reklama

Od porcelánových vypínačů k dotykovým panelům

Domovní vypínač je pro většinu z nás věc natolik obyčejná, že jí prostě (když funguje) nevěnujeme pozornost. A je to věc, kterou od jejího vzniku provázel docela zajímavý vývoj, přičemž především v poslední době udělala velký skok. Vypínače se mění jak po stránce technické, tak designérské. Hodně o nich ví jejich významný výrobce firma Schneider Electric.

Od porcelánových vypínačů k dotykovým panelům

Vypínače jsou ručně ovládané mechanické spínače k zapínání a vypínání osvětlení a rozdělují se na spínače, přepínače a tlačítka. Na počátku jejich vývoje byly archaické elektrické obvody s nezakrytými spínači. Měly jen izolované držadlo a jinak nebyly chráněné. S příchodem Edisonovy žárovky po vypínačích vznikla sháňka. První byly otočné s pružinovým mechanismem, montované na stěnu asi tak ve výši ramen.

Od babiččina porcelánového vypínače k bakelitu

Většina současníků otočné vypínače pamatuje jako něco, co bylo u babičky na prázdninách, protože je brzy nahradily v obsluze snazší vypínače kolébkové a klapkové. A během vývoje se přešlo od montáže na povrch omítky ke dnes převažujícímu umístění pod ní: tento způsob totiž účinněji chrání mechanismus přístroje před poškozením.

První vypínače byly z elektricky nevodivého porcelánu. Ten byl ovšem velmi křehký a také dražší, než bakelit, který ho nahradil. Pamatujete ještě na bakelitové telefony? Ten materiál podle jedné legendy objevil Belgičan Baekeland na počátku minulého století v Americe tak, že si omylem polil sýrový sendvič formaldehydem, s nímž zrovna experimentoval. Dobrou chuť – a bakelit byl na světě! Tato lehká, tvrdá a nehořlavá hmota se pro elektrotechniku a tedy i pro vypínače stala požehnáním.

Dnešní vypínače jsou ovšem z termoplastů, například z polypropylenu a polykarbonátu.

Rozsvícení na dálku

Dnes se vypínače nemusíte vůbec dotknout. Obrazně řečeno ani nemusíte vědět, kde je. Je to jako u dálkových ovladačů televize a dalších audiovizuálních přístrojů, které pohodlně přepínáte třeba z gauče. Princip ovladačů je dvojí – radiový a infračervený.

Rozsvícení na dálku
Rozsvícení na dálku

Bezdrátová technologie UNICA AirLink

Jako ve filmu

Budoucnost je už za dveřmi a vypadá rozhodně dobře: takový „chytrý byt“ budete moct ovládat na dálku, třeba mobilním telefonem. Bezdrátové technologie vedou na celé čáře. Pokyn k tomu, aby domácnost začala svítit, topit a nebo třeba postřikovače zavlažovat trávník můžete dát třeba přes půl zeměkoule. Fantazie? Vůbec ne. Dokazuje to pokrok ve vývoji světelných vypínačů.

Jako ve filmu
Jako ve filmu
Jako ve filmu
Jako ve filmu

Dálkový ovladač klasický a ovladač v podobě klíčenky

Například bezdrátové ovladače domovních přístrojů Unica AirLink společnosti Schneider Electric fungují na principu rádiové technologie. Snadno se instalují a programují: nepotřebujete natahovat ve zdech nebo v lištách žádné dráty, jen někam připevníte bateriový vysílač a ovládací prvky umístíte na zeď, sklo, dřevěné obložení, keramický obklad nebo nábytek. Přijímač ovládače namontujete do standardního rámečku vypínače.

Unica AirLink spustí jediným povelem všechno, co mu poručíte: třeba ztlumí světla, stáhne žaluzie a pustí televizi a za ní rozsvítí lampičku – prostě cokoliv chcete, protože k jednomu přijímači lze naprogramovat až dvaatřicet vysílačů, přičemž každý může vykonávat jiný povel.

Zítřek chytrých ovladačů

Klasické mechanické vypínače prstě pomalu končí. Budoucnost zřejmě má elektronika. Chytré ovladače v sobě mají zabudovány automatizační funkce se schopností racionálně řešit mnohé úkony bez vlastního zásahu uživatele, pozapínají nebo povypínají co třeba, zavřou okna a otevřou dveře, zatopí podle počasí, hlídají dům. Budoucnost je v bezdotykovému ovládání světel, založeném na reakci na pohybu osob v místnosti.

Zítřek chytrých ovladačů
Zítřek chytrých ovladačů

Ultratenký vypínač Unica AirLink

Místo vypínače na stěně či v dálkovém ovladači budeme stále více ovládat chod domácnosti prostřednictvím nástěnných a přenosných dotykových panelů. Jejich první modely se už sériově vyrábějí.

Více informací na www.schneider-electric.cz a www.vypinac.cz.

Publikováno: 28. 12. 2010, Autor: Jiří Jan a Schneider Electric (text), Schneider Electric (foto), Profil autora: Redakce