URSA Glasswool: příčka, která tlumí zvuk

Extrémní zátěžovou situaci může představovat bouřlivou pubertou procházející syn milující ne hudbu, ale decibely, řvoucí nemluvně, dcera Líza cvičící na saxofon, děda kutil třískající kladivem a žena, které se pořád něco nezdá: když pak upadnete do polomrtvého spánku, začne vás bít, že chrápete. Jak z takové situace ven? Postavte si z materiálu od firmy URSA příčky tlumící hluk.

URSA Glasswool: příčka, která tlumí zvuk

Protože s časem jsou počet obyvatel bytu a jejich potřeby zpravidla proměnlivé, nejlepší bydlení přinese prostor, jehož vnitřní členění můžeme také měnit. Nejjednodušší to bude, pokud s myšlenkou, že jako v té písni „nikdo nic nikdy nemá míti za definitivní“, dům již stavíme.

Proměnlivý půdorys

Změnu zón a počet i velikost jednotlivých místností můžeme samozřejmě snáz proměňovat v rodinném domku nebo ve velkém bytě, než v paneláku – ale i tam lze s obytným prostorem díky montáži vnitřních dělicích příček doslova kouzlit. Příčky nově prostor nejen člení, ale zároveň jimi zajišťujeme, aby jednotliví uživatelé nerušili ostatní a zároveň měli zajištěnou maximální možnou míru soukromí.

Proměnlivý půdorys
Proměnlivý půdorys
Proměnlivý půdorys
Proměnlivý půdorys

Minerální vlna může mít různou formu: dostat ji můžeme jak v deskách, tak v rolích – například URSA TWP 1 a URSA TWF 1. Novinkou jsou izolační pásy URSA TWF FONO, které uživatelé upřednostňují, protože je lze do nosného roštu vkládat bez zbytečného napojování.

Jakou příčku

Abychom dokázali půdorys bytu přizpůsobovat měnícím se potřebám, nepoužijeme zděné příčky. U nich závisí stupeň neprůzvučnosti zejména na jejich plošné hmotnosti. Z hlediska dosažení co nejvyšší neprůzvučnosti by logicky byla nejlepší příčka z plných cihel. Ty jsou ovšem těžké a musíme to zohlednit v nárocích na statiku budovy – což platí i o dalších zdicích materiálech navzdory tomu, že je dokážeme vyrábět stále lehčí.

Ne vše proti hluku pomáhá

Vysokou míru ochrany před hlukem a přiměřenou variabilitu nabízejí například sádrokartonové příčky s vloženou Ursa Glasswool izolací či izolací PureOne. Minerální skleněnou vlnou lze před únikem tepla, ohněm a hlukem izolovat samozřejmě i stropy. Takto pojaté lehké příčky předčí zděné v řadě směrů.Ne ovšem všechno, co izoluje před chladem, chrání ve stavebních konstrukcích dobře i před hlukem. Odborníci zjistili, že materiál, který je schopen pohlcovat hluk, by měl mít nejen otevřenou strukturu, ale též vysokou míru pružné poddajnosti. Tuhé materiály na bázi polystyrénu používané především při zateplování například v tomto ohledu nefungují.

Ne vše proti hluku pomáhá
Ne vše proti hluku pomáhá
Ne vše proti hluku pomáhá
Ne vše proti hluku pomáhá

Materiál PureOne poznáme na první pohled: minerální vlna je totiž nezvykle bílá. Není to přitom způsobeno bělidly či pigmenty. Ano, přirozená barva minerální vlny je taková. Protože v deskách PureOne je místo klasického pojiva polyakrylát, při práci s nimi vzniká rozhodně méně prachu. A pokud jde o schopnost pohlcovat hluk, který nám zdvíhá krevní tlak a i jinak ohrožuje zdraví, jsou v tomto směru prokázané schopnosti této minerální vlny výjimečné.

Stěna, která je „hluchá“

Stěna, která je „hluchá“
Stěna, která je „hluchá“

Aby nám z rámusu nakonec neexplodovala hlava, použijeme tam, kde si to z prostorových důvodů můžeme dovolit, nejjednoduší cestu: zní to sice drsně, ale v zájmu všech je jednotlivé zdroje hluku od sebe izolovat. Fyzicky to provedeme lehkou příčkou, jejíž výstavba je relativně levná i snadná. Maximální schopnosti pohlcovat zvuky dosáhneme správnou volbou izolačního materiálu, který v konstrukci mezi obě sádrokartonové nebo jiné desky vložíme. Z testů, jimiž tyto hmoty procházejí, vyplývá, že nejlepší výsledky dosáhneme s minerálními vlnami, jejichž struktura hluk přijme a on se v ní ztratí, takže příčka do značné míry „ohluchne“. Výsledek je znát, kutivý kmet, puberťák, manželka i Líza se saxofonem budou spokojené. A stejně vadit nebude ani miminkovský řev, ba ani dospělácké chrápání…

Více na www.ursa.cz.

Autor: Jiří Jan a Ursa (text), Ursa (foto)

Související k tématu