reklama

Při rekonstrukci i nové stavbě se dá ušetřit

Pořídit si do našeho klimatu lacinou střechu, je jako koupit si do deště slamák: spořit na některých věcech se totiž nakonec prodraží. To ale neznamená, že při rekonstrukci střechy nebo stavbě nového domu nemůžeme náklady snížit.

Při rekonstrukci i nové stavbě se dá ušetřit

Ono už se podle zákona schválnosti při tak velkých akcích určitě najde něco (ne že bychom to přivolávali), nač jsme v původním rozpočtu nepomysleli, a pak bude každá koruna dobrá. V případě systému lehkých střešních krytin a klempířských prvků přitom šetřit lze, aniž bychom museli slevit ze svých požadavků na kvalitu.

Při rekonstrukci i nové stavbě se dá ušetřit se střechami od společnosti Satjam
Při rekonstrukci i nové stavbě se dá ušetřit se střechami od společnosti Satjam

Úspora č. 1: Je dobré vědět, do čeho jdeme

Protože cenu střechy nedělá pouze cena čtverečního metru krytiny vynásobená plochou, stojí za to získat finanční rozvahu od profesionálů v oboru – rozhodně to přinese komplexnější pohled, než vyptávat se po sousedech. Na základě informací o plánované střeše nám vypracují kompletní cenovou nabídku, ke které navíc zadarmo zpracují kladečský plán (kontaktní formulář naleznete zde).

Úspora č. 2: Jak se vyhnout problémům s dopravou

Při volbě lehké střešní krytiny Satjam, která je osmkrát až desetkrát lehčí než pálená či betonová taška, na dopravě ušetříme. Na plochu dvě stě čtverečních metrů vystačíme s jednou až dvěma paletami plus paletou doplňků, které nám přivezou zadarmo, zatímco s pálenou nebo betonovou krytinou na stejnou plochu bychom potřebovali objednat kamion s osmi paletami. Těch téměř osm a půl tuny pak musí pokrývači přemístit na střechu: poměrně významná částka na tuto operaci se ve vyúčtování bude zpravidla ukrývat pod označením „přesuny stavebních hmot“.

Úspora č. 2: Jak se vyhnout problémům s dopravou
Úspora č. 2: Jak se vyhnout problémům s dopravou

Úspora č. 3: I čas jsou peníze

V pokrývačské firmě nám určitě prozradí, jak velký časový rozdíl je v práci s lehkou střešní krytinou nebo pálenými či betonovými taškami. Přitom vedle složitosti střechy je čas potřebný k jejímu položení v celkových nákladech znát. Protože krytinu Satjam z důvodu minimalizace odpadu vyrábějí střeše „na míru“, trvá jejich výroba od tří do pěti dnů, a zkušená pokrývačská firma střechu o průměrné velikosti 160 m2 pak položí za tři dny. Ušetřené peníze se nám určitě hodí jinde…

Úspora č. 4: Nový obytný prostor v podkroví

Pro lehkou krytinu bude projektant dimenzovat krov tak, že proti těm „klasickým“ ušetříme podle typu a velikosti střechy až půldruhého kubíku dřeva, a sklon střechy může být menší (již od 10°). Ušetříme za trámy a mírnější spád střechy také nezanedbatelně spoří místo, což zvýší možnost využít podkroví pro bydlení.

Úspora č. 4: Nový obytný prostor v podkroví
Úspora č. 4: Nový obytný prostor v podkroví

Úspora č. 5: Důležitá je jistota

Okamžitá úspora se skutečnou úsporou stává teprve v čase – jistota, že jsme z možných variant zvolili takovou, která nám zajistí kvalitní střechu na dlouhou dobu, bude pro změnu významně šetřit naše nervy. Obstojí v takové zkoušce krytina Satjam? Vstupní materiál pro výrobu střech ve firmě nakupují u renomovaných hutí a vyrábějí ji na moderních linkách. S širokým spektrem doplňků včetně ocelového okapového systému, je pak střecha odolná vůči atmosférickým vlivům, jež mají díky globálnímu oteplování stále razantnější podobu. My však můžeme být klidní. A tahle střecha navíc domům sluší.

Připraveno ve spolupráci s firmou Satjam.

Publikováno: 27. 7. 2009, Autor: Jiří Jan a Satjam (text), Satjam (foto)