reklama

Výhody a nevýhody sušiček na prádlo

Sušení prádla je snad nejjednodušší domácí prací. Stačí vytáhnout prádlo z pračky, pověsit na sušák, a o zbytek se postarají už sami slunce a vzduch. Existují však i domácí pomocníci, kteří nabízejí větší pohodlí, lepší hygienu a snazší žehlení – sušičky prádla Fagor to vše umí, a navíc ušetří místo.

Výhody a nevýhody sušiček na prádlo

Proč si (ne)pořídit sušičku

Vyznat se v modelech a druzích sušiček je v bohatém sortimentu téměř nemožné. Každého však zajímá, co sušička umí a kolik peněz v rodinném rozpočtu ušetří. V první řadě sušička prádla šetří čas. Stačí jí necelé dvě hodiny na to, aby prádlo připravila na žehlení, uložení do skříně, případně lze čerstvě vypranou košili obléci a jít. Také se lze okamžitě zbavit sušáků, které v koupelně zabírají místo a sundat z balkonu věčně překážející šňůry na věšení prádla.

Další výhodou je šetrné zacházení sušičky s textilními vlákny. Prádlo ze sušičky je totiž jemnější a měkčí než usušené na balkoně. Je to způsobeno tím, že sušení skončí v okamžiku, kdy vlhkost prádla dosáhne optimální hodnoty. Tkanina se nepřesuší, takže jsou oděvy ze sušičky příjemnější při nošení bez použití aviváže, což ocení alergici a lidé s citlivou pokožkou.

Proč si (ne)pořídit sušičku
Proč si (ne)pořídit sušičku

Kondenzační sušička SFS-64CE je zatím jedinou sušičkou s horním plněním na našem trhu. Má plné vybavení kontrolním systémem, který na LCS displeji hlídá naplnění zásobníku i čistotu filtru, devět voleb programu a odložený start od 1 do 24 hodin.

Jediný problém může nastat s umístěním sušičky, pokud neuvažujete o pračce se sušícím programem, která je však výrazně dražší a náročnější na spotřebu vody než samotná sušička. Pokud zápasíte s každým centimetrem v koupelně, stačí namontovat spojovací rám na pračku a sušičku a vytvořit jakýsi „prací-sušící“ sloupec. Rám je možno přiobjednat jak pro pračku se sušičkou s kapacitou 8 kg, tak i 6 kg.

Žehlit prádlo můžete, ale nemusíte

Žehlit prádlo můžete, ale nemusíte
Žehlit prádlo můžete, ale nemusíte

Ventilační sušička s programy na běžné a jemné prádlo k okamžitému žehlení usuší 6 kg bavlněného prádla nebo 3 kg jemné tkaniny. Kromě základních funkcí (spuštění a nastavení typu tkaniny) je vybavena reverzním systémem zabraňujícím zmačkání prádla. Příjemným bonusem jsou kontrolka plného zásobníku, stejně jako dvířka, která se dají otevřít v úhlu až 180°, což například oceníte při vybírání většího kusu textilu.

Pokud mají ve vašem šatníku převahu moderní tkaniny, žehlení pak nedá téměř žádnou práci, či dokonce už vůbec nebude nutné. Sušičky s digitálním ovládáním jsou vybaveny senzory, které sledují nejen teplotu sušícího procesu, ale i vlhkost. Sušení je založeno na principu ohřátého vzduchu, který prochází rotujícím bubnem a následně z prádla odebírá vlhkost. Proces se zastaví, pokud uplyne nastavený časový limit nebo snímací senzor podle nastaveného programu zjistí, že prádlo dosáhlo optimální vlhkosti. Sušičky Fagor jsou vybaveny reverzním systémem, který se postará o vyrovnání zmačkaného prádla. V poslední fázi sušení zahřátý vzduch nahradí studený, který prádlo vyhladí.

Žehlit prádlo můžete, ale nemusíte
Žehlit prádlo můžete, ale nemusíte

Kondenzační sušička SFE-60 C s kontrolkou plného zásobníku má kapacitu sušení pro menší množství prádla. Do bubnu se vejde šest kilogramů běžného nebo tři kila jemného prádla (jemné tkaniny). Od typu 2 SF-80 CB se liší i kontrolkou, neboť je vybavena pouze na upozornění plného zásobníku a o včasné vyčištění ucpaného filtru se musíme postarat sami.

Který typ sušičky je lepší: kondenzační či ventilační?

Ventilační sušičky jsou obecně levnější a energeticky úspornější, neboť jsou zhruba o pětinu méně výkonné než kondenzační. Na sušení totiž ventilační sušičky využívají nižší teplotu. Jedinou nevýhodou těchto sušiček je instalace, kdy je potřeba počítat s odtahem vlhkosti ven z místnosti odtahem do světlíku nebo větrací šachty domu. I z tohoto důvodu se v moderních bytech častěji používají sušičky kondenzační. Ty prudkým ochlazením horkého vzduchu kondenzují vodu, kterou odvádějí do zásobníku, (u některých modelů hadicí do odpadu). Takovou vodu je pak díky nízké tvrdosti možné použít například na zálivku pokojových rostlin nebo do napařovací žehličky. Co se týče úspornosti elektrické energie, jsou na tom ve srovnání kondenzační i ventilační sušičky Fagor téměř stejně, neboť jsou vesměs zařazeny do kategorie C. Ušetřit se dá správným načasováním na využití nočního proudu. Též bychom měli prádlo správně vytřídit tak, aby byla sušička vždy plně vytížená.

Více na www.fagor.com/cz.

Publikováno: 4. 7. 2010, Autor: Irena Forejtová (text), Fagor (foto) , Profil autora: Redakce