reklama

40. výročí nůžek Fiskars s oranžovými držadly

V roce 2007 slavila finská společnost FISKARS čtyřicet let od uvedení nůžek s oranžovými držadly na trh. Tyto nůžky proslavily finský užitkový design na celém světě a jsou dnes nepostradatelné ve většině domácností. Společnost Fiskars vynalezla revoluční výrobní proces a v roce 1967 představila světu první nůžkys plastovými držadly.

40. výročí nůžek Fiskars s oranžovými držadly
40. výročí nůžek Fiskars s oranžovými držadly
40. výročí nůžek Fiskars s oranžovými držadly

Příběh oranžových nůžek se datuje již od šedesátých let 20. století, kdy začala společnost Fiskars vyrábět nůžky s plastovými držadly novou technologií, při které byly čepele vkládány přímo do vstřikovací formy. Designér Olof Bäckström vytvořil první prototypy v roce 1961, ale první výrobky se dostaly na trh až po šesti letech, kdy byla použita speciální technologie broušení pro sériovou výrobu. Nůžky s oranžovými držadly byly zcela odlišné od jakýchkoliv konkurenčních nůžek - ergonomický tvar byl pohodlnější při používání. Unikátní čepele zaručovaly dlouhou trvanlivost a mnohem větší přesnost stříhání.

Během následujících let byly nůžky mnohokrát modernizovány, výrobní technologie se dále rozvíjela a ergonomický design byl doveden k dokonalosti.

Olavi Lindén, světově proslulý hlavní designér Fiskars, je autorem nejnovějších modelů. Nůžky Fiskars, kterých bylo dodnes vyrobeno přes 900 milionů, jsou jedním z nejznámějších výrobků Fiskars nejen ve Finsku, ale po celém světě.

Oranžová držadla nůžek Fiskars vznikla náhodou

Držadla nových nůžek Fiskars původně neměla být oranžová. Designér Olof Bäckström chtěl, aby nůžky byly černé, červené nebo zelené. Když byly poprvé zkušebně vyráběny prototypy, obsluha se rozhodla, že nejprve vypotřebuje zbývající oranžovou barvu v zásobníku, a pak začne používat původně stanovené barvy. Díky tomu vznikl kromě jiných také oranžový prototyp. Vedení se rozhodovalo mezi černou a oranžovou barvou a volba nakonec těsně padla na oranžovou.

Oranžová držadla nůžek Fiskars vznikla náhodou
Oranžová držadla nůžek Fiskars vznikla náhodou

Fiskars Orange® - oranžová barva nůžek byla zaregistrována jako ochranná známka v roce 2003 ve Finsku a v lednu 2007 i v USA. Tato historická registrace znamená, že pouze Fiskars smí používat tuto oranžovou barvu na své výrobky.

Stručné informace o značce Fiskars

Oranžová barva se stala důležitou součástí značky Fiskars. Výrobky Fiskars se vyrábí nepřetržitě od roku 1649, kdy byla založena firma stejného jména ve vesničce Fiskars v jižním Finsku. Fiskars je známá neustálou inovací a vysokou kvalitou výrobků. Dnes je to nadnárodní společnost působící ve třiceti zemích na čtyřech kontinentech.

Informace o dalších výrobcích Fiskars najdete na www.fiskars.com/CZ.

Ve spolupráci s firmou Fiskars připravil Český kutil.cz.

Publikováno: 1. 10. 2007, Autor: PePa a Fiskars , Profil autora: Redakce