reklama

Plot z betonových tvarovek jako dětská skládačka

Zděný plot je častým řešením oplocení u moderních nízkoenergetických domů, ale uplatní se i jinde. Důvod volby je prostý: masivní zdi zajistí dokonalou izolaci, nabídnou uklidňující pocit bezpečí a naprosté soukromí. Vibrolisované betonové tvarovky mají přesné rozměry a pro svou režnou strukturu jsou k nerozeznání od pravého kamene.

Plot z betonových tvarovek jako dětská skládačka

Variabilita, mrazuvzdornost a barevné provedení přírodních odstínů je činí ideálním materiálem pro stavbu plotů libovolných typů a rozměrů, které se velmi dobře hodí k architektuře současných rodinných domů.

Zeď či plot s podezdívkou?

Zeď či plot s podezdívkou?
Zeď či plot s podezdívkou?
Zeď či plot s podezdívkou?
Zeď či plot s podezdívkou?

Z širokého sortimentu betonových prvků lze postavit jak plný plot, tak plot se sloupky nebo s výplněmi jakýchkoli rozměrů. Celý systém vibrolisovaných prvků představují variabilní typy tvarovek odlišných formátů, které se dají vzájemně kombinovat nejen podle požadovaných rozměrů, ale lze si vybrat z mnoha barevných odstínů, od hnědých či skořicových přírodních tónů přes neutrální bílé a černé tvarovky, až po žluté a červené valéry. Samozřejmě, že pokud tvarovky mají připomínat beton jen vzdáleně či vůbec, výrobce nabízí i střídmé dvoubarevné kombinace připomínající kámen.

Variabilní systém

Variabilní systém
Variabilní systém
Variabilní systém
Variabilní systém

Tvarovky KB Klasik (plné či duté) se vyrábějí ve formátu klasické cihly s hladkým nebo rustikálním povrchem. V takzvané úpravě Grind (se vzhledem a patinou starého kamene) dokonale nahradí drahé pálené cihly a dobře se z nich staví sloupky či podezdívky.

Základním modulem vibrolisovaných systémů určených pro stavbu plotů jsou tvarovky KB s jednotnou výškou 90 mm včetně rohových, sloupových a jedno- či oboustranně dělitelných. Opět je na výběr hladké, štípané, škrábané či broušené provedení .

Ze sortimentu betonových modulů vybočují tvarovky KB Atlas. Jejich výjimečnost je dána výškou od 28 do 92 mm a jednotnou délkou 390 mm. Oba rozměry totiž přímo vybízejí využít tvarovky pro skladbu starověkého zdiva po vzoru egyptských chrámů či venkovských zídek, které dodnes pro jejich nezdolnou statiku a plastičnost obdivujeme .

K vyztužení zděného plotu slouží tzv. věncovky, které uzavírají poslední řadu tvarovek průběžnou armovací výztuží, kotvenou k armatuře sloupků.

Přesná práce – jistý výsledek

Přesná práce – jistý výsledek
Přesná práce – jistý výsledek
Přesná práce – jistý výsledek
Přesná práce – jistý výsledek

Stavba z betonových tvarovek se provádí technologií takzvaného přesného zdění, které přináší vynikající výsledky, šetří čas a výrazně snižuje spotřebu malty. Základem úspěchu je – a to výrobce vibrolisovaných betonových tvarovek v konstrukčních návodech vždy zdůrazňuje – použít maltovou směs na bázi cementu, doporučenou výrobcem.

O tom, že statika plotu z betonových tvarovek je velmi důležitá z hlediska životnosti, netřeba diskutovat, proto se raději podívejme, jak správně při zdění postupovat:Základový pás se ve standardních připadech provádí z prostého betonu třídy C 16/20 (B 20) v šířce 40 cm do nezámrzné hloubky, a to zejména u plotu typu průběžná zeď. Mezi základ a zdivo se doporučuje provést hydroizolaci z klasických asfaltových pásů, nebo odizolovat vlhkost dvojitým penetračním nátěrem. Základový pás může být svislý nebo vodorovný, podle typu oplocení. Ovšem u průběžné zdi je výhodnější pás naležato, neboť základy nemusí být až v nezámrzné hloubce, což platí v případě, kdy je podloží dostatečně pevné. Tehdy je možné základy podsypat pouze štěrkem.

U plotu se sloupky nebo výplněmi je potřeba sloupky rozměřit ještě před zalitím základů betonem. Armování se kvůli stabilitě provádí podle zatížení sloupků v osové vzdálenosti sloupků do základového pásu v celé výšce. Zatížení sloupků ovlivňuje například jejich vzdálenost od sebe, váha plotových dílců či zavěšená konstrukce vrátek. V případě minimálního zatížení, například u lehkých plastových plotových výplní, se sloupky kotví pouze do základů.

Dekorativní doplňky

Dekorativní doplňky
Dekorativní doplňky
Dekorativní doplňky
Dekorativní doplňky

Korunu plotu z vibrolisovaných betonových tvarovek tvoří buď betonové stříšky nebo sloupové hlavice, které výborně doplňují celkový vzhled a jsou tak vhodným rámcem pro dřevěnou nebo kovovou výplň. Zákrytové prvky mají sedlový tvar a jsou opatřeny okapničkou, která zabraňuje zatékání vody do konstrukce plotu. Na tvarovku se usazují do maltového lože a následně utěsní mrazuodolným silikonovým tmelem.

Hlavice i stříšky si lze vybrat zcela rovné nebo se zakulaceným okrajem se štípaným povrchem, hladké nebo broušené. Paleta různých struktur a několika odstínů umožňuje barevné sladění podezdívky, sloupků a plotových výplní v jednotném stylu i tónu, neboť betonové vibrolisované prvky jsou vhodné ke každému typu stavby, rekonstruovanému domu či novostavbě.

Názorné příklady naleznete na www.kb-blok.cz.

Publikováno: 24. 12. 2009, Autor: Irena Forejtová (text), KB Blok (foto) , Profil autora: Redakce