reklama

Úspory v kuchyni: vybíráme ledničku

Moderní příprava jídla je závislá na celé řadě více či méně energeticky náročných přístrojů, jež nám jídlo nejen že vaří, pečou, smaží, mixují a melou, ale samozřejmě i chladí a mrazí. Technika zajišťuje jejich bezporuchový bezpečný chod. My bychom zase měli hlídat jejich spotřebu – a to nejlépe již při nákupu. Významným partnerem, na kterého je možné se spolehnout, je v tomto ohledu firma Fagor. Chladnička od firmy Fagor Elektro s.r.o. naše výdaje za spotřebu elektřiny sníží.

Úspory v kuchyni: vybíráme ledničku

Připravit nám infarkt nad účtem za elektřinu nejvíc usilují spotřebiče, které běží neustále. Pokud zrovna nepoužíváme, můžeme samozřejmě vypnout počítač, rádio, televizor, přehrávač i další úžasné přístroje, které na nás jinak budou neustále spiklenecky blikat v pohotovostním režimu. Těžko ovšem přerušíme přívod proudu do ledničky. Kdybychom ji postavili na dvůr rovnou, ušetřili bysme za energii a ještě získali něco místa...

Podle čeho vybíráme

Protože pro způsob uchování a nebo prodloužení životnosti potravin jejich přechováváním v chladu je stálý přísun proudu (a s ním narůstající účet) nezbytný, měla by se při výběru nové ledničky náše volba zaměřit dvěma spolu souvisejícími směry: aby přístroj „žral“ co nejméně a aby jeho uspořádání naopak umožňovalo co nejvíc v jeho útrobách uložit. Bonus je, když nás navíc bude lednička i esteticky uspokojovat.

Vzhled spotřebiče je v tomto směru skutečně méně důležitý, protože lednička není doplněk, který vybíráme jako kabelku. Klasika je bílá, nerez je v kurzu, módní je dnes kuchyň černá jako rakev, ale kdo ví, co bude zítra? Vzhledem k výši investice pravděpodobně nebudeme ledničku měnit podle momentálních designových trendů. Umírněné klasice se blížící tvarové řešení a neutrální barvy zharmonizujeme s ostatní kuchyní spíš, než sladíme kuchyni s extravagantní ledničkou.(A jen tak mimochodem: všechny nerezové modely Fagor mají ochranu proti otiskům prstů, což značně usnadňuje údržbu.)

Podle čeho vybíráme
Podle čeho vybíráme
Podle čeho vybíráme
Podle čeho vybíráme

Napůl prázdná nebo napůl plná? Obojí je špatně

Při výběru ledničky přirozeně zohledníme naše potřeby: kolik nás je, zda máme daleko do krámu a jak často se nám chce nakupovat. Jinou ledničku smysluplně využije starý mládenec, jenž se živí vejci, tlačenkou z papíru a navečer potřebuje mít jen pár vychlazených piv první pomoci, úplně jinou pak velká rodina, která dvakrát ročně zabíjí prase.

Lednička samozřejmě musí reagovat na prostředí, v němž je umístěna. Docela jistě za její provoz neušetří ten, kdo ji postaví vedle krbu, ústředního topení nebo u okna tak, aby na ní pralo slunce. A lednička vedle sporáku (občas lze najít s odůvodněním, že každého kroku mezi ledničkou a plotnou je škoda) – to už je čirý nerozum nebo finanční fanfaronství.

Nepřeberný vějíř funkcí

Důležité je, co v souladu s výše vytýčenými požadavky lednička opravdu umí. Například exkluzivní modely od Fagoru jsou rozděleny do tří skladovacích zón: horní chladnička se systémem No Frost má objem 185 l, spodní mraznička (také No Frost) je na 66 litrů a střední skladovací zóna s objemem 37 l lze regulovat od -14 °C do teploty +14 °C. V této střední zásuvce můžeme skladovat zmrzlinu (-14 °C), maso a ryby pro brzkou spotřebu (0 °C), čerstvou paštiku, sýr a uzené ryby (1-4 °C) nebo ovoce se zeleninou (8-14 °C). Ve výbavě je zvlhčovač SPA udržující optimální stupeň vlhkosti ve schránce na zeleninu a ovoce, dále filtr a antibakteriální úprava stěn. A když už musí lednička být zapojena trvale, můžete se na ni dívat jako na televizor, protože na dveřích má velký interaktivní displej.

Nepřeberný vějíř funkcí
Nepřeberný vějíř funkcí
Nepřeberný vějíř funkcí
Nepřeberný vějíř funkcí

Pokud jsme vybrali ledničku, v níž nebudeme zbytečně chladit vzduch, tedy na míru našich potřeb co do velikosti, funkcí a uspořádání, zkontrolujeme energetický štítek. Vzhledem k permanentnímu chodu spotřebiče upřednostníme třídy A a A+, což oznamuje nejvyšší možné úspory. Je pravda, že ruku v ruce s tímto certifikovaným označením jde i vyšší cena, ale koupě ledničky není sezonní záležitost, takže vyšší investice se nám v penězích ušetřených za provoz dost rychle vrátí. Zajímavé v této souvislosti je, že loňský vítěz testu spotřeby kombinovaná chladnička Fagor 3FC-39 LAX byla výrobcem zařazena „pouze“ do kategorie A, ačkoliv podle nezávisléhotestu by jí náležela klasifikace A+.

Více na www2.fagor.com/cz.

Publikováno: 17. 5. 2010, Autor: Jiří Jan (text), Fagor Elektro s.r.o. (foto) , Profil autora: Redakce