Víte, co byste měli udělat na chatě před zimou, než jí opustíte?

Podzim je ve znamení zazimování zahrad, bazénů a také chat a chalup. Víte, co byste měli dělat, než se s vaším víkendovým domečkem na zimu definitivně rozloučíte? Pojďme si společně projít jednotlivé kroky a schválně, na co jste zapomněli.

Víte, co byste měli udělat na chatě před zimou, než jí opustíte?

Zima klepe na chalupy. Co udělat?

Zima je prakticky přede dveřmi a ten, kdo ještě nestihl chatu či chalupu zazimovat, by se měl neprodleně vydat na své letní sídlo a provést všechny potřebné kroky. Díky tomu pak bude moci v zimě sedět klidně u kamen a nebát se, že se mu chata a chalupa bortí. Co tedy udělat na chatě a na chalupě před zimou?

Svou chatu či chalupu navštivte s dostatečným předstihem, abyste vše stihli
Svou chatu či chalupu navštivte s dostatečným předstihem, abyste vše stihli

Práce venku

Předpokládáme, že všechny polní plodiny, zelenina a letní květiny jsou již sklizené. Pokud ne, uspíšíme jejich sklizeň a květiny připravíme na zimu. Sestříháme je, nízké rostliny a keříky zakryjeme chvojím nebo netkanou textilií, mladé stromky obalíme jutou a ty ostatní ochranou před zvěří. Ze zahrady odklidíme shrabané listí, v rámci ekologie můžeme v koutě zanechat menší hromádky, které poslouží jako zimní úkryt před zimou pro drobná zvířata. Všechny organické zbytky ze záhonů uložíme do kompostu. Sklidíme plodiny ze skleníku, zryjeme všechny záhony a podle potřeby aplikujeme hnojivo. Skleníky bychom měli po skončení sezóny vydesinfikovat. Je nutné dále vypustit bazén, uklidit veškerou techniku, používanou venku a zkontrolovat venkovní budovy (kůlny, garáž, sklepy, domky na nářadí), zda jsou nepoškozené a zda jsou bezpečně uzamknout.

Ukliďte ze zahrady všechny plodiny a zazimujte květiny
Ukliďte ze zahrady všechny plodiny a zazimujte květiny

Bezpečnostní kontrola

Protože v mnoha případech nemáme chatu či chalupu pár kroků od domu, ale kus cesty autem, vyplatí se vykonat bezpečnostní kontrolu venkovních prostor. Dbáme především na technické budovy okolo chat či chalupy. Musí mít pevné dveře s fungujícím zámkem. Tam, kde skladujeme zahradní techniku nebo jiné dražší vybavení, se rozhodně neobejdeme bez těžké kovové petlice přes šířku dveří nebo silné mříže, kterými dveře zvenku zajistíme. Důležité je i zabezpečení okenic. Tyto prostory zabezpečujeme nejen před nechtěnou návštěvou zlodějů, kteří v zimě pořádají na opuštěné chaty a chalupy hotové nájezdy, ale také před hladovou zvěří a zejména před hlodavci a kunami. Jejich zahnízdění se u vás není nic příjemného.

Venkovní budovy zabezpečte a ukliďte zahradní techniku
Venkovní budovy zabezpečte a ukliďte zahradní techniku

Kontrola objektu

Zaměříme se následně na samotnou budovu. Nejprve provedeme úklid všech místností, zejména dbáme na to, abychom nikde nezanechali jídlo nebo jeho zbytky. Takové opomenutí by mohlo rovněž přilákat hlodavce a drobná zvířata, která si cestičku do vaší chaty či chalupy najdou vcelku bez problémů. Uklidíme také a nejlépe odvezeme sebou dražší elektroniku a hodnotnější vybavení chaty a chalupy. Provedeme pečlivý úklid - vysajeme koberce, setřeme podlahu, vyneseme odpadkový koš. Odvezeme pokojové květiny, které by zde zimu bez zalévání nepřečkaly. Můžeme také zvolit tu variantu, že právě kvůli květinám a jejich zalévání si vyhradíme čas, abychom chatu či chalupu navštívili a zkontrolovali.

Chalupu pokliďte a odvezte drahé zařízení
Chalupu pokliďte a odvezte drahé zařízení

Technické opatření

Další kontrola bude u vody, elektřiny a plynu a topení. Kamna na tuhá paliva a krbová kamna vyčistíme a popel odneseme mimo chatu či chalupu na skládku. Všechno dřevo, které je u kamen, odneseme do dřevníku. Můžeme zanechat pouze menší množství v koši nebo jiné nádobě. Bude tak připravené při našem nenadálém příjezdu během zimy. Vypustíme vodu z potrubí a uzavřeme přívod vody i plynu. Ideálně vypneme všechny elektrická zařízení včetně lednice, jejíž obsah odvezeme a lednici vyčistíme. Máme-li vlastní elektroměr v budově, napíšeme si stav. Máme tak kontrolu, že pokud během naší nepřítomnosti dojde k odběru, zjistíme to. Všechno přívodní potrubí a dráty elektrického vedení by měly být na zimu zakryty a zaizolovány, aby vlivem mrazu nedošlo k jejich poškození.

Vypněte všechny přívody vody a energií
Vypněte všechny přívody vody a energií

Konečné opuštění chaty a chalupy na zimu

Na závěr zkontrolujeme kvalitu střechy - zda je v dobrém stavu, nezatéká jí a nemá-li poškozenou krytinu. Pokud je objekt podsklepený, dbáme na dostatečnou kontrolu též těchto prostor. Platí zde stejné pravidlo - čím méně věcí zde zůstane, tím lépe pro nás a hůře pro zloděje. Sklep pečlivě uzavřeme a zajistíme pevným zámkem. Celý objekt pak zajistíme silnými okenicemi nebo mřížemi, nejlépe kombinujeme obě možnosti. Totéž platí i o vstupních dveřích. Rozhodně se vyplatí investovat do spolehlivého alarmu nebo kamerového systému. A co se rozhodně nevyplatí podcenit, to je odpovídající pojištění vašeho rekreačního objektu. I pár stokorun za pojištění vám může ušetřit statisíce.

Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto)

Související k tématu