reklama

Změňte vzhled svého interiéru pomocí panelů

Po nějakém čase je vždy potřeba alespoň trochu změnit vzhled interiéru. Někdy stačí jen vymalovat a pořídit jinak barevné doplňky. Ovšem pokud nám již nevyhovuje místnost prostorově, přistoupíme k větší rekonstrukci. Použít můžeme nástěnné či stropní panely, kterými změníme celkový vzhled místnosti.

i (Zdroj: Depositphotos)
Použitím nástěnných a stropních panelů změníte vzhled místnosti (Zdroj: Depositphotos)

Jak můžeme snadno změnit interiér?

Efekty, kterých lze pomocí panelů docílit, mohou být opravdu podstatné: obložíme-li jimi stěny, celý prostor se může opticky změnit.  Položíme-li je podélně, prostor se opticky prodlouží. Položením v příčném směru se stěny naopak opticky zkrátí. Nedocenitelné jsou také při vyrovnávání některých nerovných proporcí, které se mohou (především v panelových bytech, ale i ve starších rodinných domcích) vyskytnout. Celá výstavba probíhá suchou cestou bez použití malty. Navíc je lze velmi dobře využít ke zvukové či tepelné izolaci půdních vestaveb, instalaci stropních podhledů či ke stavbě příček, pokud chcete předělit příliš velký prostor nebo naopak v malých bytech vytvořit oddělený prostor pro děti nebo jídelní kout.

Dřevěné obložení
i (Zdroj: Depositphotos)
Stěnu v jídelním koutu můžete obložit jen částečně

A jak při práci postupovat?

Především si musíte ujasnit koncepci úprav, které chcete provádět – např. prověřit si vlastnosti stropů nebo celkového charakteru upravovaných prostor. V hobbymarketech najdete sádrokartonové panely, ale i panely a kazety v dekorativním provedení, z pravého dřeva, plastu či masivní dřevěné smrkové panely. Vzhledem k relativní snadnosti práce s panely můžete dát bez obav průchod vlastní fantazii a pustit se do úprav sami.

Dřevem obložený strop a stěny
Světlé obložení prostor opticky zvětší (Zdroj: Depositphotos)
Dřevěná stěna v ložnici
Tmavé obložení stěn místnost zmenší (Zdroj: Depositphotos)

Panely z pravého dřeva se vyznačují vysoce kvalitním povrchem z dřevěné dýhy, jádro dekorativních panelů je zhotoveno z třískových nebo vláknitých desek (MDF). Povrch tvoří buď plastová vrstva na obou stranách, nebo jsou desky opatřeny na přední straně fólií a zadní stranu mají kašírovanou. Dekorativní panely se dodávají s nejrůznějšími vzory. Pro vlhké prostory jsou nejvhodnější panely z MDF. U všech druhů byste však měli panely před začátkem prací ponechat několik dní v místnosti, aby se mohly přizpůsobit její teplotě. U všech materiálů také rozhodně respektujte pokyny výrobce a pokyny pro práci.

Dřevo v dívčím pokoji
i (Zdroj: Depositphotos)
Panely mohou být z pravého dřeva i imitace

Váš nákupní seznam

Příklad plochy 30 m2 (5×6 m) budete potřebovat:
110 m střešní latě/spodní konstrukce vč. prořezu
68 ks  stropních panelů (2,6×0,16 m) vč. prořezu
400 ks spon na profilová prkna vč. hřebíků
24 m podkladních dřevěných klínů
100 ks profilových/připojovacích lišt
100 ks hmoždinek a šroubů nebo zatloukací hmoždinky
20 ks barevných hřebíků
75 ks hřebíků
lak/lazuru podle potřeby

Dále si připravte vrtačku s vrtákem do betonu a dřeva, kladivo, děrovku a pilové listy nebo pilku ocasku, pokosovou pilku nebo ruční okružní pilu či pokosnici, sponkovačku, držák na hřebíky, elektrický šroubovák, kleště na panely, záhlubník, palcové měřítko, tužku, štětec, pilu děrovku

U všech materiálů dbejte pokynů výrobce a návodů ke zpracování.

Dřevem obložená místnost
i (Zdroj: Depositphotos)
Změna interiéru

Postup

Při úpravě stropů si především ověřte vlastnosti stropu. Poté na strop musíte upevnit spodní laťovou konstrukci. U betonových stropů se doporučuje upevňovat ji průvlečnými hmoždinkami. Do latí a stropu vyvrtejte otvory potřebného průměru, vložte hmoždinky a latě přišroubujte. Jako alternativu lze použít hmoždinky na hřebíky, které se zatloukají kladivem. Laťová konstrukce musí být uložena příčně ke směru pokládání panelů.

