reklama

Hospodaření s vodou: kudy protékají vaše peníze?

Pitná voda se mnohde na světě již platí zlatem, přes miliardu lidí na světě je vůbec problém se k ní dostat. Její cena nezadržitelně roste také u nás, v srdci Evropy, i když zdánlivě zatím v zanedbatelných řádech, každý rok je to vždy o kousek víc. Minimální vzrůst nákladů se týká jenom toho, kdo umí s vodou hospodařit, kdo to neumí, prohospodaří každý rok mnoho peněz.

Hospodaření s vodou: kudy protékají vaše peníze? (Zdroj: JIKA)

Nejprve je nutné zdůraznit, že v našich domácnostech vlastně na všechno používáme drahou a vzácnou vodu pitnou. Teče vodovodními bateriemi do umyvadel, dřezů v kuchyních, do myček, praček, sprch a van, protéká klozety a urinály. A na všech těchto místech lze prohospodařit tisíce! Nevěříte?

Toaleta
Má vaše toaleta pro splachování úsporný systém? (Zdroj: JIKA)

Nejprůkaznějším příkladem je bezesporu splachování. Pokud u vás doma ještě pořád slouží klozet z dávných dob, vězte, že splachujete 12, možná výjimečně 9 litry vody při každém použití. A víte, jaké jsou současné normy a trendy? Všechny klozety z moderní produkce fungují na dvojí splachování, na 3 a 4,5 litrů oplachové vody. Je to dáno významným posunem ve vývoji vypouštěcích ventilů. Z obyčejných „otevíračů“ splachování se proměnily v poměrně složitá zařízení, která ovlivňují množství užité vody. 

Závěsné WC
Nejprůkaznějším příkladem je bezesporu splachování (Zdroj: JIKA)

Vypouštěcí ventily

Využití systému Dual flush, jak se nyní splachování nazývá, je velmi jednoduché. Na splachovací nádržce je tlačítko ventilu dvojité, stlačením menší části vypouštíme 3 litry vody, stlačením větší části 4,5 litrů. Například společnosti Laufen CZ používá u kombiklozetů i u podomítkových modulů pouze právě duální splachování. Kromě usporného splachování 3 a 4,5 litrů vody existuje i varianta splachování 3 a 6 litrů.

Podomítkový modul pro samostatně stojící klozety
Podomítkový modul pro samostatně stojící klozety (Zdroj: JIKA)
Podomítkový modul pro závěsné klozety
Podomítkový modul pro závěsné klozety (Zdroj: JIKA)

Ušetříte tisíce korun ročně

Pokud se znovu pustíme do jednoduchého sčítání a odčítání, dostaneme se k zajímavým číslům. Můžeme předpokládat, že čtyřčlenná rodina spláchne minimálně dvanáctkrát denně: každý její člen jednou ráno, jednou odpoledne po návratu z práce či ze školy, jednou večer. U starého typu klozetu to představuje 144 litrů pitné vody denně, 52 560 litrů ročně. Spočítat si úsporu za rok dokáže každý. Pokud používáme klozet s moderním splachovacím ventilem Dual flush, náklady se sníží na čtvrtinu.

Tlačítko Dual flush
Tlačítko Dual flush (Zdroj: JIKA)

Baterie

Významné úspory vody se dá dosáhnout samozřejmě i jinak, například dobrou volbou vodovodní baterie. Zatímco protékající záchod spolehlivě rozčílí každou hospodyňku, takže trvá na nápravě, o úsporné síle kartuší v bateriích, tedy o mechanismu skrývajícím se pod kohoutkem, většinou neví vůbec nic. Kartuše osazené do baterií Jika a Roca jsou vybaveny omezovačem průtoku vody.

Baterie
Pořiďte si baterii s omezovačem průtoku vody (Zdroj: JIKA)
Baterie2
Vodu ušetří i perlátor (Zdroj: JIKA)

V praxi to znamená, že si uživatel sám zvolí optimální průtok a spotřebu, sám rozhoduje o svých výdajích. Vylepšit to lze také pomocí perlátoru, který provzdušní proud vody, a tudíž snížený průtok uživatel absolutně nepocítí. Podobně fungují také hlavice sprch s úspornými tryskami, které ušetří až třetinu běžně spotřebovávané vody.

Více na www.jika.cz.

Publikováno: 7. 9. 2020, Autor: JIKA (text a foto) , Profil autora: Redakce