reklama

Střechy nejen pro horské chalupy

Stejné kapky a stejné vločky, ale když prší a nebo sněží na horách, je to prostě jiné, než v nížině. Tomu odpovídají i stavby, především konstrukce a spád jejich střech a krytina. Do zdejších klimatických podmínek se nejlépe hodily střechy falcované. Z nich vychází krytina Satjam Rapid – technicky ovšem přináší zcela nové zajímavé řešení.

Střechy nejen pro horské chalupy

Krytina Rapid

Krytina Rapid
Krytina Rapid

Tvarem i výsledným vzhledem krytina připomíná klasické horské střechy, proti falcované krytině je ale její montáž nesrovnatelně jednodušší a rychlejší. Podobně jako jiné krytiny společnosti Satjam ji, pokud se bude držet pokynů v montážním návodu výrobce, zvládne položit každý šikovný kutil: krytinu, kterou tvoří pásy povrchově upraveného plechu s připravenou stojatou drážkou – zámkem, prostě zaklapne na prolisované péro. Je lehká a použít ji můžeme u novostaveb i při rekonstrukci, na sedlové i na pultové střechy. A samozřejmě nejen v horách: jako standardní řešení pro své nízkoenergetické domy ji například používá společnost BAHAL ČR (www.bahal.cz).

Okapy Niagara

Okapy Niagara
Okapy Niagara

Srážkové úhrny v horách jsou vyšší, ale při změnách klimatu máme prý počítat s častějšími přívalovými srážkami všude. Když okapový systém nepojme ty spousty vody a ta se pak valí po omítce nebo stéká do základů, může to mít i dost fatální následky. Nové ocelové okapy Satjam Niagara s tím počítají, a žlaby jsou hlubší. Počítat bychom s nimi měli, pokud stavíme, ale i když měníme střechu nebo při zateplování domu, což je v rámci programu Zelená úsporám téma zcela aktuální. Systém Niagara je z pozinkovaného plechu rakouské huti Voest Alpine oboustranně pokrytého polyuretanovým lakem, takže s ním můžeme klidně spojit i jeho dlouhou životnost a téměř bezúdržbovost, což ostatně potvrzuje patnáctiletá záruka, kterou na něj výrobce poskytuje.

O střechách více na stránkách společnosti Satjam.

Publikováno: 25. 3. 2010, Autor: Jiří Jan a Satjam (text), Satjam (foto)