Domovní vypínač je pro většinu z nás věc natolik obyčejná, že jí prostě (když funguje) nevěnujeme pozornost. A je to věc, kterou od jejího vzniku provázel docela zajímavý vývoj, přičemž především v poslední době udělala velký skok. Vypínače se mění jak po stránce technické, tak designérské. Hodně o nich ví jejich významný výrobce firma Schneider Electric.
Vypínače jsou ručně ovládané mechanické spínače k zapínání a vypínání osvětlení a rozdělují se na spínače, přepínače a tlačítka. Na počátku jejich vývoje byly archaické elektrické obvody s nezakrytými spínači. Měly jen izolované držadlo a jinak nebyly chráněné. S příchodem Edisonovy žárovky po vypínačích vznikla sháňka. První byly otočné s pružinovým mechanismem, montované na stěnu asi tak ve výši ramen.
Od babiččina porcelánového vypínače k bakelitu
Většina současníků otočné vypínače pamatuje jako něco, co bylo u babičky na prázdninách, protože je brzy nahradily v obsluze snazší vypínače kolébkové a klapkové. A během vývoje se přešlo od montáže na povrch omítky ke dnes převažujícímu umístění pod ní: tento způsob totiž účinněji chrání mechanismus přístroje před poškozením.
První vypínače byly z elektricky nevodivého porcelánu. Ten byl ovšem velmi křehký a také dražší, než bakelit, který ho nahradil. Pamatujete ještě na bakelitové telefony? Ten materiál podle jedné legendy objevil Belgičan Baekeland na počátku minulého století v Americe tak, že si omylem polil sýrový sendvič formaldehydem, s nímž zrovna experimentoval. Dobrou chuť – a bakelit byl na světě! Tato lehká, tvrdá a nehořlavá hmota se pro elektrotechniku a tedy i pro vypínače stala požehnáním.
Dnešní vypínače jsou ovšem z termoplastů, například z polypropylenu a polykarbonátu.
Rozsvícení na dálku
Dnes se vypínače nemusíte vůbec dotknout. Obrazně řečeno ani nemusíte vědět, kde je. Je to jako u dálkových ovladačů televize a dalších audiovizuálních přístrojů, které pohodlně přepínáte třeba z gauče. Princip ovladačů je dvojí – radiový a infračervený.
Bezdrátová technologie UNICA AirLink
Jako ve filmu
Budoucnost je už za dveřmi a vypadá rozhodně dobře: takový „chytrý byt“ budete moct ovládat na dálku, třeba mobilním telefonem. Bezdrátové technologie vedou na celé čáře. Pokyn k tomu, aby domácnost začala svítit, topit a nebo třeba postřikovače zavlažovat trávník můžete dát třeba přes půl zeměkoule. Fantazie? Vůbec ne. Dokazuje to pokrok ve vývoji světelných vypínačů.
Dálkový ovladač klasický a ovladač v podobě klíčenky
Například bezdrátové ovladače domovních přístrojů Unica AirLink společnosti Schneider Electric fungují na principu rádiové technologie. Snadno se instalují a programují: nepotřebujete natahovat ve zdech nebo v lištách žádné dráty, jen někam připevníte bateriový vysílač a ovládací prvky umístíte na zeď, sklo, dřevěné obložení, keramický obklad nebo nábytek. Přijímač ovládače namontujete do standardního rámečku vypínače.
Unica AirLink spustí jediným povelem všechno, co mu poručíte: třeba ztlumí světla, stáhne žaluzie a pustí televizi a za ní rozsvítí lampičku – prostě cokoliv chcete, protože k jednomu přijímači lze naprogramovat až dvaatřicet vysílačů, přičemž každý může vykonávat jiný povel.
Zítřek chytrých ovladačů
Klasické mechanické vypínače prstě pomalu končí. Budoucnost zřejmě má elektronika. Chytré ovladače v sobě mají zabudovány automatizační funkce se schopností racionálně řešit mnohé úkony bez vlastního zásahu uživatele, pozapínají nebo povypínají co třeba, zavřou okna a otevřou dveře, zatopí podle počasí, hlídají dům. Budoucnost je v bezdotykovému ovládání světel, založeném na reakci na pohybu osob v místnosti.
Ultratenký vypínač Unica AirLink
Místo vypínače na stěně či v dálkovém ovladači budeme stále více ovládat chod domácnosti prostřednictvím nástěnných a přenosných dotykových panelů. Jejich první modely se už sériově vyrábějí.
Více informací na www.schneider-electric.cz a www.vypinac.cz.
Publikováno: 28. 12. 2010, Autor: Jiří Jan a Schneider Electric (text), Schneider Electric (foto), Profil autora: Redakce