reklama

I tráva chce dýchat

Po zimě je trávník takový nějaký smutný: zvlášť divně vypadá, pokud na něm ležel sníh. Působí prostě nezdravě, a bodejť by ne, budí se totiž ze spánku jen zvolna, protože k jeho kořínkům ve stlačené a zhutněné půdě se jen obtížně dostává vzduch.

I tráva chce dýchat

Staré osvědčené rady počítaly s pečlivým prohrabáním plochy a přinejmenším úmorným narušením drnu hroty hrábí. Možné bylo vzít i vidle, ale ty do trávníku pronikaly hluboko a poškozovaly travní kořínky. V obou případech se naše zmáhání zdálo být nekonečné, a také z něj pořádně bolely paže i záda. Protivnou, ale pro zdravý růst trávníku nezbytnou práci s minimálním vkladem z naší strany dnes zastane vertikutátor. O těchto produktech jsme na našich stránkách již psali, ale protože jarní péče o trávník je pro následující sezonu alfou i omegou úspěchu, nabízíme další informace.

video

Jak na to

Jak na to
Jak na to

Vertikutátory, čili správně po našem provzdušňovače, se objevily relativně nedávno a pro trávníky (stejně jako pro náš hřbet) představují požehnání. Mechanismus stroje je osazen pružinami z pevného drátu – jejich hroty z půdy uvolní rychle a spolehlivě mech a lišejníky. Některé typy používají nastavitelné ocelové nože, které půdní krustu rozruší do hloubky 2–5 mm (to je právě to, co potřebujeme) a trávník tak ideálně provzdušní. Vybírat můžete z více typů, například pohon volte podle velikosti trávníku buď elektrický, nebo tam, kam nedosáhne šňůra, raději benzinový. Na trhu jsou ovšem i mechanické modely, které tlačíte před sebou.

Jak na to
Jak na to

Nechcete-li z trávníku udělat tankodrom, počkejte, až půda proschne natolik, aby se do ní kola provzdušňovače nebořila a nedělala v trávníku brázdy a rýhy. Pokud jste zahradu správně posekali na podzim, nemusíte už na nic čekat, pokud ne, počkejte, až trávník povyroste a posekejte ho sekačkou. Na vertikutátoru nastavte hloubku provzdušnění trávy (ideální jsou asi tři milimetry) a dejte se do díla: postupujte v pravidelných pruzích a pak ještě napříč. Z trávníku vyčesaný mech, suchá stébla a další materiál sice stroj sbírá, ale přesto je dobré po provzdušnění ještě pažit „učesat“ hráběmi, nebo po něm prostě přejet sekačkou se sběrným vakem.

Provzdušňovač není, jak by se mohlo zdát, stroj na jedno použití. Trávník, který jím ošetříte, podstatně lépe přijímá živiny a vodu, takže je hustší a zelenější: proto takovou léčebnou kúru uvítá nejen na počátku zahradní sezony. Nicméně pokud se z jeho plné síly chcete těšit celý rok, v předjaří je jeho vertikutace téměř nezbytná.

TIP

TIP
TIP

Provzdušněný trávník lépe dýchá, ale aby byl opravdu kvalitní, potřebuje občas i výživu. Při hnojení stylem rozsévače ze starobylých obrázků vzniknou v trávníku zelenější a hustší obloučky, protože jen málokdo dokáže rozhodit granule opravdu rovnoměrně. Tento problém s hnojivem řeší rozmetadlo: asi ho nepoužijete na předzahrádku nebo zatravněný dvorek, ale u větších ploch se určitě vyplatí…

Připraveno ve spolupráci s firmou SOLO PRAHA.

Publikováno: 27. 3. 2009, Autor: Jiří Jan a Solo (text), Solo (foto), Profil autora: Redakce