reklama

Jak si správně vybrat akumulátory

Jistě se Vám už několikrát stalo, že jste vložili do fotoaparátu své NiMh AA / AAA akumulátory, které jste nedávno plně nabité uložili do šuplíku a fotoaparát po pár snímcích hlásil „vybitý akumulátor“. Přemýšlíte, jestli jste baterie nenechali dostatečně dlouho nabíjet nebo koupili vadné anebo jestli se vám nepokazila dobíječka zrovna uprostřed dovolené, a mezitím vám jedinečný záběr „uteče“. A při tom je vše jinak.

Jak si správně vybrat akumulátory
Jak si správně vybrat akumulátory
Jak si správně vybrat akumulátory

Příčinou je zcela běžné samovybíjení. Slyšeli jste již mnohokrát, že je nutné při skladování NiMH akumulátory nabíjet a to alespoň jednou za 6 měsíců. Tato poučka je správná, ale platí pouze pro klasické NiMH akumulátory s kapacitou do cca 2200 mAh. Akumulátory s vyšší kapacitou se při skladování vybíjejí mnohem rychleji a tím často připraví uživateli nemilé překvapení. Například plně nabitý akumulátor s kapacitou 250 0mAh je při běžném skladování vybitý za cca 30 dní, plně nabitý akumulátor s kapacitou 2700 mAh je vybitý už zhruba za 14 dní. Tyto hodnoty se mohou nepatrně lišit v závislosti na značce, teplotě a stáří akumulátorů. Nezvratným faktem však je, že čím větší má klasický NiMH akumulátor kapacitu, tím větší je jeho samovybíjení a tím vydrží kratší dobu v nabitém stavu. Také při vyšších vybíjecích proudech (focení s bleskem) se akumulátory chovají jako vybité a doba provozu přístroje se tím rapidně snižuje.

Akumulátory s vysokou kapacitou nejsou samozřejmě vadné, nebo špatně navržené, jsou prostě jen určeny pro jiný druh použití. Ideální je pro ně kupříkladu provoz v hračkách, holicích strojcích a v aplikacích, při kterých jsou akumulátory denně v provozu a nejsou zatěžovány velkými vybíjecími proudy.

Jaké baterie vybrat pro fotoaparát?

Jaké baterie vybrat pro fotoaparát?
Jaké baterie vybrat pro fotoaparát?
Jaké baterie vybrat pro fotoaparát?
Jaké baterie vybrat pro fotoaparát?
Jaké baterie vybrat pro fotoaparát?
Jaké baterie vybrat pro fotoaparát?
Jaké baterie vybrat pro fotoaparát?
Jaké baterie vybrat pro fotoaparát?

Pro přístroje, které jsou používány občas nebo mají velké nároky na spotřebu el. energie, vyvinuli výrobci akumulátorů novinku, která se v takto náročných provozních podmínkách velmi osvědčila. Jedná se o akumulátory značky Vapex (DigiMATE ) nazvané INSTANT AA (tužkové) 1,2 V/ 2100 mAh a INSTANT AAA (mikrotužkové) 1,2 V/ 850 mAh. Jde o NiMH akumulátory u kterých výrobce pozměnil složení elektrolytu a upravil elektrody. Díky těmto úpravám byla sice kapacita u AA (tužkových) akumulátorů snížena na 2100mAh, ale zároveň došlo k rapidnímu snížení samovybíjení. Vyjádřeno číselně – po nabití a ročním skladování bude mít akumulátor stále ještě 80 % své kapacity (klasický NiMH akumulátor AA 1,2 V/ 2500 mAh je vybitý za cca 1 měsíc). Tím ale samozřejmě neodpadá nutnost nabít tyto akumulátory před skladováním. Tyto akumulátory zvláště dobře snášejí vysoké vybíjecí proudy, ke kterým dochází například při focení s bleskem. Další výhodou akumulátorů INSTANT je možnost nabíjet je v jakémkoliv nabíječi na NiMH články a to i v tzv. rychlonabíječi (nabíjecí proud až 4 A).

Ještě jeden mýtus

Mezi uživateli digitálních fotoaparátů je rozšířeno mnoho polopravd a mýtů týkajících se akumulátorů. Běžný uživatel si myslí, že čím větší kapacitu má akumulátor, tím déle mu fotoaparát vydrží v provozu. Ale není tomu tak, kapacita akumulátoru není vše, zvláště při provozu v digitálním fotoaparátu. Akumulátory značky VAPEX (nově pojmenovaná řada DigiMATE) -INSTANT vám zajistí dostatek energie a budou vždy připraveny k použití. Doba provozu vašeho fotoaparátu se prodlouží na jedno nabití až čtyřikrát a váš fotoaparát bude vždy připraven.

Připraveno ve spolupráci s www.bateria.cz.

Publikováno: 28. 7. 2008, Autor: Bateria Slaný (text a foto), PePa (foto) , Profil autora: Redakce