reklama

Chytrý spojovací materiál na nábytek

Při sestavování a montáži nábytku je samozřejmě nezbytné použít spojovací materiál, který umožní jednotlivé prvky udržet tak, aby dlouho sloužily svému účelu. Jaké možnosti tedy jsou a kdy které správně použít?

i (Zdroj: Depositphotos)
Chytrý spojovací materiál na nábytek (Zdroj: Depositphotos)

Dřevěné kolíky

Téměř nezbytný a již dlouhou dobu používaný materiál pro spojování nábytku jsou dřevěné kolíky. Vyrábějí se v mnoha průměrech i délkách, seženete je i v celých tyčích, kdy se je můžete sami zkrátit na požadovanou délku. Jsou vhodné na rohové i T spoje, rovněž na plochá spojení. I zhotovení kolíkového spoje je jednoduché a rychlé – postačí k tomu vrtačka. Velikost kolíků by se měla odvíjet od následujícího pravidla – jejich průměr se určuje dle tloušťky spojovaných desek – pro desku o síle 16 mm je vhodný kolík průměru 6 mm, pro desku 16 – 18 mm je to 8 mm, pro tloušťku 20 mm potom použijte kolík o průměru 10 – 12 mm. Délka kolíku je pětinásobek jeho průměru. Kolíky by měly mít vroubkování, které zajistí jejich lepší fixaci v otvoru. Je možné je pouze vložit, nebo použít lepidlo.

Dřevěné kolíky
i (Zdroj: Depositphotos)
Dřevěné kolíky se používají při sestavování nábytku

Ploché spojovací destičky

Podobně jako kolíky lze jako nábytkový spojovací materiál využít ploché spojovací destičky. Fungují na stejném principu, kdy se k sobě dva protikusy spojí vložením destiček do vyfrézovaných otvorů. Můžete s nimi fixovat do tvaru T, L i na plocho. Destičky se díky svému tvaru mohou v drážce pohybovat a lépe se tak zafixují, zároveň je jejich plocha díky tvaru větší a výsledné spoje opatřené lepidlem pevnější. Stejně jako kolíky jsou destičky k mání v různých velikostech, které se využívají podle tloušťky dřeva – typ 0 je pro 10 – 12 mm silné dřevo, typ 10 pro tloušťku 13 – 15 mm a typ 20 pro materiál silnější než 16 mm.

Konfirmátové šrouby
i (Zdroj: Depositphotos)
Konfirmátové šrouby spojují vlastnosti vrutů a kolíků

Konfirmátové šrouby

Jako jeden z materiálů pro spojování jednotlivých kusů nábytku slouží konfirmátové šrouby. Používají se pro materiály ze dřeva a dřevotřísky. Charakteristické pro ně je, že jejich tělo má tři části – hlavu, kus suplující kolík a závit. Pro vyvrtání otvoru pro šroub je pak nutné použít speciální vrták, případně použít dva obyčejné vrtáky o různých průměrech. Šrouby jsou uzpůsobeny pro dotažení buďto křížovým šroubovákem, nebo imbusem.

Vruty a šrouby
i (Zdroj: Depositphotos)
Vruty a šrouby mají charakteristický způsob upevnění – myslete na to při jejich vybírání

Vruty

Vruty jako spojovací materiál pro nábytek umožňují vytvořit rozebíratelný spoj mnoha materiálů, dřevo nevyjímaje. Vrut je charakteristický koncovým hrotem a šroubovicí, která se zařezává přímo do materiálu. Závit má různě velké stoupání a měl by se používat tak, že čím měkčí je materiál, do které vrut vpravujete, tím větší stoupání by mělo být. Mohou mít vystouplou nebo zapuštěnou hlavu, takže je jen na vašem výběru, zda chcete vruty přiznat nebo schovat. Vruty také mají různé tvary drážky v hlavě – na to je třeba myslet, abyste počítali s tím, zda máte daný šroubovák či nástavec už doma, nebo si ho musíte dokoupit. Nejčastěji se setkáte s:

  • šestihrannou hlavou;
  • průběžnou drážkou (dnes už většinou jen u mosazných šroubů);
  • křížovou drážkou (PZ, pozidrive);
  • torx – šestiramennou hvězdicí;
  • uniquadrex – čtvercovou kónickou drážkou;
  • imbusem.
Typy spojovacího materiálu
i (Zdroj: Depositphotos)
K montáži nábytku je možné použít mnoho různých typů spojovacího materiálu

Další spojovací prvky

Pro velké, těžké a objemné kusy nábytku je vhodné použít rozebíratelný spojovací materiál, který umožní při jejich případném stěhování je pohodlně rozebrat a jednotlivé kusy snadno přenášet.

  • Válečkové excentry – tento způsob umožní pevné stažení jednotlivých kusů k sobě. Zapuštěný kovový váleček s otvorem uvnitř, ve kterém se otočením válečku zafixuje použitý šroub. Při použití tohoto mechanismu je nutné být velmi přesný při přípravě otvoru pro zapuštěná válečku i při vrtání otvoru pro šroub v hraně materiálu. Tímto způsobem je možné spojování do tvaru L, T i do kříže.
  • Kovové spojovací prvky z více kusů – složitější nábytkový spojovací materiál je složený ze dvou i více dílů a každý z nich je umístěn v jiném kusu. Jsou vhodné pro nábytek, který je hodně zatěžován – třeba pro knihovny. Jeden z prvků se zapustí do jednoho kusu, druhý v podobě čepu je nutné umístit do vyvrtaného otvoru v protilehlém dílu. Po spojení obou částí se otočí zabudovaným mechanismem v zapuštěném prvku, který tak k sobě čep zafixuje.
  • Plastové spojovací prvky – velmi jednoduše lze použít tyto prvky pro spojení nábytku – podkladní patka i protikus se připevní k protikusům nábytku pomocí šroubů a po spojení se opětovně dotáhne excentr.
  • Válečky se šrouby – rovněž jednoduché spojení poskytne použití dlouhého šroubu a válečku se závitem. Spojení dotáhne a zafixuje k sobě dva protilehlé kusy.

Publikováno: 8. 11. 2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce