reklama

Kolíkové spoje jsou oblíbenou součástí nábytkových skládaček

Kolíkový spoj je nejjednodušší a asi i nejstarší způsob jak spojit dvě části. Většinou se používá pro dřevěné spoje. Známe je všichni z domácího kutilství nebo z nábytkových skládaček. Spoje jsou pevné a rychlé, a spojené díly se v budoucnu dají snadno zase rozpojit.

Kolíkové spoje jsou oblíbenou součástí nábytkových skládaček (Zdroj: Depositphotos)

Kolíkové spoje jsou rychlé a snadné, a jejich největší výhodou je, že je možné je kdykoliv zase rozdělat a znovu spojit. Jedná se tedy o nekonečnou skládačku. Časem se ale tyto spoje opotřebují a častým rozpojováním se snižuje jejich kvalita. Nábytek pak už nemusí držet tolik pohromadě a spoje je potřebné zpevnit dodatečně, většinou lepením. Pokud víte, že spoje nebudete v budoucnu rozdělávat, případně chcete, aby byly pevnější, zakápněte spoj vždy ještě disperzním lepidlem. Kolíčky se vyrábí s hladkým nebo vroubkovým povrchem.

Dřevěné kolíky
Dřevěné kolíky spolu s lepidlem jsou velmi kvalitní spojovací materiál

Vroubkový povrch je pevnější, kolíček funguje podobně jako hmoždinka. Tvar, délka a tloušťka kolíčků je většinou normovaná. Kolíkové spoje poslouží hlavně při výrobě nábytku, rámečků, dětských dřevěných hraček či jiných menších dekorací. Jsou vhodné převážně pro méně namáhané spoje. U větších kusů nábytku se využívají jako pomocné, usměrňovací a přidržovací spoje. Jednotlivé díly se poté ještě pevně spojí kovovými vruty, a případně lepením. Do předvrtaného otvoru kolíček jednoduše zasuneme nebo zatlučeme kladivem. Kolík by měl v otvoru těsně doléhat, až mírně tlačit, čím se vytvoří spojení.

Kolíkové spoje
Kolíkové spoje se využívají hlavně pro výrobu nábytku

Druhy kolíkových spojů

Rozlišujeme tupé spojování kolíky, spojování kolíky a spojování kolíky na pokos. Spojování na pokos využívá přímé nebo úhlové kolíky. Kolíky můžeme pořídit už připravené v různých velikostech i tvarech, nebo si je doma nařezat z dřevěných tyček. Tyčky pořídíme v hobby prodejnách, nebo prodejnách jako je OBI, Hornbach apod. Většinou jsou z bukového dřeva, v průměrech od 6 do 20 milimetrů, s hladkým nebo již drážkovaným povrchem. Kolík by měl být ideálně z tvrdšího dřeva, než je spojovaný materiál. Hotové kolíčky mají už připravené zkosení na koncích pro lepší manipulaci při spojování. Pokud si budete řezat kolíky sami, oba konce také jemně seřízněte, zabruste. Kolíky s drážkami můžou být rovné nebo spirálové a označují se jako rýhované. Díky rozpínacím vlastnostem dřeva přilne kolík velmi těsně. Drážky navíc při použití lepidla umožní rovnoměrnější rozložení na celou plochu kolíku.

Kolíkové spoje z různých materiálů
Kolíkové spoje můžou být z různých materiálů

Válcové kolíky

Mají stejný průměr po celé délce kromě konců, kde jsou pro pohodlnější manipulaci mírně zkosené. Velikost by měla být mírně větší než je velikost otvoru. Vybírejte tedy právě podle otvoru, nebo vrtejte otvor menší, než je průměr kolíku. Kolík by měl přibližně z poloviny zasahovat do obou částí, které chcete spojovat. Podle skutečného rozměru otvoru vznikne při spojení uložení s vůlí, nebo přesahem. U hodně namáhaných konstrukčních částí se používají kalené válcové kolíky.

Kuželové kolíky

Kuželové kolíky se využívají jako pomocné, spojovací a zajišťovací. Kuželovitost kolíku, tedy různý průměr na obou stranách – 1 : 50, zajišťuje efekt samosvornosti. Po zaražení do otvoru vznikne ve stykové ploše tření, podobně jako u klínových spojů. Navíc vzniká deformování kolíku, co spoj upevňuje. Nevýhodou je, že tento typ spojení není odolný vůči chvění. Pro možnou demontáž se využívají kuželové kolíky se závity.

Vrubované kolíky

Tento typ kolíků má po svém obvodu tři podélné vruby, které se po zařazení do otvoru zdeformují. Slouží ke spojování méně namáhaných konstrukčních dílů. Nedoporučuje se po spoje, které je potřeba často rozebírat.

Pružné kolíky

Pružné kolíky jsou vyrobené převážně z oceli a nejsou uzavřené, jedná se spíš o jakýsi neuzavřený kovový plášť ve tvaru kolíku. Pro správné fungování musí být větší než spojovací otvor. Po zaražení do otvoru se snaží kolík roztáhnout do původního tvaru (původního průměru). Tlakem na vnitřní povrch otvoru se zvyšuje tření, které zabrání uvolnění kolíku a tím je spoj pevný a odolný. Pružné ocelové kolíky slouží jako kolíky zajišťovací, pojišťovací a odlehčovací.

Otvory pro spojování
Otvory pro spojování by měly být přesné a kolmé

Vrtání otvoru pro kolíkové spoje

Kolíkové spoje jsou jednoduché a využívají se i v běžném kutilství a domácích podmínkách. Důležité je jenom přesné vrtání. Průměr otvoru, jak jsme si už psali, musí být mírně menší, než průměr zvoleného kolíku. Hloubka otvoru by neměla přesáhnout 15 mm. Další důležitou částí vrtání je, aby byl otvor co nejpřesněji kolmý. Lépe toto trefíme pomocí vrtačky upevněné ve stojanu. Abychom spojili díly přesně tak, jak potřebujeme, je nutné perfektně vyměřit umístění otvorů na obou styčných stranách. Můžeme buď pracně měřit a vyznačit si přesné středy pro vyvrtání otvorů, nebo můžeme použít pomocné označovací kolíky. Ty jsou většinou kovové. Kolík zasuneme do připraveného prvního otvoru a přitlačením druhé části, kterou chceme připojit na kolík, zatlačíme. Tím na místě vyznačíme přesně místo pro druhý spojovací otvor.

Spojování dílů pomocí kolíků

Pokud máme už připravené jednotlivé otvory, můžeme jednoduše zasunout kolíky na jedné straně, a přitlačit spojovací díl na umístěné kolíky. Pomocí gumového kladívka zatlučeme spojení nadoraz. U klasického kladiva použijte raději dřevěnou část, nebo tlučte hodně opatrně a po částech, předejdete tak případnému poškození jednotlivých částí. Pro zpevnění spojů můžete vždy zakápnout oba otvory disperzním lepidlem.

Lepidlo
Otvor můžeme zakápnout lepidlem
Kolík
Kolík na místo zatlučeme kladivem

Publikováno: 7. 11. 2019, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce