reklama

Jakou pračku čili boj o místo

Nejméně místa zabere valcha, ale kdo dnes ví, jak valcha vůbec vypadá. Část obyvatelstva by byla ochotna přísahat, že se jedná o osobitý hudební nástroj – nic víc. Ovšem i tak se pralo: dokonce ne špatně, ale pracně a zdlouhavě. U současných praček si můžeme vybírat mezi možnostmi jejich předního a horního plnění. Například firma Fagor nabízí obě možnosti.

Jakou pračku čili boj o místo

Jaký typ pračky bude nakonec stát v naší domácnosti je jen věcí naší volby, protože oba mají určité výhody. Za klasickou můžeme považovat pračku plněnou zepředu a také u ní výrobci řeší největší množství inovací především co se týče energetických úspor. Obecně tyto pračky vyperou větší objem prádla, takže se hodí především do velkých rodin.

Jenže co se starými mládenci, kteří nemají tak košatý šatník, aby mohli čekat, než se pračka naplní? Jak postupovat tam, kde se nám v koši sejde špinavé prádlo druhově rozličné, materiálem, barvou, k vyvářce a nebo naopak na teplotu citlivé, zkrátka lišící se doporučeným způsobem praní? Také ten, kdo povlaky a prostěradla nosí do prádelny a pak do mandlu velkou pračku nepotřebuje.

Jakou pračku čili boj o místo
Jakou pračku čili boj o místo

Vyjímatelný zásobník na prací prostředek

A pak je tady aspekt prostorový. Ne každý bydlí ve vile a nebo si staví domek na míru. Panelákové byty v nichž žije třetina Čechů a Moravanů a ani nová bytová výstavba místem v koupelnách nehýří. Velká pračka s čelním otevíráním často zmenší manévrovací prostor na minimum a ne každý chce do vany couvat. Menší pračku ale lze umístit snáz a nebo pro ni najít místo třeba v kuchyni.

Jakou pračku čili boj o místo
Jakou pračku čili boj o místo

Stísněným prostorovým nárokům lépe vyhovují menší pračky plněné shora, které dokážou být až neuvěřitelně “tenké” a lépe se například mezi vanu a umývadlo a nebo v kuchyni jako pokračování linky vejdou:” stačí vzít metr a šikovný kutil už řešení najde. Aniž by tratil na kvalitě praní. A co se týká opotřebení horem plněné pračky, bývá dokonce menší, než u těch druhých, protože prací buben je v nich zachycen na dvou místech, takže pračka méně “tancuje” (ovšem jejich případné opravy zase bývají o něco složitější). Při výběru budoucí pračky je dobré zohlednit i tuto možnost.

Konkrétně pračka Fagor FET 3127 PREMIUM patří do energetické třídy A plus, takže šetří vodu i energii. Při funkci proti pomáčkání ani nebudete muset prádlo žehlit. Při ždímání je dík zesílené konstrukci celkem tichá. Vejde se do ní až 7 kilogramů prádla a přitom je široká jen 40 centimetrů.

Připraveno ve spolupráci s firmou Fagor.

Publikováno: 8. 10. 2010, Autor: Jiří Jan (text), Fagor (foto) , Profil autora: Redakce