reklama

Singer - klasika pod stromeček

Když se řekne Singer, každému se jistě hned vybaví šicí stroj. Pod touto značkou je však možné sehnat i jiné užitečné pomocníky v domácnosti, které by mnohá hospodyňka ráda našla pod vánočním stromečkem. Podívejme se na historií této značky i nejnovější výrobky, které nám umí život zjednodušit a zpříjemnit.

Singer - klasika pod stromeček

Když se řekne šicí stroj, spoustu lidí napadne jako první „singrovka“. Je to logické, protože ačkoliv první šicí stroj byl patentován již roku 1790 v Anglii, teprve výroba a využití zdokonalených typů v polovině devatenáctého století v Americe se staly přelomem v jeho použití.

Ačkoliv se vojáci u většiny lidí velké přízni netěší, stojí za celou řadou moc šikovných vynálezů, bez nichž bychom se my, civilové, těžko obešli. Když na počátku devatenáctého století vznikly opravdu velké armády, bylo třeba odvedenou chasu obléct do uniforem a tady tradiční krejčíci nestíhali. Tak vznikly šicí stroje, mezi nimiž se značka Singer stala synonymem právě pro tento výrobek – a tak to je už více než sto padesát let.

Historie šicího stroje Singer
Historie šicího stroje Singer
Historie šicího stroje Singer
Historie šicího stroje Singer

Šicí stroj dorazil do Čech

Stál za tím Isaac Merrit Singer, který dosavadní typy zjednodušil a začal šicí stroj vyrábět ve velkém. Logicky první šicí stroj dovezený k nám roku 1863 obrozeneckým cestovatelem Vojtou Náprstkem měl také právě značku Singer. Národní listy brzy chválily pražské a kutnohorské krejčí, že se novinky nelekli. Zájem o stroj byl takový, že si Singer již za dalších sedm let zřídil v Praze firemní prodejnu. Od té doby nás provází.

Šicí stroj dorazil do Čech
Šicí stroj dorazil do Čech
Šicí stroj dorazil do Čech
Šicí stroj dorazil do Čech

Šicí stroje Singer znamenají spolehlivost, dlouhou životnost, velkou přesnost stehů a nízké nároky na seřizování a údržbu. Snadno se s nimi pracuje, takže zůstává spousta prostoru pro naši tvořivost. Nejnovější řady mechanických šicích strojů jsou Tradition, Talent, Haevy Duty a Promise. Elektronické stroje Curvy a Quantum a také vyšívací stroje mají zabudovaný softwar s množstvím paměťových karet s předlohami.

Tradice a současnost

Výborné obchodní výsledky umožnily firmě zaměstnat kancelář techniků a konstruktérů, kteří výrobky stále zdokonalovali, takže továrna přicházela každoročně s něčím novým. Tenkrát se tomu sice neříkalo „položit důraz na inovace“, (ono se tenkrát vůbec míň mluvilo a víc dělalo), ale pokrok byl viditelný a obchodní úspěch nepopiratelný. Důležité je, že takhle firma vlastně postupuje dodnes, a nejnovější typy toho vždycky umí o kousek víc a takového pomocníka švadlenky vždycky ocení.

Tradice a současnost
Tradice a současnost
Tradice a současnost
Tradice a současnost

S šitím souvisí i žehlení, pro něž Singer nabízí široký výběr žehlicí techniky od napařovacích žehliček, přes žehlicí systémy s vyvíječem páry mimo žehličku, až po nejmodernější žehlicí lisy pro domácnost – tenhle vynález může zkrátit žehlení až čtvrtinu.

Nesmrtelná elegance

Secesní litinové ornamenty šlapacích strojů nás stále okouzlují. Víte ale, že vloni měl stodvacáté narozeniny elektrický šicí stroj, s nímž Singer přišel roku 1889? Ovšem šlapací mašiny sloužily v domácnostech ještě dlouho, prostě proto, že byly tak solidně provedené, že nezlobily ani při šití hrubých materiálů. A díky krásnému provedení mnohde jsou – často už jen jako dekorace – dodnes, zatímco práci zastávají na výbornou jejich mladší neporovnatelně šikovnější a soudobě designovaní nástupci.

Nesmrtelná elegance
Nesmrtelná elegance
Nesmrtelná elegance
Nesmrtelná elegance

Singer také nabízí domácí spotřebiče: mixéry, odšťavňovače, fény… Samozřejmě si nechce pokazit jméno a všechny výrobky odpovídají vysokým nárokům, které na něj jako na značku máme.

Pořídit si a nebo dát jako opravdu užitečný dar „něco od Singra“ není vůbec špatný nápad.

Více informací na www.singer.cz.

Publikováno: 19. 12. 2010, Autor: Jiří Jan (text), Singer, Dagmar, J.Kadrnka (foto), Profil autora: Redakce