reklama

Bez domovního rozváděče bychom nesvítili

o více než deseti letech se změnily domovní rozvodné skříně, které nabízí společnost Schneider Electric. Jejich nová tvář i technické řešení přináší do této oblasti příjemné osvěžení, v němž se snoubí praktičnost i estetika.

Bez domovního rozváděče bychom nesvítili

Firma Schneider Electric je dobře známá nabídkou elektrických zásuvek a vypínačů, které dokonale rozbily dávnou tvarovou i barevnostní nudu v této oblasti. Připomeňme designové řady vypínačů a zásuvek Unica, které nezapřou svůj španělský temperament. Díky několika designovým řadám (Basic, Colors, Plus, Quadro, Allegro a Top) dokážou doladit jakýkoliv interiér. Protože se jednotlivé řady dají mezi sebou kombinovat, přizpůsobí se snadno a rychle změnám interiéru – stačí jednoduše (bez zásahu do elektrické instalace) vyměnit krycí rámeček.

Unica, ale i Quadro a AirLink

Loni se populární Unica rozšířila o zmiňovanou řadu Quadro, která umožňuje šestapadesát (!) barevných kombinací a rovněž o bezdrátové RF řešení Unica AirLink, o němž jsme již psali. Tato technologie velmi usnadňuje rekonstrukce, protože pro vypínače není nutné natahovat ve zdi nové vedení: stačí ve zvoleném místě přilepit či přišroubovat bateriový vysílač a doplnit jej vhodným krycím rámečkem.

Unica, ale i Quadro a AirLink
Unica, ale i Quadro a AirLink

MiniPragma, poziční světlo

Inteligentní Merten

Příznivce si již zíkaly i domovní vypínače a zásuvky německého výrobce Merten řad Artec, M-Smart, M-Star a M-Plan. Skleněné rámečky z řady M-Plan dokáží dotvořit moderní stylové interiéry, řada M-Star zaujala milovníky kovových rámečků a emoce vzbudila i řada Antique, jejíž název prozrazuje, že se hodí nejvíce do historických interiérů či pro fanoušky stylu art deco.

Rozvodnice, kterou nemusíte schovávat

Aby ovšem měly vypínače co vypínat a v zásuvkách byl proud, musí se nějak elektřina do naší domácnosti dostat. To zprostředkuje rozvodnice. Na letošním For Archu se z této oblasti představuje nová Mini Pragma.

Rozvodnice, kterou nemusíte schovávat
Rozvodnice, kterou nemusíte schovávat
Rozvodnice, kterou nemusíte schovávat
Rozvodnice, kterou nemusíte schovávat

Pohodová Unica Quadro, Skleněný Merten M-Plan

Z prostorových důvodu se rozvodnice často umisťují přímo v bytech, kdo by tam ale dnes stál o klasickou plechovou krabici? Schneider Electric přichází s novou rozvodnicí Mini Pragma, která vypadá dobře - má rovné jemně zaoblené linie a vzhledově je sladěna s domovními vypínači a zásuvkami zmíněné série Unica Plus. I v barvách dvířek můžeme vybírat, vedle tradiční bílé lze koupit i slonovinovou kost (Ivory), elegantní šedou (Mist grey), pistáciově zelenou (Pistachio Green) a granátově červenou (Garnet Red).

Technicky dokonalá, výtvarně krásná

A chytrá: Mini Pragma je prvním rozváděčem, který vám při výpadku proudu posvítí. Tzv. poziční světlo se totiž po přerušení proudu samo rozsvítí a svítit bude až dvacet minut. Dost na to, abyste měli možnost pohodlně jističe v rozvodnici znovu nahodit. Poziční světlo přitom nevyžaduje žádnou údržbu, samo se dobíjí a vydrží nejméně patnáct let.

Technicky dokonalá, výtvarně krásná
Technicky dokonalá, výtvarně krásná
Technicky dokonalá, výtvarně krásná
Technicky dokonalá, výtvarně krásná

Stylový Merten Antique, Ultratenký AilLink

Nová Mini Pragma může být povrchová nebo zapuštěná. Ta první se skládá ze dvou hlavních částí: zadní stěny a čelního krytu s dvířky. Na horní a spodní straně jsou umístěny odnímatelné panely, které umožňují průchod kabelů a instalačních trubek. Modulární přístroje se upevňují na DIN lištu v zadní stěně. Po jejich okrajích stojí zarážky, které umístí přístroje přesně proti otvoru v čelním krytu. Na ně se i kryt upevňuje.

Mini Pragma pro zapuštěnou montáž má dvě část: vany rozvodnice a čelního krytu. Samostatný čelní kryt má barevné provedení. Vyjímatelné šasi s DIN lištou usnadňuje montáž přístrojů i rozvodnice. Přístroje můžete osadit na stole v dílně a vložit do vany až po jejím zazdění. Šasi je nastavitelné, takže nepřesnosti vzniklé při instalaci vany jím lze dorovnat.

Citliví k našemu prostředí

Výrobcům ze Schneider Electric není jedno, jakou za sebou jejich výrobky zanechávají ekologickou stopu. Vana rozvodnice se vyrábí z recyklovaného polystyrenu, balící fólie z plastu biologicky odbouratelného a kompostovatelného. Použity byly obnovitelné zdroje získané v zemědělství. Jsou to možná maličkosti - kéž by ale byli podobně zodpovědní všichni výrobci.

Více na www.vypinac.cz a www.schneider-electric.cz.

Publikováno: 23. 9. 2010, Autor: Jiří Jan a Schneider Electric (text), Schneider Electric (foto) , Profil autora: Redakce