reklama

Nazdobte si originál

Každý kutil, je jedno zda nosí sukně nebo kalhoty, si zakládá na tom, že ve většině vybavení a dekorací domácnosti je kousek jeho nápadů i práce. Jestli si chcete letos připravit poněkud jiná velikonoční vejce, máme pro vás několik dalších tipů.

Nazdobte si originál

Vejce v záplavě květů

Budete potřebovat sušené (nebo textilní) květy – růžový sušený květ stračky, směs sušených tmavě modrých květů např. levandule, oranžovou sušenou květinu Fumana (devaterka poléhavá), sušené listy řeřichy, bílý sušený květ slaměnky, žlutý sušený květ prvosenky jarní, dále husí a slepičí vejce (vařené nebo vyfouknuté), krémovou portu nebo saténovou stužku širokou 8 mm dlouhou asi 15 cm (na jedno vejce).

Sušené květy nalepte podle obrázku na vyčištěná a vyfouknutá (i vařená) slepičí nebo husí vejce. Použijete pinzetu a kapku lepidla. Vajíčko s květinovou girlandou oblepte saténovou stužkou nebo portou, květy lepte hustě nebo jen s malými mezerami mezi sebou.

Tip:

Na vajíčka můžete nalepit také jiné nasbírané a vylisované květy, listy či traviny.

Tip:
Tip:

Na zdobení technikou artyčoku budete potřebovat

Na vejce s voskovými korálky použijete světle zelenou károvanou stuhu s drátky širokou 2,5 cm a dlouhou 2,40 m, růžovou károvanou stuhu s drátky širokou 2,5 cm, dlouhou 1,70 m, žlutou károvanou stuhu s drátky širokou 2,5 cm, dlouhou 1,40 cm, žlutou a světle zelenou saténovou stužku širokou 7 mm a dlouhou 1,80 m, 48 zelených voskových korálků o průměru 3 mm, špendlíky a špejli silnou 6 mm a dlouhou 30 cm.

Na malé vejce: polystyrénový korpus, vejce vysoké 8 cm, žlutou károvanou stuhu s drátky širokou 2,5 cm a dlouhou 1,80 m, světle zelenou károvanou stuhu s drátky širokou 2,5 cm a dlouhou 80 cm, růžovou károvanou stuhu s drátky širokou 2,5 cm a dlouhou 60 cm, špendlíky, a špejli o průměru 6 mm dlouhou asi 30 cm.

Závěs: polystyrenové vejce vysoké 8 cm, světle zelenou károvanou stuhu s drátky širokou 2,5 cm a dlouhou 1,80 mm, růžovou károvanou stuhu s drátky širokou 2,5 cm a dlouhou 1,30 mm, světlezelenou a růžovou proužkovanou stuhu s drátky širokou 1,5 cm a dlouhou 1,20 m, deset korálků „Swarovski„ o průměru 6 mm, špendlíky.

Na zdobení technikou artyčoku budete potřebovat
Na zdobení technikou artyčoku budete potřebovat

Podrobné návody na výrobu originálních vajec najdete ve Velké knize velikonočních vajíček

Jak na to

U všech vajec budete postupovat stejně, pouze podle obrázku měňte barvy stuh a použití korálků.Stuhu rozstříhejte na čtverečky, ty přeložte na polovinu. Vznikne obdélník. Oba rohy ohněte směrem do středu. Vznikne trojúhelník – šupina pro skládání artyčoku. Otočte jej tak, aby sklad byl vespod. Se šupinami se vám bude pracovat lépe, když je sežehlíte. Šupiny pak špendlete na vejce.

Vajíčko s voskovými korálky

  • Na špičku vejce připevněte jeden růžový čtvereček (velký 2,5×2,5 cm) na všech čtyřech rozích. Čtyři růžové šupiny připevněte tak, aby se jejich špičky setkaly asi ve středu.
  • Ve druhé řadě připevněte čtyři žluté šupiny tak, že je 1 cm dolů posunete a přišpendlíte kolem vajíčka. Do vzniklých meziprostor přišpendlete čtyři růžové šupiny ve stejné výšce.
  • Pak přišpendlete ještě jednu řadu se čtyřmi šupinami ve žluté a růžové, kterou posunete asi o 1,5 cm níže. Další řadu tvoří osm zelených šupin, které posunete 5 mm směrem dolů a připevníte je do meziprostor. Tyto dvě řady pětkrát opakujte.
  • Do každé špičky zelené šupiny připevněte špendlíkem jeden voskový korálek.
  • Dřevěnou špejli zastrčte zespodu do vajíčka. Z 45 cm dlouhé žluté a světle zelené saténové stužky poskládejte vždy jednu jednoduchou mašli a připevněte ji dvěma špendlíky podle obrázku do vajíčka.

