Stejně jako lze sledovat změny stylů v módě, podobně můžete pozorovat, jak se mění trendy v natírání stěn bytů. Váleček postupně vystřídaly bílé zdi. Časem se začala prosazovat harmonie barev.
Stěny nejprve zdobily světlé a nenápadné odstíny – žlutá, okrová, světle zelená. Postupně lidé získávali odvahu a zdi dostaly syté modré, oranžové i červené barvy. Vybírat lze také z různých povrchů – lesklého, matného a saténového. Jednolitou barvu postupně nahrazuje malování různými výtvarnými metodami. Mezi ně patří například tupování.
Postup je jednoduchý. Barvu neroztíráte štětkou nebo válečkem, ale tisknete ji na zeď štětcem, houbou nebo smotkem látky. Stěna dostane zajímavý a na pohled plastický rozměr, zvláště pokud použijete jiný odstín základové barvy.Barva dokáže udělat v interiéru takřka zázraky. Například svislé pruhy prostor opticky zúží a zvýší, vodorovné ho naopak rozšiřují. Přitom efekt je tím patrnější, čím jsou barvy sytější a pruhy širší. Nic nezkazíte, pokud budete volit různé tóny od jedné barvy. Výrazně kontrastní barvy jsou vhodné do velkých místností s malým množstvím nábytku. V opačném případě bude prostor vypadat příliš neuspořádaně a přeplněně. Při nákupu barvy však uvažujte také prakticky. Volte nátěry, které výborně kryjí a odolávají otěru. Oceníte to zvlášť v místech kolem vypínačů, v kuchyni nebo dětském pokoji, kde se stěny špiní nejvíce.



Bílá se hodí takřka vždy a všude. Elegantní, neutrální. Kuřáci jistě ocení protinikotinové nátěry!

Pro koupelny jsou obvyklé studené tóny, většinou zelené či růžové. Jak je vidno, koupelně sluší i nádech do fialova.

Tmavé stěny – ale pozor: světlá podlaha, nábytek i doplňky! Elegantní, mystické a experimentální. Pouze pro nejodvážnější!

Kreativní malba v jasných teplých tónech. Takovou koupelnu najdete ve Středomoří a v Latinské Americe. Proč ne u nás...?

Kuchyně by měla vyzařovat teplo. Světlý strop zvyšuje výšku místnosti, červenohnědá lišta stěnu zajímavě dělí.

Jižně orientovaná ložnice může být klidně vyvedena ve studené zelené. Ta navíc uklidňuje mysl!

Váš nákupní seznam
Příklad pro 60 m2
U řady nátěrů je předpokládána výtěžnost na jeden nátěr. Pokud je třeba více vrstev, je nutno s tím počítat.
12 l – bílá barva Classicdle potřeby – tónovací barvadle potřeby – podkladová barvadle potřeby – malířský tmeldle potřeby – krycí fólie1 role malířské pásky
Vaše potřebyšpachtle a malířská škrabkakulatá nebo hranatá štětkakvalitní válečekmalý váleček na menší plochy (např. za radiátory a kolem oken)mřížka na otírání válečkunádoba na barvuštětec „zárohák“tyčka na míchánídvojitý žebřík nebo schůdkyteleskopická tyčmetr, provázekpotřeby pro kreativní malování
U všech materiálů dbejte pokynů výrobce a návodů ke zpracování.
Postup

Všechny podkladové plochy musejí být čisté, suché, zbavené prachu a barva a omítka se z nich nesmí olupovat. Uvolněné kousky tapet nebo omítky beze zbytku oškrábejte.

Pozůstatky oškrábané klihové barvy omyjete houbou nebo štětkou. Následuje penetrace – nové i vyzrálé omítky je nutno před disperzním nátěrem napustit speciálním penetračním nátěrem.

Před začátkem práce je nutno uhladit nerovnosti omítky, otvory po hmoždinkách a trhliny ve stěnách pomocí špachtle a speciálního malířského tmelu, který vždy důkladně vyhlaďte.

Podkladový nátěr nanášejte kvalitní malířskou štětkou, popřípadě válečkem.

S aplikací barvy (lehce zředěnou dle návodu) začínejte v rozích. Lišty a výstupky můžete zvýraznit barevným odlišením. Přechod označte šlehnutím obarveného provázku nebo zakrývací páskou.

Přebytečnou barvu z válečku otřete jedenkrát až dvakrát o otírací mřížku. K nátěrům stropu i stěn můžete používat váleček na teleskopické tyči, který vám práci usnadní.

První nátěr se provádí lehce naředěnou barvou dle návodu. Ve vlhkých místnostech můžete do barvy přimíchat fungicidní přípravek nebo použít speciální malířský nátěr na vlhké stěny.

Křížovým nátěrem dosáhneme pravidelného pokrytí stěn.

K dotvoření konečného vzhledu podle individuálního vkusu existuje celá řada nástrojů a technik zajišťujících dosažení potřebných efektů. Např. batikovací, šablonovací a kreativní metody.

Válečky, štětce a mřížky po skončení práce důkladně propláchnětee pod tekoucí vodou, dokud neodtéká čistá voda, a nechte uschnout (mokré válečky zavěste – nepokládejte).
Publikováno: 10. 1. 2009, Autor: OBI (text, foto)
, Profil autora: Redakce