Změna interiéru
i (Zdroj: OBI)
Na strop upevněte spodní laťovou konstrukci

Ve vlhkých prostorách a např. při osazování halogenových svítidel upevněte ve vzdálenosti 1 m ve směru kladení panelů kontralatě. Na ně pak příčně uložte vlastní laťovou konstrukci.

Změna interiéru
i (Zdroj: OBI)
Ve vzdálenosti 1 m ve směru kladení panelů upevněte kontralatě

Laťovou konstrukci ze střešních latí upevněte vodorovně a příčně. Vzdálenost latí se řídí velikostí jednotlivých panelů (cca 40 cm).

Změna interiéru
i (Zdroj: OBI)
Laťovou konstrukci upevněte vodorovně a příčně

„Stínovou spáru“ jako dilatační (cca 1–3 cm) vytvoříte umístěním černě natřené střešní latě po obvodu připojení ke stěnám. Aby „spára“ byla stejně široká, použijte distanční lištu, kterou pak odstraníte.

Změna interiéru
i (Zdroj: OBI)
Vytvořte dilatační spáru umístěním černě natřené střešní latě po obvodu připojení ke stěnám

Jsou-li stropy velmi nerovné nebo vysoké, můžete panely zavěsit. Pro profesionální provedení této práce máte na výběr závěsy s možností různého nastavení.

Změna interiéru
i (Zdroj: OBI)
Pokud jsou stropy velmi nerovné nebo vysoké, je možné panely zavěsit

Po upevnění laťové konstrukce položte kabely pro svítidla, zářiče apod. Dbejte pokynů uvedených v návodech k používání. Přípojky nechte provést odborníkem.

Změna interiéru
i (Zdroj: OBI)
Po upevnění laťové konstrukce položte kabely

Potřebné otvory lze zpravidla zhotovit jak před, tak i po montáži panelů. Aby byly výřezy na okrajích prováděné pilkou děrovkou přesné, použijte šablonu.

Změna interiéru
i (Zdroj: OBI)
Pilkou děrovkou zhotovte potřebné otvory

První panel (s odříznutým perem) upevněte na straně stěny speciální sponou pro první panely a zafixujte standardní sponou. Dbejte na správné stínové/dilatační spáry.

Změna interiéru
i (Zdroj: OBI)
První panel upevněte na straně stěny speciální sponou pro první panely a zafixujte standardní sponou

Další panel s drážkou nebo perem zasuňte do čelní strany prvního panelu. Druhá strana začíná zbytkem odřezu z první řady nebo panelem uříznutým podle vzoru.

Změna interiéru
i (Zdroj: OBI)
Další panel zasuňte do čelní strany prvního panelu

Při zkracování posledního panelu v každé řadě panel otočte a vyznačte si na něm místo, kde panel přečnívá k poslednímu položenému prvku (měřeno od stěny).

Změna interiéru
i (Zdroj: OBI)
Poslední panel zkraťte na potřebnou délku

Každá následující řada panelů se zasunuje vždy pevným nebo volným perem do předchozí řady panelů a upevní se panelovými svorkami. Práci vám usnadní držák na hřebíky.

Změna interiéru
i (Zdroj: OBI)
Postupně zasunujte další řady panelů a upevňujte je panelovými svorkami

Panely lze upevňovat i elektrickou nebo pneumatickou sponkovačkou s ohledem na výběr správných spon.

Změna interiéru
i (Zdroj: OBI)
Panely lze upevňovat i elektrickou nebo pneumatickou sponkovačkou

Nemáte-li pomocníka, můžete pro přidržení využít kleště na panely.

Změna interiéru
i (Zdroj: OBI)
Pro přidržení můžete využít kleště na panely.

Poslední panel zkraťte v podélném směru již popsaným postupem. Panel upevněte vhodnými barevnými hřebíky.

Změna interiéru
i (Zdroj: OBI)
Poslední panel zkrácený v podélném směru dosaďte na místo a upevněte hřebíky

Nepotřebujete-li stínovou spáru, můžete přechody vytvořit např. pomocí nalepených nebo sponami upevněných dekoračních profilových lišt.

Změna interiéru
i (Zdroj: OBI)
Přechody můžete vytvořit třeba pomocí dekoračních profilových lišt

Tento článek byl připravený ve spolupráci s hobbymarkety OBI.

Publikováno: 4. 9. 2020, Autor: OBI (text, foto), Profil autora: Redakce