reklama

Provoz a údržba bazénu

Rozhodli jste se pro bazén, vybrali jste si typ, velikost i firmu nebo již máte bazén postavený. Tím ale začínají nejen radosti z koupání a relaxace, ale také starost o to, jak udržet bazén čistý a co nejvíce si jej užít.

Provoz a údržba bazénu

Při používání bazénu je vhodné dodržovat několik jednoduchých a přitom důležitých pravidel, zjednodušíme si tak údržbu i čištění.

Než vstoupíme do vody, měli bychom se vždy osprchovat, abychom si do bazénu nezanesli prach, hlínu, kousky trávy nebo opalovací přípravky. Zrovna tak bychom měli kontrolovat děti, jestli do vody např. nemočí, nepouštějí tam domácí zvířata a neoplachují hračky z pískoviště.

Pokud bazén delší dobu nepoužíváme nebo jej máme na chalupě, kam jezdíme jen občas, je vhodné jej zastřešit, obzvlášť, pokud jsou blízko stromy, ze kterých padají listy. Roste-li přímo nad vodní plochou nějaký strom, je lepší jej ořezat. Zastřešování nechrání jen před vnějším znečištěním, snižuje také vznik nežádoucích řas, jejichž výskyt se samozřejmě zvyšuje v teplém počasí.Nerozhodneme-li se přímo pro zastřešení, pomůže nám proti mechanickému znečištění, zvláště při delším nepoužívání bazénu nebo v chladných měsících, krycí plachta.

Provoz a údržba bazénu
Provoz a údržba bazénu
Provoz a údržba bazénu
Provoz a údržba bazénu
Provoz a údržba bazénu
Provoz a údržba bazénu
Provoz a údržba bazénu
Provoz a údržba bazénu

Čištění vody

K dokonalému požitku z koupání v bazéně patří čistá voda. Většinou kombinujeme dva způsoby jejího čištění – mechanický a chemický.

Čištění vody
Čištění vody
Čištění vody
Čištění vody
Čištění vody
Čištění vody
Čištění vody
Čištění vody

Mechanické čištěníBěhem sezóny je důležité bazén pravidelně, nejlépe několikrát denně filtrovat a filtr často propírat, stejně tak čistit sítka a další součásti filtračního zařízení bazénu.K mechanickému čištění slouží filtr s výměnnou vložkou zamontovaný na stěnu bazénu. Filtrační vložku čistíme oplachem proudem vody a musíme ji vyměnit po pěti hodinách provozu nebo poté, co vlivem nachytaných nečistot dojde ke snížení průtoku vody filtrem. Na větší nečistoty a např. listí nebo hmyz plovoucí ve vodě použijeme sběrací síťku a ruční podtlakový vysavač. Připojuje se na zahradní hadici, jeho výkon je možné zvýšit zvýšením tlaku vody v hadici. Na rukojeť síťky je možné nasadit i kartáč pro důkladné vyčištění usazenin na stěnách a dně.

Čištění vody
Čištění vody
Čištění vody
Čištění vody

Úprava pHNejméně jednou týdně je potřeba přeměřit hodnotu pH. Správná hodnota by se měla pohybovat mezi 7,2 až 7,6 pH. Pokud tomu tak není, musíme použít granulát nebo prášek určený ke snížení nebo naopak zvýšení kyselosti. K dalším pomůckám patří sady pro kontrolu správné hodnoty tvrdosti vody – testovací pásky Calcium.

Čištění vody
Čištění vody

Chemické čištěníPro chemické čištění a údržbu vody se nabízejí různé řady přípravků: peroxidová a chlorová, nebo speciální. Zároveň s těmito přípravky lze použít stabilizátor nebo neutralizátor chloru. Obsah chloru ve vodě by se měl pohybovat v limitech 0,3 až 1,0 miligram na litr vody.Bezchlorová chemie je většinou vyrobena na bázi peroxidů a existuje rovněž ve formě tablet nebo granulí. Ve výjimečných případech lze jako náhražku pro desinfekci vody použít klasické Savo.Pro jednoduché použití chemických přípravků je dobré pořídit si plovák na čisticí tablety.!!! Pozor,j ednotlivé přípravky musí patřit do stejné řady, nesmíme míchat peroxidovou s chlorovou!!!Pokud se rozhodneme přejít na jiný způsob čištění, musíme bazén důkladně vyčistit od předchozích přípravků.Dnes je kvůli stále rozšířenějším alergiím všeho druhu velmi žádaná bezchlorová úprava vody, která je zároveň účinná i šetrná k naší pokožce. Patří sem např. ozonizace či úprava vody na mořskou. Je to ovšem poněkud nákladnější způsob. Nesmíme si myslet, že do bazénu nasypeme pytlík kuchyňské soli a je vystaráno. Kvalitní „solnička“ od autorizované firmy nás bude stát kolem 40 tisíc korun, ale investice do zdraví se určitě vyplatí.

Čištění vody
Čištění vody
Čištění vody
Čištění vody

K dalším pomocným přípravkům patří takzvané algicidy k prevenci a hubení řas nebo vločkovače (flokulanty), které nás zbaví zelené vody tím, že nečistoty z řas vysrážejí a ty spadnou na dno bazénu, odkud je pak vysajeme vysavačem. Některé přípravky jsou kombinací více funkcí, jsou zároveň desinfekcí, vločkovačem i přípravkem k hubení řas. Pokud je voda jen kalná, vedle filtrování je možné použít i rozjasňovač vody. Na každém výrobku je samozřejmě uveden návod k použití i správné ředění chemikálií. Aby nám nic nezkazilo požitek z koupání, je třeba se s ním důkladně seznámit.

Pokud nejsme příznivci intenzivního chemického čištění a chceme tyto přípravky používat co nejméně, můžeme si pořídit účinný pískový filtr. V tom případě ovšem musíme mít v dosahu elektřinu, která pohání čerpadlo.

Čištění vody
Čištění vody
Čištění vody
Čištění vody

Je-li bazén během léta hojně využíván a v teplém počasí hodně zatěžován, nestačí ani pravidelná péče o kvalitu vody a je třeba během sezóny bazén zcela vypustit, vyčistit a napustit čistou vodou. Než se tedy pustíme do čištění velmi znečištěné vody, měli bychom si rozmyslet a zvážit, zda se čištění ještě finančně vyplatí a bude-li vůbec možné. Při vypuštění a znovunapuštění bazénu musíme vždy pečlivě dodržet návod od výrobce, abychom například bazén s fólií místo keramického obkladu nepoškodili.

Čištění vody
Čištění vody

Více informací o provozu a údržbě bazénu najdete např na www.marimex.cz

Publikováno: 15. 6. 2009, Autor: Pepa (text a foto), Marimex (foto), Profil autora: Redakce