reklama

Zazimování chalupy od dveří až po střechu

Na podzim se pustíme kromě prací v zahradě také do přípravy chalupy na zimu, která je mimořádně důležitá. Nejde jen o kontrolu střechy a vyčištění komínu, jde o komplexní postup, který zajistí, že chalupa přežije zimu bez jakéhokoliv nepěkného překvapení. Co tedy všechno musíte provést v rámci zazimování chalupy? A proč je nutné pravidelně čistit komín od případných usazenin?

Zazimování chalupy od dveří až po střechu

Zazimování chalupy začíná od střechy

V listopadu je nutné začít připravovat chalupu na dlouhé zimní období, kdy nepříznivé povětrnostní vlivy dokážou zatočit s každou malou závadou. Představte si takovou protékající střechu vlivem poškozené střešní krytiny. K tomu vlastně stačí jenom prasklá střešní taška, kde malou mezerou zatéká. Při mrazech dojde ke zmrznutí vody ve střeše, poškození dalších tašek a kromě toho nebezpečí hrozí i vazbě. Pokud do trámů a prken, které jsou základem střechy, nateče voda a zmrzne, může dojít k vážnému poškození střechy, v extrémním případě až k jejímu zhroucení pod náporem napadaného sněhu.

Prohlídka a oprava střechy před zimou je nezbytností
Prohlídka a oprava střechy před zimou je nezbytností

Proto před zimou vylezte na žebřík a přesvědčte se o stavu celé střechy. Prasklé tašky se dají vyměnit prakticky ihned. V případě, že se vám nelíbí stav oplechování kolem komína nebo střešních oken, není nic jednoduššího, než si objednat klempíře, který provede drobné opravy a zabrání tak nehezkým překvapením během zimy. Před zimou také demontujte všechny okapy, tedy pokud ve vaší oblasti pravidelně padá větší množství sněhu. Zmrzlý a zledovatělý sníh ve větší vrstvě je původcem poškození okapů, což znamená pracnou a poměrně drahou opravu v jarním období. Pokud vlastníte nádrže na dešťovou vodu, která teče právě z okapů, všechny nádrže musí být před zimou prázdné a uzavřené víkem, aby se nestaly pastí pro malá zvířata, která během zimy často hledají úkryt pro přespání.

Kontrola kamen i spalinové cesty je každoroční povinnost
Kontrola kamen i spalinové cesty je každoroční povinnost

Co s vodou v řádu a v topném systému?

Při ukončování chalupářské sezony rozhodně nezapomínejte na vypuštění a zavření přívodu vody do chalupy. Mráz je totiž kolikrát nevyzpytatelný a dokáže napáchat až neskutečné škody, když roztrhá některou z přívodních větví v chalupě. Zásadou je všechny kohouty po uzavření hlavního přívodu nechat otevřené, aby zbytek vody vykapal a potrubí vyschlo. Topný systém, například pokud vlastníte krbová kamna s výměníkem, který předává teplo přes potrubí do radiátorů, vypouštět nemusíte. Stačí, abyste do něj v dostatečné koncentraci přidali nemrznoucí směs pro chladicí systém v automobilech a problém je vyřešený. Po přidání je však nutné spustit čerpadlo a ponechat směs cirkulovat tak dlouho, dokud se nepromíchá s vodou. Většinou k tomu stačí půl hodiny.

Kontrola a vyčištění komínu

Nutnost provádět kontrolu komínu má každý majitel nemovitosti, který si na to musí objednat autorizovanou osobu v podobě kominíka. Ten zkontroluje a vyčistí spalinovou cestu. Pravidelná kontrola komínu není jen povinností, ale i nutností. Při spalování některých typů tuhých paliv dochází k postupnému zanášení odtahové roury i komína, čímž se zvyšuje riziko požáru především z důvodu zahoření usazenin, které se zde vytvořily. Při požáru vždy pojišťovna zkoumá, zda si pojistník nechal provést kontrolu spalinové cesty. Když je v tomto problém, výsledkem je omezené nebo žádné finanční plnění i přes řádně uzavřenou pojistnou smlouvu.

Součástí zazimování chalupy je i kontrola oken a jejich zajištění
Součástí zazimování chalupy je i kontrola oken a jejich zajištění

Okna a okenice

Zvláště chalupu na odlehlém místě je zapotřebí zajistit i po stránce oken. Prasklou okenní tabulku během jednoho dopoledne vymění sklenář. Zároveň je dobré se věnovat i funkčnosti okenic, které snižují rizika vykradení chalupy. Pokud jsou zkroucené nebo jinak zdeformované, stačí je většinou mírně zabrousit nebo ohoblovat, natřít a jsou připravené plně zabezpečit chalupu před nenechavci. Případně je možné sáhnout i po nainstalování okenních mříží, které rizika ještě zmenší.

Vstupní dveře před zimou řádně zabezpečte, ať nejste nepříjemně překvapení
Vstupní dveře před zimou řádně zabezpečte, ať nejste nepříjemně překvapení

Vstupní dveře

Vstupní dveře je potřeba před zimou řádně prověřit, protože zloději nejčastěji právě přijdou vstupními dveřmi, které nemají dostatečnou bezpečnostní funkci. Kromě bezpečnostního zámku je zapotřebí sáhnout také po kování, které zamezí vylomení zámku a otevření dveří. Před zimou také myslete na promazání zámkového mechanismu, který tak bude spolehlivě fungovat i tehdy, pokud přijedeme na chalupu trávit některý ze zimních víkendů.

Publikováno: 11. 11. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce