reklama

Posviťte si LEDem

V našem seriálu o osvětlení domácnosti pokračujeme tzv. ledovkami. Ty již dávno nejsou pouhými kontrolkami, ale prosazují se rovněž jako venkovní i bytová svítidla. Kde všude se dá LED osvětlení použít? Podívejme se například do nabídky společnosti Massive lights.

Posviťte si LEDem
Posviťte si LED osvětlením
Posviťte si LED osvětlením
Posviťte si LED osvětlením
Posviťte si LED osvětlením

Bez nadsázky řečeno – využijete je všude. Tedy tam, kde potřebujete osvětlení s nízkou tepelnou zářivostí a s nízkou spotřebou. LED světla použijete v různých kombinacích v rozmanitých interiérech, ať jde o veřejná zařízení jako jsou například hotely a restaurace, nebo o soukromé byty a rodinné domy. Kromě jiného je využijete například k osvětlení schodových stupňů apod.

Co to znamená LED?

Co to znamená LED?
Co to znamená LED?
Co to znamená LED?
Co to znamená LED?

Zkratka LED osvětlení (Light Emitting Diode – světlo vyzařující dioda) představuje zdroj světla s nejnižšími energetickými nároky a s velkou životností, deklarovanou výrobci. Ta se pohybuje v rozmezí od 50 000 do 100 000 hodin vyráběných z LED diod, jimž nevadí časté vypínání a zapínání bez jakékoliv údržby. Co se úspor týká, jde nejen o ušetřené peníze za odběr elektřiny, ale také o úsporu zdrojů, která se týká celé planety, LED je ekologický světelný zdroj budoucnosti. Účinnost LED je třináctkrát větší než u běžné žárovky.

Co to znamená LED?
Co to znamená LED?
Co to znamená LED?
Co to znamená LED?

LED světla jsou vyráběna v mnoha provedeních – může jít o bodová svítidla či směrová světla do interiérů, rozptýlená světla v tradičních kulatých tvarech, reflektorová s delším dosvitem, či LED světla s takzvanými High Power LED, kdy se jedná o moduly s výkonem od 1 až do 5 W. LED svítidla a LED žárovky patří k maximálně úsporným řešením osvětlení interiérových prostor.

Výhody LEDovek – svícení budoucnosti

Mají dlouhou životnost, jsou vysoce energeticky účinné, odolné vůči nárazům, vykazují nízké požadavky na napětí a proud. Neprodukují žádné IR nebo UV záření a mají malou emisi tepla.

Kde se s nimi setkáváme

Kde se s nimi setkáváme
Kde se s nimi setkáváme
Kde se s nimi setkáváme
Kde se s nimi setkáváme

Jak jsme se zmínili výše, ledovky byly (a stále ještě jsou) po několik let populární hlavně jako kontrolky. Tato miniaturní světýlka si našla cestu do všech oblastí života. Červeně na nás svítí z digitálních hodin, programátorů topení, HI-FI věží, audio, video a DVD přehrávačů, jako zelené světlo je známe z displeje mobilního telefonu apod. A postupně se začínají prosazovat jako zdroje světla. Nejlepší využití světelného zdroje LED je ve speciálních svítidlech, která byla přímo pro tento světelný zdroj vyvinuta a vyrobena. V nabídce společnosti Massive lights je celá řada takovýchto svítidel. Produkty LED jsou ideální jako bezpečnostní a orientační osvětlení v interiéru. Jejich podstata je úplně jiná, než u obyčejných žárovek, proto mohou být LED diody vyrobené jako bezpečná a energeticky účinná světla, která navíc lze nechat zapnutá přes celou noc, aniž by spotřebovala větší množství energie.

Odolná a bezpečná

Odolná a bezpečná
Odolná a bezpečná
Odolná a bezpečná
Odolná a bezpečná

LED diody mají jednoduchou a odolnou konstrukci. V podstatě jde o miniaturní čipy, které se lehce zasazují do elektrického obvodu. Na rozdíl od obyčejných žárovek nemají vlákno, které svítí, proto uvolňují jen velmi malé množství tepla. (Svítí výlučně jen pohybem elektronů v materiálu polovodiče.)

