reklama

Nezbytné prvky nábytku pro váš komfort

Nedílnou součástí mnoha kusů nábytku je nábytkové kování, bez které by některé jeho funkce nebyly možné – ať už jde o otevírání a zavírání, vysouvání či pojíždění. Jaké jsou možnosti nám napoví článek.

Nezbytné prvky nábytku pro váš komfort (Zdroj: Depositphotos)

Výběr kování

Ať už vybíráte nábytkové kování jakéhokoli typu, je třeba vždy myslet na několik zásadních kritérií:

 • Kvalita – je samozřejmě základ. Dané kování musí udržet například dveře masivní skříně, udržet zásuvku s nádobím na místě a podobně. V tomto směru je dobré sáhnout po kovových kováních, které zaručí dlouhou životnost i kvalitu.
 • Výrobce – nábytek opatřete kováním ideálně od stejného výrobce, případně volte výrobce osvědčeného, který má v nabídce kompletní sestavu toho, co potřebujete. Zaručí vám to tak kompatibilitu všech součástí.
 • Komfort – ač to není nezbytně nutné, je dobré se podívat i po přidaných funkcích – zásuvku sice zavřete i opatrně rukou, ale pokud ji opatříte ještě systémem pomalých dojezdů, bude vám hned lépe fungovat.
 • Design – kování, která jsou na očích, by měla být ozdobou nábytku a ladit k interiéru, myslete tedy při výběru i na jejich vzhled.
Skříňky bez pantů a úchytů
Skříňky bez pantů a úchytů by byly vcelku k ničemu (Zdroj: Depositphotos)

Závěsy na dvířka

Jedním z nejčastěji využívaných typů nábytkového kování je závěs pro dvířka. Je to velmi namáhaná součást, u které je nutné dbát jak na kvalitu, tak na druh vzhledem k materiálu, který má držet a ve kterém je uchycena. Moderní typy umožňují stejně jako zásuvkové pojezdy možnost postupného pomalého a tlumeného uzavření – zásluhu na tom má pružina a píst.

Kování do dvířek
Pomocí šroubů lze dvířka seřídit, aby seděla přesně na svém místě (Zdroj: Depositphotos)

Jak závěsy seřídit

Ať už při montáži, nebo po čase používání, kdy začne kování dvířek nábytku povolovat, je třeba závěsy seřídit, aby lícovaly a nikde nedřely. Pro správné fungování pantů je dobré znát jejich mechanismus. Závěs je složený z misky, která je zpravidla vložena do vyfrézovaného otvoru ve dveřích skříňky, a ramene s křížovým kotvícím protikusem, které je připevněno ke korpusu. Je více než vhodné při montáži použít hmoždinky a podložky, které zabezpečí, že se šroub či vrut nebude protáčet a uvolňovat a zaručí tak delší životnost. Pokud potřebujete dvířka vyrovnat, protože visí nakřivo nebo nedoléhají, pomoc je jednoduchá – otočení správným šroubem vše spraví:

 • vertikální svislý směr – pomůže vyrovnat šroub, který je nejblíže misce;
 • horizontální směr – vyrovnáte pomocí horního a dolního šroubu v protikusu;
 • dosednutí – upravíte pomocí šroubu, která je nejdále na ramínku.
Výsuvy u zásuvek
Výsuvy u zásuvek nabízejí mnoho možností použití i funkcí (Zdroj: Depositphotos)

Zásuvkové pojezdy

Dalším nejvíce využívaným mechanismem jsou zásuvkové pojezdy. Měly by umožnit pohodlné, snadné a tiché otevírání a zavírání zásuvek a zároveň bez problémů udržet hmotnost předmětu v ní uložených. V nabídce je mnoho druhů, takže si stačí pouze rozmyslet, jaké funkce a komfort od výsuvu očekáváte.

 • Plnovýsuv kuličkový – plechový výlisek, ve kterém se pohybují ocelové kuličky, který zajistí pomalé a tiché dosednutí zásuvky zpět na své místo.
 • Skrytý výsuv – aby na bocích zásuvky nerušila kovová konstrukce výsuvu, je možné ji opatřit skrytým mechanismem, který se umisťuje na dno. Je dostupný ve variantách částečného výsuvu, plnovýsuvu, s tlumením i dotahem.
 • Push mechanismy – pokud chcete mít otevírání skříní a zásuvek opravdu minimalistické a moderní, sáhněte po systémech, které nemají úchytky a otevřete je pouhým dotykem či zmáčknutím čelní desky. Systém může být mechanický, nebo elektronický.
 • Tlumený dojezd, který zamezí bouchání zásuvek a dvířek, funguje na jednoduchém principu – stejně jako píst naplněný tlumící kapalinou.
Zásuvky
Jednotlivé zásuvky lze opatřit samostatnými zámky, nebo použít centrální zámek pro všechny (Zdroj: Depositphotos)

Zabezpečení

I v nábytkovém kování lze vybrat různé typy zámků, které zajistí, že se do skříněk a zásuvek nikdo jen tak snadno nedostane. Možností je několik:

 • elektronické zámky – pro moderní zabezpečení je možné nábytek vybavit elektronickými zámky s čipem či klávesnicí nebo kartou;
 • mechanické zámky – tradiční řešení ve variantách vhodných pro různé druhy nábytku – pro šatní skříně, kontejnerové zásuvkové díly i jednotlivé zásuvky, skleněná dvířka, k dostání jsou i zámky s číselníkovým kódem.

Publikováno: 10. 11. 2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Redakce