Dřevěné povrchy vyžadují pravidelnou péči například v podobě vosků či olejů, kterými je nutné povrchy ošetřovat, aby si udržely svou krásu a vlastnosti. A samozřejmě jim tyto úpravy dodávají na odolnosti a trvanlivosti.
Oleje
Olejové přípravky k ošetření dřeva jsou vyráběny z přírodních olejů s přidanými alkydovými pryskyřicemi a malého množství rozpouštědla. Oleje pronikají do dřeva, povrch zůstává otevřený, což umožňuje materiálu regulovat vlhkost, a je hedvábně měkký. Zároveň se tím omezí možné praskání, kroucení a prohýbání a zvýrazní se kresba dřeva. K dostání jsou univerzální oleje, nebo oleje určené přímo na určitý typ dřeviny – pokud ale s jistotou nevíte, že povrch je opravdu z daného dřeva, nemusíte dosáhnout očekávaného výsledku a některé také nejsou vhodné na určité typy. Oleje na povrch můžete aplikovat ručně vtíráním hadříkem, štětcem, mohérovým válečkem s krátkými chlupy či štětkou, použít se dají i leštící stroje. Zbývající olej je nutné z povrchu odstranit – setřít hadříkem.

- nevrství se;
- povrch je měkký, přirozeně matný;
- dokáží zakrýt drobné oděrky;
- póry zůstávají otevřené a je tak možná regulace vlhkosti;
- lze nanášet jen lokálně – výhoda při opravách, kdy lze obnovit pouze poškozený povrch;
- neklouže, proto je vhodný i k ošetření schodů a podlah;
- je vhodný pro předměty ve vlhkém prostředí, např. koupelně, nepoškodí ho ani horký hrnec a můžete s ním tedy ošetřit i kuchyňskou desku či stůl.
- poměrná náročná aplikace, nutnost dodržení technologického postupu;
- aplikaci je třeba pravidelně opakovat v závislosti na četnosti používání;
- chybí odolnost proti chemikáliím.

Druhy olejů
- lněný olej – nejčastěji používaný a staletími prověřený olej, který je vhodný na tvrdé i měkké dřeviny;
- teakový olej – olej není vyrobený z teaku, jak by se dle názvu zdálo, ale z kovových sušidel a směsi olejů, hodí se na akátové dřevo a všechny exotické dřeviny, ideální je na zahradní nábytek;
- tungový olej – olej z ořechů čínské dřeviny využijete například na bambus, proniká hluboko do dřeva, povrch je vodoodpudivý a mechanicky odolný, minimálně ztmavuje původní barvu dřeva.

Vosky
Vosky a systémy z tvrdých vosků na dřevo mohou být na přírodní i syntetické bázi, obsahují také malé množství rozpouštědla. Jsou vhodné zejména na povrchy, které nejsou tolik mechanicky namáhané a vystavované působení horkých předmětů. Stejně jako oleje, tak i vosky nanášejte štětcem, štětkou či mohérovým válečkem s krátkým chlupem, případně leštícím strojem.

- před aplikací není třeba povrch brousit;
- netvoří vrstvy;
- póry jsou otevřené a může se tak regulovat vlhkost;
- povrch je přirozený, matný.
- nutná pravidelná a intenzivní údržba;
- poměrně velká spotřeba při aplikaci;
- nehodí se jako oleje na předměty, které mohou přijít do kontaktu s horkými předměty, ovšem dokáží chránit povrch například před rozlitou tekutinou.

Barvy vosků a olejů
- Vosky a oleje na dřevo jsou k dostání v mnoha variantách, a je jen na vás, zda si zvolíte transparentní typ a necháte tak dřevu jeho přirozenou barvu, nebo sáhnete po tónovacích prostředcích.
- I bezbarvým olejem či voskem můžete dřevu dodat trochu jiný zjev – můžete zvolit matné, polomatné, hedvábné.
- U různých výrobců si vyberete různě pigmentované vosky a oleje, kterými zvýrazníte barvu daného dřeva či mu dáte trochu jiný nádech – seženete tedy výrobky v barvě topolu, třešně, ořechu, několika odstínů dubu, také borovici a buk nebo v barvách okru, platiny, granitu a mnoha dalších.
- Remmers, která nabízí oleje i vosky na dřevo, některé z nich i na bázi obnovitelných surovin a v odstínech vhodných na mnoho typů dřevin;
- Sokrates má v nabídce třeba antibakteriální olej s voskem, který má baktericidní účinky a ošetřené povrchy jsou tak chráněné;
- Osmo – celosvětově známá značka, která nabízí oleje s vysokým podílem pevných částic a jsou proto velmi vydatné, složky navíc pochází z přírodních surovin.
Publikováno: 7. 11. 2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)
, Profil autora: Redakce