K hlavním komponentům LED osvětlení patří:LED čip namontovaný na odrážeči světla, vodič katody ( - ) a anody ( + ), propojovací kabel mezi anodou a katodou. Protože LED diody neobsahují žádné křehké vlákno nebo sklo, jsou velmi odolné a mají delší životnost než jakýkoliv jiný druh světla. LED diody vyžadují pouze zlomek energie v porovnání s tradičními žárovkami, tudíž na vytvoření jasného a intenzivního světla využívají méně energie. LED pracují s velmi nízkým napětím ( SELV – 3,2 V nebo 12 V ), proto jsou ekonomicky výhodné a bezpečné. Jsou velmi malé, tedy ideální na vložení do elegantně navržených produktů.

Použití LED vnitřních svítidel

Použití LED vnitřních svítidel
Použití LED vnitřních svítidel
Použití LED vnitřních svítidel
Použití LED vnitřních svítidel

LED svítidla Massive do interiéru jsou ideální například k osvětlení schodišť v domě a dalších prostor, kde není třeba „vidět na čtení“, nýbrž mít k dispozici takové osvětlení, které umožňuje dobře se orientovat v prostoru, kterým denně procházíme, ale kde trávíme jen malou část svého času.Výborně slouží také jako dekorační svítidla, která dokáží navodit příjemnou atmosféru.Díky své úspornosti se hodí LED svítidla Massive do interiéru také tam, kde je z nějakého důvodu potřeba mít rozsvíceno celou noc.

Venkovní LED svítidla

Venkovní LED svítidla
Venkovní LED svítidla

Venkovní LED svítidla se pyšní stejnými přednostmi jako interiérová světla – tedy nízkou spotřebou elektrické energie spolu s vysokou životností (až 100 000 hodin). Navíc LED velmi dobře odolávají mechanickému poškození. Tradiční světelné zdroje, žárovky i zářivky, jsou citlivé na jakýkoliv náraz. Technologii LED ani poměrně silný náraz nevadí. Například u příjezdové cesty ke garáži tak LED svítidla mohou vykonávat opravdu dobrou službu. Venkovní svítidla LED jsou skvěle využitelná tam, kde dochází k opakovanému a častému rozsvěcení a zhasínání. Například u vchodu do domu. Neustálé vypínání a zapínání LED svítidlu nijak nevadí a nijak nesnižuje jeho životnost, na rozdíl od žárovky nebo zářivky.

Venkovní LED svítidla
Venkovní LED svítidla
Venkovní LED svítidla
Venkovní LED svítidla

Venkovní svítidla LED se výborně uplatní tam, kde je vyžadováno barevné světlo. Ať už k různým světelným efektům na budovách nebo k barevným variacím u bazénu nebo při osvětlení zajímavých partií v zahradách. LED svítidlo nepotřebuje žádný barevný filtr, LED svítidlo vyzařuje přímo v takové barvě světla, jakou potřebujete. Venkovních svítidla LED mají velkou schopnost odolávat povětrnostním vlivům, především vlhkosti, ať už jde o sníh, o déšť nebo kroupy. Jsou ideální tam, kde je třeba svítit celou noc. Například při osvětlení plotu zahrady. Venkovní svítidla LED, to je trend dnešní doby a značka Massive je vždy na špici každého současného módního trendu. Použití venkovních svítidel LED ale zdaleka není jen módní záležitostí, je to technologie budoucnosti.LED svítidla lze jednoznačně doporučit. Vztahuje se na ně podle typu a provedení záruka 5 až 15 let.

Tipy

Tipy
Tipy
Tipy
Tipy

Vestavná svítidla, která se prodávají v třídílných setech.

Tipy
Tipy

Zahradní cestu mohou osvětlovat polosloupy.

Tipy
Tipy

Bezpečnost okrajů terasy zajistí zapuštěná LED světla.

Tipy
Tipy

Stejně tak zpříjemní řidičům vjezd do garáže, nebo vytyčí cestu nočním pozemkem.

Připraveno ve spolupráci s Massive.

Publikováno: 23. 10. 2008, Autor: Elena (text), Massive (foto), Profil autora: Redakce