Nezbytné prvky nábytku pro váš komfort

Nedílnou součástí mnoha kusů nábytku je nábytkové kování, bez které by některé jeho funkce nebyly možné – ať už jde o otevírání a zavírání, vysouvání či pojíždění. Jaké jsou možnosti nám napoví článek.

Nezbytné prvky nábytku pro váš komfort

Výběr kování

Ať už vybíráte nábytkové kování jakéhokoli typu, je třeba vždy myslet na několik zásadních kritérií:

 • Kvalita – je samozřejmě základ. Dané kování musí udržet například dveře masivní skříně, udržet zásuvku s nádobím na místě a podobně. V tomto směru je dobré sáhnout po kovových kováních, které zaručí dlouhou životnost i kvalitu.
 • Výrobce – nábytek opatřete kováním ideálně od stejného výrobce, případně volte výrobce osvědčeného, který má v nabídce kompletní sestavu toho, co potřebujete. Zaručí vám to tak kompatibilitu všech součástí.
 • Komfort – ač to není nezbytně nutné, je dobré se podívat i po přidaných funkcích – zásuvku sice zavřete i opatrně rukou, ale pokud ji opatříte ještě systémem pomalých dojezdů, bude vám hned lépe fungovat.
 • Design – kování, která jsou na očích, by měla být ozdobou nábytku a ladit k interiéru, myslete tedy při výběru i na jejich vzhled.
Skříňky bez pantů a úchytů by byly vcelku k ničemu
Skříňky bez pantů a úchytů by byly vcelku k ničemu

Závěsy na dvířka

Jedním z nejčastěji využívaných typů nábytkového kování je závěs pro dvířka. Je to velmi namáhaná součást, u které je nutné dbát jak na kvalitu, tak na druh vzhledem k materiálu, který má držet a ve kterém je uchycena. Moderní typy umožňují stejně jako zásuvkové pojezdy možnost postupného pomalého a tlumeného uzavření – zásluhu na tom má pružina a píst.

Pomocí šroubů lze dvířka seřídit, aby seděla přesně na svém místě
Pomocí šroubů lze dvířka seřídit, aby seděla přesně na svém místě

Jak závěsy seřídit

Ať už při montáži, nebo po čase používání, kdy začne kování dvířek nábytku povolovat, je třeba závěsy seřídit, aby lícovaly a nikde nedřely. Pro správné fungování pantů je dobré znát jejich mechanismus. Závěs je složený z misky, která je zpravidla vložena do vyfrézovaného otvoru ve dveřích skříňky, a ramene s křížovým kotvícím protikusem, které je připevněno ke korpusu. Je více než vhodné při montáži použít hmoždinky a podložky, které zabezpečí, že se šroub či vrut nebude protáčet a uvolňovat a zaručí tak delší životnost. Pokud potřebujete dvířka vyrovnat, protože visí nakřivo nebo nedoléhají, pomoc je jednoduchá – otočení správným šroubem vše spraví:

 • vertikální svislý směr – pomůže vyrovnat šroub, který je nejblíže misce;
 • horizontální směr – vyrovnáte pomocí horního a dolního šroubu v protikusu;
 • dosednutí – upravíte pomocí šroubu, která je nejdále na ramínku.
Výsuvy u zásuvek nabízejí mnoho možností použití i funkcí
Výsuvy u zásuvek nabízejí mnoho možností použití i funkcí

Zásuvkové pojezdy

Dalším nejvíce využívaným mechanismem jsou zásuvkové pojezdy. Měly by umožnit pohodlné, snadné a tiché otevírání a zavírání zásuvek a zároveň bez problémů udržet hmotnost předmětu v ní uložených. V nabídce je mnoho druhů, takže si stačí pouze rozmyslet, jaké funkce a komfort od výsuvu očekáváte.

 • Plnovýsuv kuličkový – plechový výlisek, ve kterém se pohybují ocelové kuličky, který zajistí pomalé a tiché dosednutí zásuvky zpět na své místo.
 • Skrytý výsuv – aby na bocích zásuvky nerušila kovová konstrukce výsuvu, je možné ji opatřit skrytým mechanismem, který se umisťuje na dno. Je dostupný ve variantách částečného výsuvu, plnovýsuvu, s tlumením i dotahem.
 • Push mechanismy – pokud chcete mít otevírání skříní a zásuvek opravdu minimalistické a moderní, sáhněte po systémech, které nemají úchytky a otevřete je pouhým dotykem či zmáčknutím čelní desky. Systém může být mechanický, nebo elektronický.
 • Tlumený dojezd, který zamezí bouchání zásuvek a dvířek, funguje na jednoduchém principu – stejně jako píst naplněný tlumící kapalinou.
Jednotlivé zásuvky lze opatřit samostatnými zámky, nebo použít centrální zámek pro všechny
Jednotlivé zásuvky lze opatřit samostatnými zámky, nebo použít centrální zámek pro všechny

Zabezpečení

I v nábytkovém kování lze vybrat různé typy zámků, které zajistí, že se do skříněk a zásuvek nikdo jen tak snadno nedostane. Možností je několik:

 • elektronické zámky – pro moderní zabezpečení je možné nábytek vybavit elektronickými zámky s čipem či klávesnicí nebo kartou;
 • mechanické zámky – tradiční řešení ve variantách vhodných pro různé druhy nábytku – pro šatní skříně, kontejnerové zásuvkové díly i jednotlivé zásuvky, skleněná dvířka, k dostání jsou i zámky s číselníkovým kódem.
Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Související k tématu