Plíseň v domě na zdivu je velkým problémem, který má snadné i složitější řešení. Základním opatřením je pravidelné větrání, které snižuje vlhkost vzduchu na přijatelnou úroveň. Ale co když se v rámci ochrany proti plísni problém nedaří vyřešit? Existuje jiné řešení než složité vysekání drážek pro hydroizolaci?
Ochrana proti plísni začíná u oken
Plíseň v bytě nebo domě je způsobována často zkondenzovanou vlhkostí, která vzniká především ve starších stavbách opatřených novými plastovými okny. Ty velmi dobře těsní a nedovolí průtahu vzduchu. Proto je velmi důležité pravidelné větrání, bránící vzniku místní vlhkosti, která přechází do podoby zkondenzovaných kapek vody a následně zamokří i omítky, zdivo a parapet. V těchto místech pak vzniká ideální prostředí pro vznik plísní, které se velice špatně odstraňují.

Vlhké zdivo
Navlhlé zdivo je obecně velký problém. Základem je u staré stavby provedení kvalitní hydroizolace, která nedovolí vzlínání vody do zdiva. Pokud je zdivo mokré z jiného důvodu, je zapotřebí jej důsledným způsobem vysušit tak, abyste nedali jedinou šanci plísním. Vytápění prostor radiátory na vyšší výkon a celodenní větrání je zárukou, že zdi postupně oschnou. Na první pohled vlhké zdivo poznáte podle olupující se malby a omítky a také dle nehezkých skvrn, které se zde tvoří. Někteří majitelé přistupují k vysoušení také použitím elektrických přímotopů nebo teplovzdušných ventilátorů, které jsou však pastí na vaši peněženku. Spotřebují totiž velké množství elektřiny a ve starém domě pro ně není ani přizpůsobena rozvodná síť stavby, především pak neodpovídající jističe.

Plísně a alergie
Plísně, které se vyskytují v domácnostech, mají zásadní vliv na zdravotní stav osob, jež jsou citlivé na plísně v jejich okolí. Spory, létající vzduchem, způsobují především alergické reakce, astmatické záchvaty a z toho vznikající velké obtíže. Pro pobyt citlivých osob v tomto prostředí se obecně doporučuje nejprve zbavit prostory všech příčin, stojících na vzniku plísní. Především se jedná o zamezení opětovného vzniku plísně v místnostech, kde alergici pobývají. To jak provedením účinné hydroizolace, tak nastavením pravidelného větrání okny.

Prodyšná výmalba nebo protiplísňový nátěr?
Mnozí šikovní kutilové sáhnou v rámci malby u prostor, kde byl problém se zvýšenou vlhkostí a tudíž plísní, k nátěru pomocí vápenného hydrátu. Jeho obrovskou výhodou je prodyšnost, takže nedochází k uzavření stěn pod skořápku moderní malby a zdivo může dýchat. Velmi se osvědčilo také použití odvlhčovačů zdiva, které pomáhají tento problém řešit. Určitou naději dává také speciální protiplísňová malba, kterou seženete v každé prodejně s malířskými potřebami. Jde o klasický malířský nátěr na zeď, avšak ještě opatřený přídavkem biocidu, který brání ve vzniku plísně na zdivu.

Plíseň na zdi a její rychlé odstranění
Největší část problémů se často odehrává na zdivu v koupelně, kde panuje vyšší teplota a vlhkost vzduchu. Plísním se obecně velmi daří tam, kde teploty dosahují hodnot 20 až 25°C. Pokud přijdete na již vzniklou plíseň za nábytkem nebo pod okny, můžete sáhnout po desinfekčním přípravku s okamžitým účinkem. Při aplikaci je však vhodné zvýšené větrání, protože přípravky na této bázi obsahují chlor a tak silně zapáchají. Citlivým osobám mohou tedy činit problémy a prevence je na místě. Po aplikaci přípravku a vyschnutí stěny zvažte, zda nesáhnout po aplikaci protiplísňové malby na zdi.
Několik rad na závěr
- Pravidelně větrejte, tím se vzdušná vlhkost snižuje.
- Kontrolujte, zda nedochází ke kondenzaci vlhkosti kolem oken, kde jsou přímo ideální podmínky pro vznik plísní.
- V případě, že se již plíseň vyskytla, zasáhněte co nejdříve, aby nedocházelo k jejímu nežádoucímu šíření.
Publikováno: 13. 11. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)
, Profil autora: Redakce