály, volte raději hmoždinky pro konkrétní druh materiálu. Na výběr máte různé typy od hmoždinek do sádrokartonu, polystyrenu, pórobetonu i klasického zdiva, až po natloukací hmoždinky, jež unesou poměrně velkou váhu a jsou vhodné pro sádrokarton, beton i klasické zdivo. Pokud si nejste jisti materiálem zdi, existují i univerzální hmoždinky.

Zvláštní typ hmoždinek
i (Zdroj: Depositphotos)
Zvláštním typem hmoždinek jsou ty do sádrokartonu nebo polystyrenu (Zdroj: Depositphotos)

S průměry hmoždinek se shodují průměry vrtáků a je to jeden z údajů, které obvykle najdete na balení i na samotné hmoždince. Například pro hmoždinku s označením S8 zvolte vrták o průměru 8 mm. K výběru a nákupu hmoždinek lze přistoupit několika způsoby. Pro občasné kotvení podpěry na poličku, skříňky či věšáku do zdi nebo třeba pro uchycení laťového roštu pro lehký obklad z palubek si do dílny nakupte základní zásobu univerzálních hmoždinek v několika velikostech. Zvlášť pokud víte, že v domě převažuje cihlové zdivo, vyberete jednoduše hmoždinky do tohoto materiálu či univerzální a pak už volíte jen velikost odpovídající požadovanému zatížení.

Publikováno: 18.11.2019, Autor: NejŘemeslníci (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce