reklama

Květy v rámu

Jen málo lidí (pokud netrpí alergií) nepotěší pohled na květiny. Do zimních bytů přinášejí jarní atmosféru, dovedou polaskat většinu našich smyslů. Rádi se jich dotýkáme, těšíme se krásou barev a tvarů, vdechujeme jejich jemnou vůni a některé v zajímavých úpravách také konzumujeme. V zimních měsících si je musíme kupovat v květinářstvích, a tak se běžně neradujeme z velkých kytic. I jeden jediný květ však dokáže rozzářit pokoj.

Květy v rámu

A tak květináři přicházejí s různými nápady, jak solitérní květy v interiéru uplatnit, aby vynikly. Zdobit samozřejmě mohou i v jednoduché úzké váze na stole či na komodě, skvělým nápadem ale bylo najít pro ně místo na stěně.

Tuto inspiraci můžete snadno a bez velkých nákladů realizovat doma. Postačí vám poněkud robustnější rámeček, který si koupíte (malé široké rámečky prodává za pár korun třeba Ikea), nebo si je vyrobíte podle našeho návodu, který najdete v rubrice Tvoříme v článku Krakeláž a rozměry si přizpůsobíte podle vlastních potřeb. Rám lze také zhotovit vcelku. Obdélníkový nebo čtvercový podklad s volným středem vyřežte z tvrdého kartonu nebo sololitu. Pokud jde o karton, připravte si několik vrstev rámečku ve zvoleném formátu a slepte je k sobě do potřebné tloušťky lepidlem na papír nebo na tapety.

Povrch pak upravte barevným nátěrem, dekupáží, nebo jej hustě oviňte po celém obvodu pruhem juty, zajímavou stuhou nebo provázkem. Také můžete použít některou strukturální pastu, kterou pořídíte ve specializovaných prodejnách výtvarných potřeb. Ten samý postup uplatníte i v případě sololitu.

Rám připevněte na stěnu klasickým háčkem na obrazy, na něj pak pod rámem (přesně ve středu) zavěste také šňůrku nebo stuhu s baňkou či sklenkou na květ. Okraj nádoby se lehce opírá o spodní část rámu, proto šňůrku přitáhněte ke stěně tak, aby materiál, z něhož je rám vyroben, nebyl tíhou nádobky deformován. To se týká především kartonu.

Náš tip:

Použijte jen nádobky, které mají tvarovanou horní část tak, aby tvořila vystouplý okraj, z něhož by stuha nesklouzla. Mohou to být malé vázičky se zvlněným okrajem, sklenky od dětské výživy nebo marmelády, ale také lahve od některého nápoje. Skleněné obaly od potravin dekorativně upravte ve stylu rámu. Třeba je zabalte do organzy, ovažte širokou stuhou, pomalujte barvou nebo konturami v tubě apod.

Publikováno: 28. 1. 2009, Autor: Helena Štětinová (text), Holandská květinářská kancelář (foto) , Profil autora: Redakce