Malé vajíčko

Jeden žlutý čtvereček (velký 2,5×2,5 cm) přišpendlete na špičce vajíčka. Z růžové stuhy odstřihněte 30 cm dlouhý kousek a poskládejte z ní jednoduchou mašli. Na kárované šupiny nastříhejte zbytek stužek na 5 cm dlouhé kousky. Čtyři žluté šupiny připevněte tak, aby se jejich špičky setkaly asi ve středu.

Ve druhé řadě připevněte dvě světle zelené a dvě žluté šupiny asi 1 cm směrem dolů tak, aby vždy dvě šupiny stejné barvy ležely na vajíčku naproti sobě. Čtyři zelené šupiny pak připevněte ve stejné výšce do meziprostor. Pod dvěma zelenými šupinami druhé řady na každé straně pod sebe připevněte tři růžové šupiny. Pod dvě žluté šupiny druhé řady připevněte také dvě žluté šupiny. Pak následuje řada s pod sebou přišpendlenými stejnými šupinami, tzn. dvě žluté a dvě zelené.

Pak ještě jednou přišpendlete čtyři zelené a čtyři žluté šupiny, jen je trochu posuňte (viz obrázek). V páté řadě připevněte dvě zelené a šest žlutých šupin. Vajíčko pak dokončete řadou se žlutými šupinami. Dřevěnou špejli zasuňte zespodu do vajíčka a ozdobte je připravenou mašlí.

Závěs

Růžový čtvereček (velký 2,5×2,5 cm) přišpendlete na špici vajíčka. Na růžovou mašli odstřihněte ze stuhy 50 cm dlouhý kousek. Na kárované šupiny odstřihněte ze zbytků stuh kousky dlouhé 5 cm, proužkovanou stužku nastříhejte na 22 kousků dlouhých 3 cm a složte je. Zbývající stuhu ponechejte k zavěšení ozdobeného vejce.

Vždy dvě šupiny v růžové a světle zelené přišpendlete na vajíčko tak, aby se pokaždé dvě špičky stejné barvy setkaly na špičce vejce. Ve druhé řadě přišpendlete čtyři světle zelené šupiny, jen je asi 1 cm posuňte směrem dolů. Ve stejné výšce pak přišpendlete dvě růžové šupiny pod stejnobarevnými šupinami a dvě proužkované pod zelené šupiny. To vše opakujte ještě dvakrát.

Pod proužkovanou šupinu přišpendlete do středu o kousek posunuté dvě proužkované šupiny a jednu růžovou. Pak ještě jednou dvě o kousek posunuté proužkované šupiny připevněte podle obrázku. Rubovou stranu vypracujte stejně.

Na každé straně přišpendlete ještě tři růžové, dvě proužkované a dvě zelené šupiny. Nakonec ještě na každé straně přišpendlete dvě proužkované šupiny. Meziprostory uzavřete dvěma růžovými a čtyřmi zelenými šupinami. Korálky našijte na šupiny podle obrázku.

Světle zelenou stuhu dlouhou 6 cm na obou koncích kousek ohněte a konci překryjte ukončení jednotlivých šupin. Z růžové stuhy poskládejte dvojitou mašli a svažte ji zbytkem proužkované stužky. Mašle pak slouží k zavěšení vajíčka, připevněte je několika špendlíky.

Závěs
Závěs

Máčená vajíčka

Budete potřebovat vyfouknutá nebo vařená bílá slepičí vejce, zelenou, žlutou, oranžovou, červenou a modrou barvu na vajíčka.Podle pokynů výrobce si připravte barvy a vejce pak na velmi krátkou dobu ponořte podélně nebo příčně do barvy. Vejce před ponořením do další barvy nechte pořádně oschnout.

Máčená vajíčka
Máčená vajíčka

Pepův TIP

Pokud nemáte klidnou ruku, můžete vyfouknutá vajíčka napíchnout také na párátko či špejli a zajistit je gumičkou jako na obrázku a pak ponořit do barvy. Uvařená vajíčka můžete opatrně uchopit do kleští na špagety.

Možná vám bude stačit jen tato lehká inspirace a další nápady se už jen pohrnou. Zdařilá vejce a další dekorace si nenechte jen pro sebe: vyfoťte je a pošlete k nám do redakce. Mohou se tak stát námětem pro navštěvníky stránek Českého Kutila.

Připraveno ve spolupráci s nakladatelstvím Anagram.

Publikováno: 2. 4. 2010, Autor: Elena a Anagram (text), TOPP (foto), Profil autora: Redakce