reklama

Parapet není jen ozdoba

Je to zdánlivý detail, ale – jak už to bývá – dokáže celkový dojem řádně pokazit. A majiteli domku také otrávit život. Otlučená barva na parapetech nebo prorezlý plech jdou navíc ruku v ruce s věčnými starostmi s jejich údržbou. Problém je to však zbytečný, protože už při stavbě a nebo rekonstrukci můžeme zvolit parapety bezúdržbové.

Parapet od společnosti Lindab není jen ozdoba (Zdroj: Lindab)
Parapet od společnosti Lindab není jen ozdoba
Parapet by měl ladit s okny i fasádou (Zdroj: Lindab)

Slovo parapet se k nám do Čech a na Moravu dostalo zřejmě s italskými stavitelskými mistry v baroku, a podobně jako oni u nás zdomácnělo tak, že každému je jasné, o co jde spíš, než když se řekne hezky česky předprseň. Vyzdívku pod okenním otvorem zvenčí zpravidla kryje jednoduchá klempířina: je to tedy zařízení, které nejen chrání zeď i omýtku před vlhkem, ale také zdobí. Šetřílkové, kteří na parapet použijí obyčejný plech, si – pokud budou chtít, aby jim vydržel, nedělal ostudu a dobře ladil s fasádou, okenními rámy a dalšími stavebními prvky – časem připlatí za barvy k jejich pravidelnému natírání. Kdo o podobné problémy nestojí, zvolí nerezové parapety.

Parapet od společnosti Lindab není jen ozdoba
Parapety jsou vyráběny i na míru (Zdroj: Lindab)

S cenově přijatelnými přišla na náš trh společnost Lindab, a je to vcelku logické, protože vyrábí i střechy a nebo okapové systémy. Proto nový či rekonstruovaný dům můžeme pojmout výtvarně jednotně, což oku vždy zalahodí. Švédská společnost vychází z tradice výroby kvalitní švédské nerez oceli, tentokrát s bezúdržbovou povrchovou úpravou. Vybrat si lze ze šestnácti odstínů, od nenápadné klasiky po vcelku veselé barvy, takže třeba „měděná“ klempířina od Lindabu nás vyjde podstaně levněji, než z mědi, a rozhodně se také časem „nezazelená“. Každé okno a každé ostění je jiné, a proto parapety vyrábějí na míru, což ocení především projektanti či majitelé atypických oken. Volitelný je i tvar, přesah parapetu i síla plechu: to proto, abychom tam, kde na okně počítáme třeba s těžkými květináči, předešli možným nepříjemným překvapením.

Parapet není jen ozdoba
Parapety je možné "přilepit" silikonem (Zdroj: Lindab)

Tip Kutila

Parapety na předprseň můžeme jednoduše celoplošně přilepit – ne ale cementem nebo silikonem. Pokud upřednostňujeme tradičnější postup a parapet chceme ukotvit mechanicky, musíme na hřebík či vrut nakonec přilepit lakované krytky hlaviček.

Připraveno ve spolupráci s firmou Lindab.

Publikováno: 24. 10. 2020, Autor: Jiří Jan a Lindab (text), Lindab (foto)