reklama

Kontrola střechy ve správný čas zamezí pozdějším rozsáhlým opravám

Střecha a její krytina je nemilosrdně bičována střídáním teplot, deštěm, sněžením a slunečním zářením. Pravidelná kontrola jejího stavu pomůže zabránit vzniku neočekávaných a velmi drahých problémů. Každoroční prohlídka a drobné opravy dokáží ušetřit velkou finanční částku. Jak tedy kontrolu střechy provést? A co když do střechy zatéká?

Střecha
i (Zdroj: Depositphotos)
Kontrola střechy ve správný čas zamezí pozdějším rozsáhlým opravám (Zdroj: Depositphotos)

Kontrola střechy podle typu krytiny

Největší nároky na podzimní údržbu a kontrolu má plechová střecha, kde krytina není povrchově upravena. Většinou jde o starší rodinné nebo malé bytové domy, u kterých se v minulosti při krytí střechy nepoužil některý z modernějších plechů, jako je pozink nebo nerez, protože to byl v té době nedostatkový materiál. Pokud se jej podařilo sehnat, bylo to mnohokrát až po několika letech pátrání, a ještě za vysokou pořizovací cenu, která však byla vyvážena velmi dobrou ochranou proti korozi. U klasického ocelového plechu stačí poměrně málo k tomu, aby se objevily první známky koroze. Plechům obecně nesvědčí přímé sluneční záření, ani časté střídání teplot. Především pak UV záření má za důsledek zhoršování kvality natíraných povrchů po několika letech, kdy se vrstvička nátěru začne postupně rozpadat, nejčastěji pak popraská. Na stinných místech pak plech decimuje mech, pod kterým panují ideální podmínky pro vznik koroze. Je tu přece jen o něco tepleji, a hlavně velmi vlhko.

Stav naší střechy
i (Zdroj: Depositphotos)
Několikrát do roka bychom měli zkontrolovat stav naší střechy (Zdroj: Depositphotos)

Pokud se začnou během roku objevovat první známky povrchové koroze, je nejvyšší čas přejít do útoku a nátěrové hmoty obnovit. Důkladné jemné obroušení původního nátěru s likvidací stop koroze, nanesení první vrstvy základové barvy a následující den natření finální barvou, ochrání střechu zase minimálně na dva roky. Pokud chcete, aby byl nátěr opravdu kvalitní, je možné provádět i vícevrstvé natírání. S opravami nátěrů je však vhodné se zaměřit i na nepoškozenost plechů a případné problémy by měl co nejrychleji řešit klempíř. S nátěry však začínejte tehdy, když teplota přes den neklesá pod 15 °C.

Kontrola okapů
i (Zdroj: Depositphotos)
Zahrneme sem i kontrolu okapů (Zdroj: Depositphotos)

Kůlny, ale i zahradní chatky nebo altány mají střešní krytinu provedenou asfaltovými pásy. Ta velmi trpí vysokými teplotami v létě, kdy se v ní mohou po několika letech vytvořit drobné praskliny. K rychlé opravě před zimou je možné použít opravné pásky, které utěsníte asfaltovým nátěrem a následně nanesete po celé ploše krytiny. Tím se její životnost prodlouží, protože nátěr působí jako ochranný krunýř.

A co střešní pálené tašky?

Střecha, vyvedená z klasické pálené střešní tašky, má velmi dlouhou životnost, protože krytina je tuhá, má vynikající odolnost proti povětrnostním vlivům. Avšak pokud dojde k jejímu prasknutí, protože na ní například spadla větší větev, je zapotřebí ji neprodleně vyměnit. Stejnou paseku, avšak podstatně většího rozsahu, způsobují silné letní bouřky s velkými kroupami. Pak jsou rozsahy oprav mnohem náročnějšího rázu.

Moderní technologie
i (Zdroj: Depositphotos)
Může nám pomoci i moderní technologie, která spolehlivě zdokumentuje stav střechy (Zdroj: Depositphotos)

Když střecha protéká

To je prakticky nejhorší scénář. Pokud přijde výraznější dešťová přeháňka a vy přijdete na to, že střecha začala v jednom místě protékat. Určitě je dobré co nejdříve zjistit, kde se tomu tak děje a zjednat rychlou nápravu. Ta spočívá především v rychlé opravě protékajícího místa a důkladného vysušení dřevěného základu střechy. Déletrvající prosakování nebo protékání vody má za důsledek poškození prken a trámů, které může napadnout hniloba nebo plíseň. Následná oprava se tak podstatně prodraží. Kromě toho je také bez provedené opravy výrazně ohrožena mechanická odolnost střechy, ta se může dokonce pod masou sněhu v zimě propadnout. Jde o extrémní případ, vzniklý také dlouhodobým zanedbáváním stavu střechy.

Kominík
i (Zdroj: Depositphotos)
Před začátkem topné sezóny si objednáme kominíka (Zdroj: Depositphotos)

Rady na závěr

  • Vždy dbejte na bezpečnost sebe i ostatních osob, které se pohybují kolem domu či chalupy. Kromě řádné bezpečnostní výbavy nezapomeňte také na upozornění, že na střeše se pracuje.
  • Případné opravy střechy většího rozsahu, které nezvládnete, zadejte specialistovi. Není dobré to nechávat na poslední chvíli. Objednáním prací minimálně půl roku dopředu nic nezkazíte.

Publikováno: 17.11.2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce