reklama

Modelujte z FIMA

Asi se již těšíte na volný víkend. Naplánovali jste si rodinný víkend, pobyt na chalupě, nebo se budete věnovat svým dalším koníčkům… Nezapomeňte si také udělat čas na děti. Jestli rádi modelujete, nebo byste to chtěli zkusit, kupte hmotu Fimo. Vyplatí se vám to i v případě, že by se pokazilo počasí a vy jste chtěli tvůrčím způsobem zabavit své děti.

Modelujte z FIMA

Jarní svícny

Jarní svícny
Jarní svícny

Na sedmikrásky potřebujete

Na okvětní lístky: váleček bílého fima

Na střed květu: kousek žlutého fima na střed květu

Na svícny: 4 sklenky o průměru 6,5 cm, 4 kousky tenkého stříbrného vázacího drátku o délce 15 cm, morušový papír, lepidlo na dekupáž nebo Herkules, řezací nůž, čajové svíčky

Každý svícen zdobí šest sedmikrásek nebo narcisů. Z předem připraveného válečku bílého fima nařežte 1,5 cm dlouhé kousky a vymodelujte z nich okvětní lístky ve tvaru rýžových semínek. Na každý květ potřebujete 16 okvětních lístků. Do středu květu vložte žlutou kuličku fima. Jednotlivé okvětní lístky připevněte na střed květu ve dvou řadách. Květy nechejte ztvrdnout.

Z morušového papíru vystřihněte obdélník velký 12×24 cm, sklenici potřete lepidlem na ubrousky (lze použít také lepidlo Herkules), položte ji na papír a ten omotejte kolem sklenice. Spodní přečnívající okraj papíru ohněte a nalepte ke dnu. Celý svícen potřete ještě jednou lepidlem na ubrousky. Horní okraj odstřihněte po uschnutí nůžkami nebo jej odřízněte modelářským nožem.

15 cm dlouhý kousek stříbrného drátku naviňte na tužku jako spirálu, drátek pak z tužky stáhněte, trošku jej roztáhněte a omotejte dvakrát kolem sklenky. Konce drátků stočte. Na sklenici nalepte květy sedmikrásek a nakonec do ní vložte čajovou svíčku.

Na narcisy potřebujete

Na okvětní lístky: 1 váleček jasně žlutého fima, o průměru asi 0,5 cm a dlouhý 3 cm

Na střed květu: 1 mramorovanou kuličku (jasně žluté a oranžové fimo) o ø 0,5 cm

Z válečku žlutého fima odřízněte 6 kousků dlouhých 0,5 cm a vytvarujte z nich okvětní lístky. Párátkem do nich udělejte žilky a složte z nich květ. Střed květu tvoří mramorovaná kulička, kterou roztlačíte tak, aby byla plochá a ohnete ji kolem špičky špejle, aby vznikl kalich. Kalich dole stlačte, na horním okraji jej modelářským nožem trochu nařízněte a připevněte do středu květu.Zbývající kroky jsou stejné jako u svícnu se sedmikráskami.

Zvířecí kamarádi

Zvířecí kamarádi
Zvířecí kamarádi

Na hada potřebujete: 1/2 balíčku zeleného fima, jasně žluté a světle zelené fimo, 2 černé korálky o ø 4 mm, 1 drátek s kolíčkem, ostrý nůž, párátko

Na hlavu a tělo: 1 váleček zelené hmoty silný 1 cm a dlouhý 7 cm

K mramorování: 10 světle zelených kuliček z fima o ø 0,5 cm; 10 jasně žlutých kuliček z fima o ø 0,3 cm

Na jazyk: 1 červenou kuličku o ø 0,6 cm

Na vnitřní podpůrnou kuličku: 1 kuličku zelené hmoty o ø 2 cm

Zelené a žluté kuličky mírně zploštěte, položte je na sebe a válejte je v dlaních tak dlouho, dokud nejsou dostatečně tenké, přičemž jeden konec je špičatý a z druhého pak vytvarujete hlavu hada ve tvaru kapky. Hlavu ohněte do pravého úhlu ke zbývajícímu konci těla, připevněte oči a párátkem vyznačte obočí.

Jednu kuličku vytvarujte jako ovál, kolem ní pak omotejte zdola nahoru tělo hada. Špička ocasu trošku odstává, můžete jí stočit jako spirálu. Ostrým nožem nařízněte hadovi tlamičku a roztáhněte ji. Oválnou kuličku, ze které vymodelujete jazyk, zploštěte, až do poloviny ji nařízněte a vsuňte ji pomocí párátka do tlamičky. Párátkem ještě udělejte hadovi nosní dírky. Do těla pak zastrčte drátek s kolíčkem, hlavu ohněte směrem na stranu.

Žirafa

Na žirafu potřebujete: 1 balíček jasně žlutého fima, 1/2 balíčku světle hnědého fima, 2 černé korálky o ø 4 mm, 1 černý korálek o ø 5 mm, 1 drátek s kolíčkem, 2 párátka, jehlici, modelářský nůž

Na tělo připravte: 1 kuličku jasně žlutého fima o ø 3,5 cm; zbytek světle hnědého fima

Na hlavu: 1 kuličku jasně žlutého fima o ø 2 cm; zbytek světle hnědého fima

Na nohy: 2 válečky jasně žlutého fima o ø 0,7 cm dlouhé 3 cm; zbytek světle hnědého fima

Na přední nohy: 2 válečky jasně žlutého fima o ø 0,7 cm dlouhé 3 cm; zbytek světle hnědého fima

Na přední kopýtka: 2 kuličky světle hnědého fima o ø 0,6 cm

Na zadní kopýtka: 2 kuličky světle hnědého fima o ø 1,5 cm

Na uši: 2 kuličky jasně žlutého fima o ø 0,8 cm

Na růžky: 2 kuličky světle hnědého fima o ø 1 cm

Na ocásek: 1 váleček jasně žlutého fima o ø 0,6 cm, dlouhý 3,5 cm; 1 kuličku světle hnědého fima o ø 0,5 cm

Hmotu rozdělte na kousky a vytvarujte z nich kuličky a válečky. Na všechny jasně žluté kuličky, které tvoří tělo (kromě uší), nalepte kousky hnědé hmoty a promněte je v dlaních (vytvoří skvrny). Z kuličky, určené pro břicho, vytvarujte kapku tak, aby vznikl také krk dlouhý 2 cm o ø 1,3 cm. Bříško na druhém konci zakulaťte. Hlava má tvar 3 cm dlouhé hrušky. Nos a oči udělejte z černých korálků, párátkem pak vyznačte pusu. Růžky mají tvar hříbků, po vymodelování je připevněte na hlavu. Uši tvoří žluté kuličky ve tvaru kapky připevněné na hlavu.

Do těla shora vpíchněte párátko a na ně nasaďte hotovou hlavu žirafy.

Nohy připevněte tak, aby mohla žirafa sedět a zadní kopýtka vymodelujte jako srdíčka. Horní zaoblení rozdělte párátkem na půlku a kopýtka připevněte na nohy. Do chodidel udělejte párátkem čáry a do bříška pupík. Ruce tvoří světle hnědé a žluté kuličky fima, které poválíte v dlaních, až vznikne tenký váleček. Zářez na předním kopýtku udělejte párátkem a ruce připevněte na tělo podélně.

Ocásek vypracujte stejně jako ruce, jen do konce ocásku udělejte modelářským nožem několik zářezů. Shora pak zasuňte do figurky drátek s kolíčkem.

Opička

Na opičku potřebujete: 1 balíček hnědého fima, zbytky jasně žlutého, světle hnědého a červeného fima, 2 černé korálky o ø 4 mm, 1 drátek s kolíčkem, párátko, špičatý nůž

Na tělo si připravte: 1 kuličku hnědého fima o ø 3 cm

Na hlavu: 1 kuličku hnědého fima o ø 2 cm

Na ruce: 2 válečky hnědého fima o ø 0,7 cm a dlouhé 5 cm

Na nohy: 2 válečky hnědého fima o ø 1 cm a dlouhé 5,5 cm

Na uši: 1 kuličku hnědého fima o ø 1 cm; 1 kuličku světle hnědého fima o ø 0,7 cm

Na čumáček: 1 kuličku světle hnědého fima o ø 1 cm

Na nos: 1 kuličku hnědého fima

Na skvrnu na břichu: 1 kuličku světle hnědého fima o ø 1 cm

Na jazyk: 1 kuličku červeného fima o ø 0,6 cm

Na ocásek: 1 váleček hnědého fima o ø 0,4 cm dlouhý 10 cm

Na banán: 1 kuličku jasně žlutého fima o ø 1 cm

Kuličku tvořící tělo vytvarujte jako ovál. Kuličku (o ø 1,5 cm), která vytvoří skvrnu na bříšku, rozmáčkněte, připevněte ji na břicho a párátkem vyznačte pupík. Na hlavě naznačte párátkem obočí a připevněte polovinu kuličky (o ø 2 cm), ze které vytvarujte čumáček. Tlamičku nařízněte špičatým nožem a rozevřete. Jazyk vymodelujte jako ovál z kousku červené hmoty, zploštěte ji. Jazyk pak vsuňte pomocí párátka do tlamičky, můžete jej také ohnout.

Nos a oči připevněte na hlavu, párátkem pak vyznačte ještě vrásky u očí. Uši vytvořte z kuliček, které jsou zploštěné, a nalepené na sebe. Uši pak rozpulte a připevněte je ze stran na hlavu.

Asi 3cm kousek párátka vsuňte do těla a na párátko pak nasaďte hlavu. Roličky tvořící ruce a nohy jsou na jednom konci ploché, párátkem pak oddělte palec. Dlouhé nohy připevněte na tělo zezadu, ohněte je ve výšce kolen a postavte tak, aby chodidla stála. Také ruce a ocas připevněte na tělo zezadu, ocásek položte na nohu tak, aby tvořil volný oblouk. Do figurky pak vsuňte drátek s kolíčkem a kolem drátku položte ruku. Z malých žlutých kuliček vymodelujte malé banány, které vložíte opičce do ruky, nohy a na konec ocásku. Několik dalších banánů můžete položit kolem opičky jako dekoraci.

Publikováno: 29. 4. 2009, Autor: Elena a Anagram (text), TOPP (foto), Profil autora: Redakce