Komíny pro novostavby

Když stavíme nový dům, nemusíme zpravidla dělat kompromisy mezi potřebnými technickými nebo užitnými parametry komínu a technologickými možnostmi jeho realizace. Už projekt s přípravou podmínek pro stavbu a montáž počítá. Informace o tom, s jakými typy komínů se můžeme na novostavbách především setkat, nám poskytla firma Schiedel.

Komíny pro novostavby

Komín může vznikat dvojím způsobem: současně s hrubou stavbou nebo po dokončení hlavních stavebních konstrukcí, kdy je komín postaven nebo smontován najednou. To už musí být hotový základ nebo jiná konstrukce pro založení, prostupy v nosných konstrukcích a místa budoucího kotvení.

Jaký komín zvolit

Nejčastěji se v individuální výstavbě používají komíny s keramickou vložkou. Mají u nás pro dobré užitné vlastnosti tradici - na rozdíl třeba od Itálie, Francie, či skandinávských zemí, a navíc jsou často z hlediska druhu paliva a způsobu připojení spotřebičů univerzální. I jejich stavba bývá relativně jednoduchá a bez nároků na zvláštní nářadí nebo pomůcky.

Jaký komín zvolit
Jaký komín zvolit
Jaký komín zvolit
Jaký komín zvolit

Firma Schiedel již v roce 1946 založila první výrobní závod na komponenty pro komínové systémy. Ty dnešní jsou zpravidla třívrstvé, skládají se z vnitřní keramické vložky, tepelné izolace a nosné komínové tvárnice nebo tvarovky. Nové systémy se bez izolace z minerální vlny obejdou, jsou navenek těsné a bez problémů mohou sloužit i v nízkoenergetických či pasivních domech. Uplatní se i u bytových domů nebo blokových kotelen.

Komínové skládačky

Prefabrikované komíny v jednom celku představují zpravidla díly systémů s keramickou vložkou vyrobené podle konkrétního zadání v potřebných délkách. Musí u nich být jednoznačně definována poloha a výška všech otvorů a napojení. Skladují a dopravují se naležato, na místě se pak na originálních závěsech jednotlivé díly jeřábem osazují do připravené stavby a kompletují, takže celá montáž je extrémně rychlá. A díly už můžou mít hotovou povrchovou úpravu jak pro části v interiéru, tak i pro to, co bude vidět nad střechou.

Komínové skládačky
Komínové skládačky
Komínové skládačky
Komínové skládačky

U bytových domů se nové komíny uplatní tam, kde jejich obyvatelům došla trpělivost se zvyšováním cen ze strany tepláren a rozhodli se pro individuální vytápění a přípravu teplé vody. Na takový společný vzducho-spalinový systém, který v jednom komínovém těles zajistí současně odvod spalin a zároveň přívod spalovacího vzduchu k jednotlivým spotřebičům, může být připojeno až deset kotlů.

Použít je možné i komínové systémy s kovovou vložkou jako alternativu ke keramickým komínům. Zpravidla kombinují technologii výstavby stavebnicových komínů z komínových tvárnic a jejich vyvložkování nerezovou vložkou.

Neobvyklé, ale krásné

Především na novostavbách se můžeme setkat s kovovými komíny, které dřív jakoby výlučně patřily průmyslovým stavbám. Třívrstvé nerezové systémy jsou lehké konstrukce skládající se z vnitřní nerezové vložky, tepelně izolační vrstvy a vnějšího nerezového pláště. Používají se jako fasádní komíny vedené po vnějším povrchu obvodové zdi objektu. Dobrý architekt je dokáže využít jako působivý prvek a nerezový plášť komínu dokáže zajímavě ozvláštnit dokonce i interiér domu.

Neobvyklé, ale krásné
Neobvyklé, ale krásné
Neobvyklé, ale krásné
Neobvyklé, ale krásné

Třívrstvé nerezové komíny se používají také jako komínové nástavce prodlužující stávající průduch, když je třeba zlepšit jeho tah. U rodinných domů se setkáváme i s lehkými třívrstvými systémy s keramickou vložkou, které kombinují výhody obou základních systémů: v takovém případě zůstává lehkost konstrukce a nerezový pohledový plášť, přibývají však užitné vlastnosti keramického komínového průduchu.

Více na www.schiedel.cz.

Autor: Jiří Jan a Schiedel, s.r.o. (text), Schiedel, s.r.o. (foto)

Související k tématu