reklama

Když vzduch i země hřejí aneb tepelná čerpadla

Dokážeme-li ze svého okolí čerpat přirozené teplo, které zde je, a využívat ho k vytápění, ušetříme spoustu energie, kterou bychom jinak na výrobu tepla spotřebovali. Tím samozřejmě významně ušetříme: zdroje, peníze a také životní prostředí. Ptáte se, jak toho dosáhnout? Třeba pořízením tepelného čerpadla.

Hledáte úsporné vytápění? V tomto článku vám představíme tepelná čerpadla využívající vzduch a zemi. Šetří peníze i životní prostředí!
Když vzduch i země hřejí aneb tepelná čerpadla

Značka Buderus přišla s užitečnou nabídkovou akcí, platnou do konce roku, v níž nám umožňuje si do rodinného domku výhodněji pořídit ekologické vytápění, a to prostřednictvím tepelných čerpadel se systémem země-voda a vzduch-voda. A protože lze výhodnější nákup sloučit i s dotací Zelená úsporám, vedle k přírodě ohleduplnějšího způsobu, jak si zajistit doma teplo, ušetříme rozhodně nezanedbatelnou částku. Akční sleva v měsících říjen až prosinec činí až 20 000 korun a dotace Zelená úsporám až 75 000 korun. Pro práci v rámci státní dotace je proškoleno více než 100 montážních firem a záruka na všechny typy tepelných čerpadel je 5 let.

Vzduch – voda

Vzduch – voda
Vzduch – voda
Vzduch – voda
Vzduch – voda

Logatix WPL 120 AR

Čerpadlo využívá teplo, které ze vzduchu jeho prostřednictvím získá voda, jež zahřeje systém nebo radiátory, a tak nám vlastně „vzduch zatopí“. K jeho pohonu spotřebujeme asi třetinu elektrické energie, kterou bychom jinak k vytopení srovnatelného objektu klasickým kotlem potřebovali.

Tepelná čerpadla Logafix WPL umožňují jak monoenergetický, tak bivalentní provoz – což znamená, že v případě nutnosti lze jejich výkon zvýšit zapojením dalšího zdroje.V nabídce jsou i reverzibilní tepelná čerpadla, což znamená, že tato čerpadla v zimě topí a v létě chladí. Nabízejí i zajímavou možnost využití odpadního tepla vznikajícího při chlazení – můžeme s ním třeba přihřívat bazénovou vodu. Za to, že systém funguje opravdu úsporně, mohou technické fígle jaké představují Scroll kompresory, axiální ventilátory a účinné výměníky tepla. Případný hluk pohlcuje protihluková izolace.

Toto vytápění spolehlivě pracuje, pokud je venku méně než –25° C. Když je zima opravdu zlá, můžeme systém doplnit elektrickým ohřevem či kotlem na plyn. Protože má čerpadlo vyšších výkonů dva kompresory, umí pružně reagovat na teplotní výkyvy, takže když je venku tepleji, pracuje tepelné čerpadlo jen na jeden. Jeho regulační systém dokáže výkon rozdělit na ohřev teplé vody a dva nezávislé topné okruhy, takže například na jiné hodnoty topíme v podlahovém vytápění a jinak v radiátorech, prostě tak, jak nám to kde vyhovuje. Buderus k těmto čerpadlům nabízí i široké spektrum příslušenství. Stavebnicový systém umožňuje snadnou instalaci.

Země – voda

Země – voda
Země – voda
Země – voda
Země – voda

Logatherm WPS K

Ze školy víme, že teplota půdy je pod zámrznou hloubkou v podstatě stálá. Pokud ji umíme získat a předat vodě v otopném systému, vlastně „zatopíme zemí“. Musíme mít ovšem u rodinného domu k dispozici pozemek, kde bude systém ze země teplo čerpat: v ní se ohřeje solanka proudící mezi půdním plošným kolektorem nebo hlubinným vrtem, a do systému předá nízkopotenciální energii země. K tomu dojde na výparníku a v deskovém výměníku. Systém ji znásobí a prostřednictvím otopné vody předá radiátorům, podlahovému topení nebo třeba vodě pro koupelnu (anebo do bazénu). A co kdyby teploměr klesl přespříliš? Může být použit doplňkový zdroj tepla, elektrická patrona, plynový kotel..., který zajišťuje případný dohřev topné vody.Tak se to dá říct jinak: tepelná čerpadla již druhé generace Logatherm WPS se systémem země-voda se vyrábějí ve švédském městě Tranas, a tam nepochybně vědí, co je zima a umí se s ní vypořádat. Protože Švédi zároveň moc nerozhazují, je také zřejmé, že jejich systém bude šetřit, kde se dá, a zároveň bude spolehlivý, což je zase známá vizitka značky Bosch, která závod převzala. O zdejších tepelných čerpadlech dobré reference určitě platí.

Připraveno ve spolupráci s www.buderus.cz.

Publikováno: 10.11.2009, Autor: Jiří Jan a Buderus (text a foto) , Profil autora: Redakce